Будимпешта и Хелсинки: Обележена 110. годишњица од почетка Првог светског рата

Будимпешта-и-Хелсинки:-Обележена-110.-годишњица-од-почетка-Првог-светског-рата
Будимпешта и Хелсинки: Обележена 110. годишњица од почетка Првог светског рата

уторак, 19.11.2024,  14:30 -> 16:40

Извор: mfa.gov.rs, Адлигат

У свечаној сали Текелијанума у Будимпешти, у организацији Амбасаде Србије у Мађарској, обележена је 110. годишњица од почетка Првог светског рата, у знак сећања на жртве које је поднео српски народ.

Присутнима се најпре обратила амбасадорка Александра Ђуровић која је говорила о страдању, жртви и херојству српске војске током Првог светског рата и њеном великом доприносу победи савезника.

„Србија се 1914. године суочила са готово потпуним уништењем али је захваљујући херојским делима српске војске и народа, упркос огромној патњи, на крају изашла као победник. Данашњим окупљањем, пројекцијом филма и пригодним предавањем желимо да подсетимо на хероизам и жртве српског народа, али и важност опстанка и живота“, изјавила је на отварању манифестације амбасадорка Александра Ђуровић. Амбасадорка је истакла и значај жена у рату, чињеницу да је председник САД Вудру Вилсон наредио да се на Белој кући завијори српска застава као прва инострана застава у историји тог здања из поштовања према хероизму српског народа али и садашње изузетне односе Србије и Мађарске.

Почасни председник Адлигата путописац и адвокат Виктор Лазић одржао је предавање „Српска штампа и издаваштво у Првом светском рату“ и приказао изложбу ретких српских ратних издања штампаних на Крфу, Солуну, Бизерти, Женеви и Паризу док је начелница за међународне односе Адлигата дипломата у пензији Анета Ђермановић одржала предавање о једном од најзначајнијих српских ратних дипломата Миленку Веснићу (1863-1921) чије ангажовање је значајно допринело подршци Америке и Француске српској војсци. Веснић је само у Америци усред рата за два месеца одржао педесет говора и предавања о Србији. Госпођа Ђермановић је говорила и о деци српских интелектуалаца који су у рат кренули у оквиру ђачког батаљона.

Лазић је на предавању истакао натчовечанске напоре српске војске и народа који се огледају и у томе да су иза прве линије фронта штампали стотине књига и бројева новина.

Након предавања приказан је документарни филм Југословенске кинотеке под називом „Голгота Србије“, најбољи документарни филм снимљен у Краљевини Југославији. Дочарава цеолокупно кретање српске војске у Првом светском рату са изванредним снимцима Стевана Мишковића насталих уз подршку министра војске, генерала Стевана Хаџића. Нарочито су упечатљиве сцене преласка преко Албаније 1915. године, тешке ситуације на Крфу и Виду, живота у окупираној Србији, пробоја Солунског фронта и ослобођења Ниша и Београда.

Приказана је и поштанска марка коју је Пошта Србије објавила поводом 110. годишњице почетка Првог светског рата са спомеником Незнаном јунаку на Авали на марци и фотографијама ратника и ратних дневника из фондова Адлигата.

Такође, наступио је хор Српске гимназије „Никола Тесла“ из Будимпеште.

Скупу су присуствовали министарка за бригу о породици и демографију Србије Милица Ђурђевић Стаменковски, митрополит Лукијан и свештенство Епархије будимске, амбасадорка БиХ у Мађарској, представници Самоуправе Срба у Мађарској, као и ђаци и шира публика.

 Скуп у Хелсинкију

У Амбасади Србије у Хелсинкију одржан је скуп посвећен Дану примирја и 110. годишњици од почетка Првог светског рата и прве савезничке победе – Церске битке.

Отварајући скуп, амбасадор Александар Јанковић је детаљније говорио о улози Србије у Првом светском рату, њеним огромним жртвама и великом доприносу победи савезника. 

На скупу су говорили и директор угледног финског спољнополитичког института „Aleksanteri“ професор Марку Кангаспуро и др Брендон Хемфриз са Универзитета у Хелсинкију, који су дали историјску ретроспективу догађаја, са посебним освртом на улогу и допринос Србије победи савезника. Скупу се обратио и председавајући Националног форума Финске за сарадњу са верским заједницама Хеики Хутунен.

Након излагања приказан је документарни филм „Голгота Србије“.

Скупу су присуствовали представници финског Министарства иностраних послова, дипломатског кора, академске заједнице и наше заједнице у Финској.

Detaljnije