5 razloga zašto je izražen strah od izlaska iz zone komfora

5-razloga-zasto-je-izrazen-strah-od-izlaska-iz-zone-komfora
5 razloga zašto je izražen strah od izlaska iz zone komfora

Jedan od ključnih razloga zašto se „bude unutrašnje kočnice“ jeste to što je mozgu prirodno draže poznato i sigurno. To je evolutivni mehanizam: naši preci su opstajali izbegavajući rizike.

Danas, međutim, taj strah od nepoznatog može da nas zadržava u zonama komfora, čak i kada su one štetne po nas. Na primer, ostajemo na poslu koji ne volimo jer nas sama pomisao na promenu plaši, piše Sensa.

Ovo su najčešći razlozi zbog kojih nas mehanizmi otpora zadržavaju u zonama udobnosti.

1. Strah od promene: Sigurnost iznad svega

Psiholog Daniel Kahneman, dobitnik Nobelove nagrade za ekonomiju, kroz svoja istraživanja ljudskog zaključivanja i donošenja odluka uveo je pojam status quo pristranosti. Reč je o kognitivnoj sklonosti mozga da preferira trenutnu situaciju, čak i kada postoje dokazi da bi promena mogla da nam donese korist.

Ovaj fenomen ima duboke korene u ljudskoj evoluciji: naši su preci preživeli birajući poznate puteve i izbegavajući rizike koji su mogli da budu opasni. Danas se isti mehanizam pokazuje kao otpor prema promenama, čak i kada su te promene potencijalno pozitivne. Mozak jednostavno procenjuje nepoznato kao pretnju jer ne može sa sigurnošću da predvidi ishod, dok poznato, koliko god bilo nesavršeno, doživljava kao sigurnost.

Na primer, osoba može da ostane na poslu gde nije zadovoljna, ili u takvoj vezi jer status quo pruža osećaj stabilnosti, dok promena donosi neizvesnost. Ova pristranost često vodi do stagnacijeotežava donošenje odluka i ograničava lični rast. Kahnemanov ukazuje da je jako važno prepoznati ovaj obrazac kako bismo se mogli da se suočimo s njim i donosimo odluke koje nisu vođene strahom od nepoznatog, već realnim procenama.

2. Perfekcionizam: Paraliza od previše opcija

Perfekcionizam je često prikrivena sabotaža. Iako se može činiti kao težnja za izvrsnošću, zapravo nas često paralizuje strah od greške. Naša unutrašnja kritika može da bude toliko glasna da odustajemo pre nego što uopšte počnemo.

Istraživanja pokazuju da ljudi s perfekcionističkim tendencijama češće odlažu zadatke, što vodi do začaranog kruga nezadovoljstva. Mozak na taj način izbjegava da se suoči s potencijalnim neuspehom – bolje je, smatra, ne pokušati nego rizikovati da budemo kritikovani ili razočarani.

3. Navike i autopilot: Mozak bira lakši put

Mozak je „lenji organ“ – prirodno teži očuvanju energije. Navike, koje su automatske radnje ukorenjene u podsvesti, često deluju protiv nas. Iako svesno znamo da je odlazak na trening bolji izbor od izležavanja pred TV-om, naš mozak favorizuje već postojeću naviku jer ona zahteva manje energije za donošenje odluka.

Neuronaučnici ovo objašnjavaju delovanjem bazalnih ganglija – dela mozga zaduženog za automatsko ponašanje. Što je navika dublje ukorenjena, to ju je teže promeniti.

4. Kognitivne distorzije: Laži koje govorimo sebi

Mozak je majstor u stvaranju kognitivnih distorzija – iracionalnih uverenja da nešto ne možemo, da nam nešto ne treba ili da to nešto ne zaslužujemo. Među najčešćim distorzijama su:

  • Dramatizovanje: „Ako ne uspem, sve će propasti.“
  • Generalizacija: „Uvek grešim, pa nema smisla ni pokušavati.“
  • Personalizacija: „Ovo se događa jer nisam dovoljno dobar/a.“

Te distorzije stvaraju unutrašnje prepreke koje nas drže u stanju stagnacije.

5. Nagrada sada ili koristi kasnije

Mozak favorizuje trenutno zadovoljstvo pre nego dugoročne koristi. Ova sklonost, poznata kao trenutna pristranost, objašnjava zašto biramo kratkoročne užitke (poput jedenja brze hrane) iako smo svesni dugoročne štete (poput lošeg zdravlja).

Ovo je povezano s delovanjem dopamina – neurotransmitera koji se oslobađa kada doživimo ugodne osećaje. Dugoročni ciljevi, koji ne donose trenutnu nagradu, ne aktiviraju isti dopaminski sastav, pa ih mozak ne prepoznaje kao prioritet.

Kako nadvladati vlastiti mozak?

Iako se sabotaža često čini neizbežnom, postoje strategije za prevladavanje unutrašnjih prepreka:

  • Postavite male, ostvarive ciljeve: Umesto da težite velikim promenama odjednom, podelite ih na manje korake. Svaki mali uspeh oslobađa dopamin, što jača motivaciju.
  • Prepoznajte distorzije: Vodite dnevnik misli i analizirajte svoje uverenja. Kada identifikujete iracionalne misli, lakše ih je razbiti.
  • Stvorite nove navike: Ponavljanjem malih akcija, poput ustajanja 10 minuta ranije za meditaciju, možete „reprogramirati“ bazalne ganglije.
  • Prihvatite nesavršenost: Umesto da ciljate na savršenstvo, fokusirajte se na napredak. Svaki korak prema cilju vredan je slavljenja.
  • Izgradite podršku: Podijelite svoje ciljeve s prijateljima ili porodicom. Društvena podrška može nadjačati unutrašnji otpor.

Post Views: 159

Originalni tekst