Glasovi državljana Srbije u rasejanju, kojih prema grubim procenama ima oko pola miliona, mogli bi da budu presudni na izborima 11. maja, jer prva istraživanja javnog mnjenja u matici pokazuju malu verovatnoću da neka od partija i koalicionih lista može sama da osvoji vlast, te će svaki glas biti važan.
To su, na neki način, potvrdili i nedavni predsednički izbori, na kojima je razlika u glasovima dvojice kandidata – lidera Demokratske stranke i Srpske radikalne stranke Borisa Tadića i Tomislava Nikolića, čije će se liste i na predstojećim izborima boriti za primat – bila svega 107.312 glasova. Poražavajuće je, međutim, da su u februarskom finišu, građani Srbije u inostranstvu doprineli sa tek 12.800 glasova, što je bio i rekord izlaznosti od 2004. kada je država dala pravo glasa našim ljudima u rasejanju.
Da je za nepune četiri godine od kada učestvuje na izborima, dijaspora pokazala simbolično interesovanje za odlučivanje o organima vlasti u matici, pokazao je i njen start na predsedničkim izborima, pre gotovo četiri godine, kada se od 7.797 upisanih birača u dijaspori odazvalo jedva 4.424 glasača.
Na parlamentarnim izborima 21. januara 2007. godine u spiskove diplomatsko-konzularnih predstavništava je bilo upisano 31.334 birača, a odazvalo se 9.871 ili 31,5 odsto upisanih u posebni birački spisak.