Domaći političari najoštrije su osudili odbijanje Ambasade Holandije da Aleksandru Radovanoviću, studentu Pravnog fakulteta u Kragujevcu, izda vizu s kojom bi otputovao u Mastriht na Svetsko prvenstvo u simulaciji rada Generalne skupštine UN.
„Rampa“ za srpskog studenta još je šokantnija utoliko što je na vreme predao sva dokumenta, pojavio se u zakazanom terminu u holandskoj ambasadi, ali i s obzirom na to da je od 1. januara stupio na snagu Sporazum o viznim olakšicama i readmisiji, koji upravo studentima garantuje lakše dobijanje viza. Kao mogući razlog zbog koga su Holanđani odlučili da Aleksandar ostane kod kuće navodi se i to što je na forumu iz Međunarodnog prava on trebalo da brani tezu o nelegitimnom proglašenju nezavisnosti Kosova i odluci Haškog tribunala o oslobađanju Haradinaja.
Funkcioner DSS Dragan Šormaz smatra da bi Radovanovićeva tema bila logičan izbor svakog srpskog studenta, ali i da je očigledno da Holandija, koja je priznala nezavisno Kosovo, ne želi da se njihova javnost zbunjuje polemikom o Kosovu.
– Pravo i pravda su na našoj strani, a oni koji to krše su ili kriminalci ili siledžije! To kako su se Holanđani poneli prema Aleksandru oslikava i kakav odnos imaju prema čitavoj našoj državi. Time se samo dokazuje tvrdnja DSS da nije sporan odnos Srbije prema EU, već Evropljana prema Srbiji, ali to je i potvrda toga da je priča DS o SSP varanje birača, pošto potpis na tom sporazumu ne znači ništa. On ne znači nijednu donaciju, nijednu investiciju ili pristup bilo kakvom fondu, a sve to treba da ratifikuje 28 parlamenata zemalja EU – upozorava Šormaz.
Šef beogradskih radikala Nemanja Šarović smatra da je upravo ovakvo postupanje s jednim od najboljih srpskih studenata znak da su sva obećanja o povlasticama, koje nam navodno slede iz EU, samo prazne priče.
– To što Aleksandar nije dobio vizu još jedna je u nizu nepravdi prema našem narodu, jer je on tamo trebalo da predstavlja Srbiju i Pravni fakultet u Kragujevcu. Istovremeno, po stoti put čujemo najave da će studenti biti povlašćeni u smislu putovanja u zemlje EU, ali od toga nema ništa. Koji to uslov ovaj momak nije ispunio? Možemo mi da ispunjavamo uslove koje nam zadaju od sada do večnosti, ali je jasno da se njihov odnos prema nama nikada neće promeniti – ističe Šarović i dodaje da bi na pitanje zašto je to tako trebalo da odgovori Boris Tadić, koji stalno naglašava kako su mu partneri iz EU veliki prijatelji.
Nešto radikalniji bio je predsednik socijalista Ivica Dačić, koji smatra da bi naša vlast trebalo da reaguje povodom ovog slučaja, tim pre što je reč o kategoriji studenata na koje se primenjuju olakšice.
– To nije jedini slučaj. Mnogi su, kao i Aleksandar, odbijeni uprkos uredno podnetim dokumentima, i to bez ikakvog objašnjenja, što sigurno ne doprinosi poboljšanju odnosa s EU. Srbija bi trebalo od holandske ambasade da zatraži zvanično objašnjenje – kategoričan je Dačić.
DS: ŽALIMO SLUčAJ
Demokrata Srđan Milivojević, osim što „s velikim žaljenjem konstatuje da Srbija i dalje potpada pod vizni režim EU“, ocenjuje da će se to veoma brzo promeniti.
– Duboko sam uveren da će posle 11. maja biti otklonjene te ponižavajuće prepreke. Nadam se da ubuduće takve stvari neće biti tema, već da ćemo se baviti nekim životnijim stvarima – kaže Milivojević.