Politički analitičar đorđe Vukadinović ocenio je danas da na jesen predstoje „teški dani“ i za vlast i opoziciju u Srbiji. Vukadinović je ukazao da vladajuća koalicija, okupljena oko Demokratske stranke, i Boris Tadić pokušavaju da marginalizuju opoziciju delimično preuzimajući njihovu nacionalnu retoriku. „Očigledan je pokušaj DS-a da se pozicionira po modelu Dodika ili Miloševića posle Dejtona – da se predstavi kao ‘razumna nacionalna opcija’ koja, ako ne isključuje, a ono obesmišljava postojanje opozicije“, rekao je Vukadinović agenciji Beta.
On je ukazao da je, poput devize SPS-a „Srbija i svet“, sada DS lansirala „I Kosovo i Evropa“, i kao što je tada Milošević „u mrežu vlasti uvukao“ doskorašnje protivnike SPO i potom SRS, DS ušla u koaliciju sa SPS-om.
Sve što bi ostatak opozicije mogao da zastupa već je delom uključeno u programe, poruke ili parole vlasti, a uz to ide medijska ekspanzija i nagoveštaj medijske manipulacije, kako bi se još više smanjio prostor za kritičko delovanje prema vlasti, naveo je Vukadinović.
Prema njegovim rečima, ta strategija DS-a je privlačna, ali ima lošu stranu što neminovno radikalizuje opoziciju, odnosno jača onu opozicionu energiju koju ne uspe da apsorbuje.
„Onaj ko nema ništa, nema nikakvu vlast, on nema šta da izgubi u političkom smislu i onda je spreman na sve“, kazao je Vukadinović i dodao da se radikali i delom DSS danas nalaze u takvoj poziciji.
Beograd je, ocenio je, mogao bit neka vrsta Tadićevog zaloga za kompromis i kupovinu političkog mira i stabilnosti na republičkom nivou.
Ako se dovrši proces stvaranja vlasti u Beogradu i opštinama u Vojvodini kao na republičkom nivou, onda faktički ništa nije ostalo i nema podloge na osnovu koje bi se pravio kompromis sa opozicijom, ukazao je.
Opozicija zbog toga, prema Vukadinovićevim rečima, sada mora da nađe nove forme delovanja pa on očekuje dalju radikalizaciju političke scene.
„Teško će se kontrolisati parlament, a biće teško i zadržati političku borbu u parlamentarnim okvirima jer opozicija neće biti zadovoljna samo statiranjem u skupštini“, rekao je Beti sagovornik.
Ukazao je, međutim, da su uobičajene forme vanparlamentarne borbe – protesti i demonstracije, „pomalo potrošene“.
„Opozicija će lako moći da nađe povode za miting, ali će biti mnogo teže animirati mase. Građani nisu zadovoljni vlašću, ali nemaju poverenja ni u formu protestnog delovanja niti u velikoj meri u stranke koje ih pozivaju na protest“, naveo je.
Zbog toga će, prema njegovoj proceni, opozicija morati da ide ka stvaranju šireg fronta ili pokreta otpora aktuelnoj vlasti, čemu DS već preventivno parira pojačanom nacionalnom retorikom i tako opoziciji „izvlači tepih ispod nogu“.