OVOGODIŠNJI IZBORI NAJMASOVNIJI DO SADA

TRKA ZA POSLANIčKE FOTELJE

Na vanrednim izborima za Skupštinu Republike Srbije 11. maja učestvovaće 30 stranaka raspoređenih na 22 izborne liste, što su od uvođenja parlamentarne demokratije najmasovniji izbori u Srbiji po broju prijavljenih lista. Poređanja radi, na prethodnim parlamentarnim izborima januara 2007. godine bilo je prijavljeno 20, a decembra 2003. svega 19 izbornih lista.
U međuvremenu, iz političkog života su nestale stranke poput Laburističke partije bivšeg ministra Dragana Milovanovića ili JUL-a Mire Marković, dok su se u trku za poslaničke mandate uključile neke nove partije kao što su Pokret Moja Srbija glumca i bivšeg ministra kulture Branislava Lečića i Vojvođanska partija Igora Kurjačkog, bivšeg čankovog ligaša. I srpsko rasejanje će biti posredno zastupljeno preko Patriotske stranke dijaspore -Zoran Milinković koja se na zbirnoj listi nalazi pod rednim brojem 21.
Ove godine pravo glasa ima 6.774.867 birača. Na Kosovu i Metohiji je registrovano 91.639, a u inostranstvu 51.211 birača. U odnosu na prošlogodišnje parlamentarne izbore (31.370) to je skoro za 20.000 hiljada više registrovanih birača u inostranstvu. U dijaspori će glasanje biti obavljeno na 75 biračkih mesta, a zbog malog broja prijavljenih birača neće biti održano u Kuvajtu i Siriji.
Republička izborna komisija utvrdila je i da će u 27 kazneno-popravnih zavoda u Srbiji glasati 8.437 zatvorenika, a da će pravo glasa imati i 7.552 vojnika u 19 opština u Srbiji.
Među prijavljenim listama čak devet je manjinskih što analitičari objašnjavaju promenom izbornog zakonodavstva koji je uveo tzv. pozitivnu diskriminaciju za manjine. Odnosno, za stranke nacionalnih manjina prag za ulazak u parlament je mnogo manji, jer za njih ne važi cenzus od pet odsto osvojenih glasova u odnosu na broj izašlih birača. Ta pogodnost bi trebalo gotovo da garantuje ulazak u parlament predstavnicima Mađara, Albanaca i Bošnjaka.
Romi, koji se smatraju jednom od najbrojnijih manjina u Srbiji izlaze na čak tri izborne liste što u krajnjoj liniji, zbog rasipanja glasova, može oslabiti njihovu zastupljenost u parlamentu.