Bez obzira da li je republički, kao prošle godine, ili regionalni poput ove, kruševački Sajam poljoprivrede uvek privuče veliki broj posetilaca. Neke zbog starinskih specijaliteta, zimnice i maštovito ukrašenih štandova seoskih domaćica.
"Imamo kod kuće i stoku, bavimo se baštovanstvom i poljoprivredom, a imamo i veliki plastenik", kaže Ranka Krsmanović iz Kobilja. "To radi cela moja porodica i to sa voljom."
Poljoprivrednici su tu da razmene iskustva, saznaju o novim dostignućima i ostvare kontakt sa institucijama preko kojih na lakši način mogu da dođu do para i pristupnih fondova Evropske unije.
"Udruživanje je trenutno najvažnija stvar koju pomažu evropski fondovi, iz kojih očekujemo značajna sredstva", naglašava Aleksandar Šaronjić, iz Agencije za regionalni razvoj Rasinskog okruga, koji kaže da pokušavaju da ukrupne posao i poljoperivrednicima predoče značaj osnivanja klastera.
U okviru Sajma održana je i 16. stočarska izložba, na kojoj je, prema rečima Radomira Bušanovića, iz Savetodavne stručne službe za poljoprivredu, vidan napredak u rasnom sastavu grla i da je sajam imao edukativni karakter za poljoprivredne proizvođače.
"U odnosu na prošu godinu malo slabije ide, zbog finansijske situacije ili čega već", ocenjuje Bratislav Kostić, stočar iz Ljubave, koji ima pedesetak alpino koza i mini mlekaru. "Ali, mora da se radi."
Zbog poremećaja na evropskom tržištu, Vlada Srbije intenzivno radi na zaštiti sektora mleka.
"Građani Srbije očekuju da već jednom tačno kažemo u oblasti bezbednosti hrane kako stoje stvari u oblasti kvaliteta. Kasnije da nekim našim intervencijama u okviru budžeta počnemo da i na taj način vrednujemo plaćanja koja idu po litri mleka", rekao je Branislav Nedimović, ministar poljoprivrede i zaštite životne sredine.
Značajna sredstva iz budžeta za narednu godinu, najavio je ministar Nedimović, usmeriće se u razvoj prerađivačkih kapaciteta u svim sektorima poljoprivredne proizvodnje.
rts.krusevac@rts.rs