Најстарија српска црква на америчком континенту, црква Светог Саве у Џексону прославља 125 година свог постојања.Прослављање ове значајне годишњице ће бити у времену од 18-20 октобра 2019.године.
Welcome to Jackson – Welcome Home!
Let us give thanks to the Lord and our founding fathers and mothers and so bless the steps of our posterity!
Let us share our gifts and memories with the neighbors of our beloved local community!
Добродошли у Џексон – добродошли у завичај!
Заблагодаримо Господу и нашим оцима и мајкама оснивачима и тако благословимо кораке својих потомака!
Поделимо своје дарове и сећања са суседима из наше лепе заједнице!
contact Info marko_bojovic@yahoo.com (317) 490 – 5379
Црква Светог Саве у Џексону је најстарија српска православна црква у Сједињеним Државама. Саграђена је 1894. године, а припада Епархији западноамеричкој. Округ Амадор имао је велики број Срба крајем 1800-их година, због златне грознице у Калифорнији. Срби су 1886/87 основали црквену заједницу у Амадору и били су одговорни за куповину земљишта и изградњу цркве. Зидана је као типична православна црква, а касније је њен изглед промењен.
У Национални регистар историјских места Сједињених Држава црква је уписана 6. марта 1986. године
Цркву је живописао иконограф Милоје Милинковић из Београда.
О Светом Севастијану Џексонском
Пре шест година прослављен је повратак Архимандрита Себастијана Дабовића у западну Америку. Земни остаци првог америчког православног свештеника, апостола и мисионара, рођеног далеке 1863. године у Сан Франциску а преминулог 30. новембра и сахрањеног у Жичи 1940, пренети су у Џексон, у Калифорнију, током лета 2007. године. По доласку, били су похрањени на српском православном гробљу у Џексону, крај прве српске православне цркве у Америци, коју је он основао 1892. године. (
http://branislavilic.blogspot.com/2016/11/blog-post_498.html)
Том приликом, у Џексону се окупио велики број православних верника који су учествовали у литургијском слављу предвођеном од шесторице православних Архијереја (из Америке, Србије, Бугарске, Аустралије, Русије). У Западноамеричкој епархији је већ установљен годишњи спомен о. Севастијану, а није мали број православних побожних свештенослужитеља који Севастијана спомињу као светога у литургијском отпусту, прибројавајући га међу свете просветитеље америчке земље, попут Аљаских Светих, Тихона, Германа, Јувеналија Рафаила Бруклинског, Петра Алеутског, Јована Санфранциског, Николаја Жичког, Варнаве Исповедника (Настића) и др.
Када је 1940. године вршио опело Севастијану Дабовићу у манастиру Жича, Св. Николај Жички је, између осталог, рекао: „Свети Севастијан, мисионар Америке.“
Архимандрит Севастијан је широм Америке познат по свом неуморном и плодном мисионарско-апостолском раду, проповедима на енглеском, српском и руском језику и неколико књига ради мисије (на енглеском). Саградивши први српски православни храм у Америци, отац Севастијан је себе уградио у темеље православља на америчком тлу. Најновије житије (полуагиографски спис јеромонаха Дамаскина Платинског, на енглеском и српском), сведочи о његовом изузетном подвигу.
Отац Севастијан је, такође, предузео мисионарска путовања до Православне мисије у Јапану, која га је дуго занимала и инспирисала. Свети Николај Жички је забележио да је отац Себастијан током свог живота прешао Атлантик 15 и Тихи океан 9 пута.
У ликовима Епископа Мардарија Ускоковића, првог српског Епископа на америчком континенту, и о. Севастијана Дабовића, првог православног свештеника рођеног у Америци, на најлепши начин је заправо овенчано дубоко саборно стремљење наших предака досељених у Нови свет.
Уврштење у Календар Светих двојице Срба, Епископа Мардарија Либертивилскога (Ускоковића), и Архимандрита Севастијана (Дабовића) представља препознавање њиховог прослављења од Господа. То је истовремено и испуњење дуга према наслеђу ових апостолских просветитеља.
Кондак Светоме Севастијану:
Рођен у Сан Франциску, / васпитан у православној Русији / огњени проповедник Речи Христове међ’ народима Америке / градитељ многих парохија / беспоштедни мисионар / сиромашан телом, а богат Духом / говорећи Истину у љубави, Севастијане Џексонски и Свеамерички Апостоле, моли да се спасе род наш православни!
(Приредио монах Игнатије Марковић)