Na listi onih koji primaju značajna sredstva od ovog ministarstva našle su se NVO „Mladi grašak“, paraglajding klub „Albatros“ (200 hiljada dinara), Udruženje „Orlovi“(240 hiljada), FoSDI (400.000), Kulturni front (za projekat „Srbija redizajn“ 400 hiljada dinara), Fond B92 (400.000), Evropski kulturni forum, NVO „Izvor“…
Ministarstvo za dijasporu Vlade Srbije veliki deo novca iz svog budžeta potrošilo je na finansiranje brojnih organizacija sumnjivih delatnosti i neobičnih naziva, od kojih je mnogo – u Srbiji!
Tako su se na listi onih koji primaju značajna sredstva od ovog ministarstva našle NVO „Mladi grašak“(koje je u prvoj polovini ove godine dobilo 400 hiljada dinara, na ime projekta „Zadužbine i festivali srpske dijaspore“), paraglajding klub „Albatros“ (200 hiljada dinara), Udruženje „Orlovi“ (240 hiljada), FoSDI (400.000), Kulturni front (za projekat „Srbija redizajn“ 400 hiljada dinara), Fond B92 (400.000), Evropski kulturni forum (za projekat „Dokumentarni film NJONGAR – Beli Aboridžin“, čak 600.000), Novosadska novinarska škola (400.000), NVO „Izvor“ (za projekat „‘Pozorište za Irinu’ – vizantijska opera u dva čina“ otišlo je pola miliona dinara!), Opšte udruženje preduzetnika opštine Negotin (300.000), Udruženje građana „Centar za razvoj Župe“ čedomir Petković (400.000), RPK Požarevac, RPK Subotica, RPK Leskovac, RPK Kruševac (svi po 400.000), RPK Zaječar (300.000)…
Organizaciji Fosdi za dokumentarni film „Beogradski san“ uplaćeno je dva miliona dinara, Transpoetika -digitatalna platforma za srpski jezik i književnost za naziv projekta „Udruženje građana Ozon – Nebojša Babić“, dobila je 1,5 miliona dinara, dok je organizaciji Treći međunarodni studentski filmski kamp Interakcija – Zlatibor 2008. pripalo 500 hiljada dinara.
Najčudnije je što se sve navedene institucije i organizacije nalaze u našoj zemlji, iako bi se po prirodi ovog ministarstva očekivalo da novac bude raspoređen srpskim institucijama u dijaspori!
Neobičan kriterijum bio je i za dodelu novca pojedinim institucijama u inostranstvu. Očigledan primer za to je organizacija Srpska narodna odbrana iz Ontarija (Kanada), koja je dobila pare pod dva različita imena. Jedno je sa pomenutim srpskim imenom, gde Ministarstvo za dijasporu daje 600.000 dinara za izdavanje časopisa. Drugo, sa engleskim imenom, Serbian national shield, dobija čak još dva miliona dinara za snimanje dve televizijske emisije!
Zbog ovakvog, sumnjivog raspoređivanja sredstava Ministarstva za dijasporu oštro je reagovalo više organizacija iz rasejanja i Srbije.
U otvorenom pismu Matici i dijaspori Blagoje Ristić, direktor Srpske televizije u Torontu (Kanada) optužilo je ministarku za dijasporu u Vladi Srbije Milicu čubrilo da snosi odgovornost za „polujavni“ konkurs za finansiranje projekata i programa za ovu godinu u dijaspori.
„Smatramo da je u načinu rada bilo dosta propusta, čime su narušeni i objavljeni kriterijumi konkursa, što dovodi u pitanje poverenje u dobronamernost, moralnost i svrsishodnost ovakvih konkursa, a time i Ministarstva za dijasporu, pre svega ministarke čubrilo“, istakao je Ristić.
Pobunila se i Matica iseljenika Srbije, najstarija institucija upućena na dijasporu, koja postoji gotovo šest decenija. Predstavnici Matice upozorili su da već duže vreme postoji otvorena namera da se ova institucija ukine, a praktično od polovine 2007. godine i određivanja tipa budžetskih korisnika i visine korišćenja sredstava iz državne kase.
„Iz neobjašnjivih razloga Matica iseljenika „ispala“ je iz evidencije i prestala da bude korisnik budžeta (objavljeno u Službenom glasniku Srbije). Naših uobičajenih devet miliona dinara verovatno je tada namenjeno i otišlo nekom drugom. Matica iseljenika je sve do tada, počev od 1951. godine, kada je osnovana, bila korisnik budžetskih sredstava. Resorno Ministarstvo za dijasporu prećutalo je ovu činjenicu, nije reagovalo, niti tražilo da se Matica vrati u evidenciju korisnika, što je našu instituciju dovelo u bezizlazan položaj“, naveli su predstavnici Matice u pismu upućenom Odboru Skupštine Srbije za Srbe van Srbije.