Najnovije istraživanje javnog mnenja sprovedeno u decembru 2024. godine pokazalo je duboki raskol među građanima Srbije, koji se ponajviše vidi u razlikama između starijih i mlađih generacija.
Prema rezultatima istraživanja, dok 82 odsto mladih između 18 i 30 godina podržava opoziciju, 77 odsto građana u starosnoj grupi od 71 do 80 godina naklonjeno je vladajućim strankama – SNS-u i SPS-u. Istraživanje, koje je sprovedeno telefonskim putem na reprezentativnom uzorku od 1.000 ispitanika, ukazuje na jasno definisane stavove prema ključnim pitanjima kao što su projekti RIO TINTO, izložba EXPO 2027 i gradnja nacionalnog stadiona.
Podrška vlasti, koja se u starijim kategorijama kretala do 77 odsto, dominira među građanima starijim od 61 godine, dok mlađe generacije sve jasnije izražavaju opozicione stavove, sa gotovo 83 odsto mladih, uzrasta između 18 i 30 godina, koji se protive aktuelnoj vlasti.
Sličan trend uočava se i u odnosu prema projektu otvaranja rudnika litijuma u Srbiji. Stariji su skloni većem broju podrške (do 42 odsto među starijima od 71 godine), dok su mlađe generacije gotovo jednoglasne u odbacivanju ovog projekta, sa 88 odsto ispitanika u starosnoj grupi od 18 do 30 godina koji se protive otvaranju rudnika litijuma.
Različiti stavovi prema velikim projektima
Osim toga, istraživanje je otkrilo jasan kontrast u mišljenju o izložbi EXPO 2027. Dok stariji građani, naročito oni od 71 do 80 godina (49,4 odsto), izražavaju podršku EXPO-u u Beogradu, mlađe generacije i dalje ostaju podeljene, a posebno među onima od 18 do 30 godina, gde samo 22,6 odsto podržava ovaj projekat.
Takođe, veliki deo istraživanja posvećen je i pitanju izgradnje nacionalnog fudbalskog stadiona u Senti, gde se stavovi kreću u pravcu pozitivnih mišljenja u starijim starosnim grupama (56,8 odsto podrške među starijima od 71 godine), dok mlađi nisu skloni tom entuzijazmu (samo 31,9 odsto mladih podržava gradnju stadiona).
Generacijski jaz u Srbiji
Ovaj raskol između mladih i starijih generacija u velikoj meri odražava i političke stavove, pa tako 82,8 odsto mladih preferira opoziciju, dok čak 77,2 odsto najstarijih građana veruje aktuelnoj vlasti. Rezultati istraživanja, koji jasno ukazuju na generacijski jaz, mogli bi imati duboke političke i društvene posledice, jer upravo starije generacije često čine većinu izlazaka na izbore.
Post Views: 89