уторак, 12.11.2024, 09:19 -> 10:25
Американац иницирао да Небраска слави дан рођења Тесле, ћерки дао име Тесла
Американац Метју Вегенер, који је иницирао да се у главном граду Небраске – Линколну, дан рођења Николе Тесле, 10. јул већ дуже од деценије обележава као Дан иноватора, из љубави према Тесли, између осталог, је и ћерки јединици дао име Тесла.
Очараност Теслом о којем му је још у детињству причао отац, навела је Вегенера и да у Линколну направи највећи мурал на свету посвећен Теслином животу, али и да, од када је та прича летос стигла до Србије, два пута за мање од месец дана посети Београд.
„Наш мурал налази се скоро 9.000 километара далеко од Београда, он илуструје догађаје из живота проналазача и електроинжењера 20. века приказане кроз 16 наративних панела“, каже Вегенер.
Мурал који слави Теслин живот насликан је након вишегодишњих покушаја тек 2013. године, на спољним зидовима складишта саграђеног 1907. године, након што је Вегенер 2007. године постао његов сувласник.
Вегенер наводи да је његово интересовање за Теслу почело очевим причама о, како наводи, „помало лудом а генијалном проналазачу и Теслиним калемовима“, као и многим технологијама које данас имамо управо захваљујући њему.
„Што сам више сазнавао о Тесли, моје дивљење је расло. На крају, Тесла је постао мој највећи херој“, рекао је Вегенер.
Он је за 20 дана два пута дошао Београд – први пут у животу само да би посетио Музеј Николе Тесле, а други пут, ове недеље, на позив сектора за јавну и културну дипломатију Министарства спољних послова, када му је уручена титула Тесла амбасадора установљена прошле године.
Вегенер је навео да је у част човеку непревазиђене генијалности објекат на којем је осликан мурал, а који окупља иноваторе, мала предузецха и стартап компаније, назван Turbine Flats као омаж турбини без лопатица – изуму Николе Тесле коришћеном у хидроцентрали на Нијагариним водопадима, која је била Теслин тренутак тријумфа.
Он је додао да је осликвање мурала подстакло тадашњег градоначелника Линколна Криса Ботлера да донесе прокламацију да се дан Теслиног рођења од 2013. године обележава у главном граду Небраске као Дан иноватора.
„Мурал је величине око 200 квадратних метара и приказује многе приче о Теслином ззивоту – од рођења преко многих његових изума до смрти“, рекао је Вегенер који је своју компанију у области софтвера ISoft Data Systems развијао на основу Теслиних проналазака.
Како је навео, на дан откривања Теслиног мурала, градоначелник Линколна је 10. јул прогласио Даном иноватора, тог дана је била велика прослава и од тада се на тај дан у Линколну организују сајмови на које се позивају други ствараоци, проналазачи и креативни уметници.
Вегенер је навео да из Београда низ изузетних утисака носе и он и његова породица и да су кроз обиласке Музеја Николе Тесле, Храма Светог Саве и Белог двора додатно сазнали о историји народа из кога је потекао један од најутицајнијих проналазача у светској историји.
Вегенер је рекао да му је велико задовољство што је у Београду и што је током прве посете упознао људе који такође дубоко цене Николу Теслу.
Он је додао да је на првом скупу Тесла амбасадора имао прилику да сретне многе који су рад посветили Тесли, попут композитора „Теслине симфоније“ Алехандра Санчеза Навара из Мексика, публицисте Барбаре Дадино са Лонг Ајленда, аутора књиге која доноси бројне потпуно непознате чињенице о Тесли, посебно из времена изградње чувеног Варднеклифског торња, али и селектора Србије Драгана Стојковића Пиксија и примадону Јасмину Трумбеташ, такође Тесла амбасадоре.
„Скуп је био прилика и да се упути апел за спас једине Теслине преостале лабораторије на Лонг Ајленду“, рекао је Вегенер.