Centralnu proslavu praznika Svetoga Save Eparhije osečkopoljske i baranjske otvorio je besedom episkop Heruvim koji je rekao da je Sveti Sava odredio pravac kojim kao narod Srbi treba da se kreću.
– Kada govorimo o Svetom Savi i o njegovom značaju, on je višestruk. Govoreći samo o prosveti, kulturi i jeziku, odnosno svemu onome što objedinjava etos jednog naroda, u tome je sveukupni smisao svetosavskog predanja i uopšte Svetosavlja kao filozofije života. Sama ličnost Svetog Save objedinjava upravo tu tematiku i upravo tu dimenziju jer nam daje jedan novi pogled u odnosu na ono što kao narod treba da imamo i treba da gajimo. To je jevanđelje na prvom mestu jer je Svetosavlje put jevanđelja i put koji vodi u život večni – izjavio je episkop osečkopoljski i baranjski Heruvim.
Organizatori su se potrudili da program posvećen prvom srpskom arhiepiskopu bude raznovrsan pa su zbog toga, između ostalih, pozvali pevački trio „Aliluja“ iz Beograda, koji su nastupili zajedno sa članovima Vukovarskog srpskog pevačkog društva „Javor“ te su tom prilikom izveli nekoliko numera posvećenih ovom velikom srpskom reformatoru, ali i pravoslavlju uopšte.
– Po uzoru na Svetoga Savu koji je izgovorio čuvenu besedu, svake godine na svečanoj akademiji imamo svetosavski temat. Osim toga, ovogodišnju proslavu smo hteli da dignemo na viši nivo pa smo zato doveli profesionalne pevače i glumce. Hor „Aliluja“ iz Beograda postoji od 2014. godine i svojim su izvođenjem pesmama ulepšali proslavu. Organizacija ovakvog jednog događaja zahteva mnogo truda i požrtvovanja, ali želim da se zahvalim svima koji su nam pomogli da ovo prođe u najboljem redu – priča koordinator akademije paroh vinkovački jerej Srđan Lukić.
Ove godine svetosavsku besedu baziranu na žičkom predanju održao je vukovarski veroučitelj Ljubomir Abadžić. On je u svom obraćanju zaobišao istorijski momenat i Savin govor u ovom srpskom manastiru te je pričao o iskušenjima sa kojima se danas suočava, kako srpska omladina, tako i svi svetosavci.
– Nije se išlo ka tome da se oduševe mase, nego da se svi zapitaju da li svakodnevno žive, makar delić dana, po putu Svetoga Save. Završili smo na način da pošaljemo jasnu poruku da smo se mi zavetovali kao narod, bez obzira što ga nismo lično upoznali, da ćemo slediti jedan put koji vodi ka zajedništvu. Koliko god suživot danas bila popularna reč, mi se ne slažemo sa definicijom suživota, nego zajedništva jer jedino iz toga može da proizađe ono blagodatno i bogougodno – objasnio je Ljubomir Abadžić ukratko suštinu besede koju je održao.
Novitet na ovogodišnjoj proslavi bio je nastup novosadskog glumca Mihajla Nestorovića koji je kazivao stihove Matije Bećkovića, vladike Nikolaja Velimirovića i za kraj, kako sam kaže, svoju omiljenu pesmu Đure Jakšića „Ja“.
– Teško je sabrati sve emocije koje nosim posle ovakvog nastupa. Lako je biti Srbin u Srbiji, a ovde mislim da je teško. Srećan sam ukoliko smo bar deo emocije preneli na publiku u Vukovaru. Izbor pesama koje sam recitovao bio je prepušten meni. Toliko sam se dobro osećao na sceni da mi je bilo žao kad sam završio sa recitovanjem. Presrećan sam što ljudi ovde imaju mogućnost da se okupe, a mi smo tu da podržimo sve Srbe u Hrvatskoj i da slavimo Svetog Savu dokle god nas ima – priča svoje utiske Mihajlo Nestorović koji je, zajedno uz hor, dobio dugotrajni aplauz vukovarske publike.
U publici koja se okupila u Hrvatskom domu, između ostalih, uz mnogobrojno sveštenstvo, bio je i veliki broj osoba iz javnog, kulturnog i političkog života sa vukovarskog područja.
The post Hor i besednici uveličali proslavu Svetog Save u Vukovaru appeared first on srbi hr.