Bošnjačko-američko savetodavno veće za Bosnu i Hercegovinu, čije je sedište u Vašingtonu, pozvalo je građane BiH koji žive i rade u SAD da se angažuju i doprinesu da Kongres usvoji Rezoluciju o BiH koja je u proceduri Predstavničkog doma. U rezoluciji čiji su „kršteni kumovi“ Haris Silajdžić i reis-l-ulema Mustafa Cerić traži se brisanje Republike Srpske.
Da bi se rezolucija našla pred kongresmenima, o njoj prethodno mora raspravljati Komitet za spoljnu politiku. Kako je saopšteno iz Bošnjačko-američkog savetodavnog veća, za rezoluciju „predano lobira 27 uticajnih američkih kongresmena, koji nastoje osigurati da nova rezolucija dobije podršku Predstavničkog doma Kongresa SAD“.
Između ostalog, u rezoluciji se zagovara i temeljna reforma Ustava BiH.
„BiH treba da započne proces usvajanja novog, građanskog ustava koji u potpunosti eliminiše etno-teritorijalno uređenje koje odražava i institucionalizuje rezultate genocida, ratnog zločina i zločina protiv čovečnosti počinjenog u BiH.
Novi ustav mora restruktuisati etno-teritorijalnu organizaciju i uređenje BiH i eliminisati njenu podelu na entitete i kantone radi stvaranja celovitog i jedinstvenog ekonomskog prostora“, navedeno je u rezoluciji.
Silajdžić protiv entiteta
Odlazeći predsedavajući Predsedništva Bosne i Hercegovine Haris Silajdžić rekao je da je protiv Republike Srpske, jer „ovaj entitet krši Dejtonski sporazum i elementarna ljudska i međunarodna prava“.
On je rekao da očekuje da će članovi Upravnog odbora Saveta za primenu mira na sednici u Briselu „konačno kazati da Vlada RS koči napredak BiH na putu ka Evropskoj uniji“. Dodao je da Kancelariju visokog predstavnika u BiH „nikako ne bi trebalo zatvoriti“.
član Predsedništva BiH iz RS Nebojša Radmanović juče je po sistemu rotacije preuzeo funkciju predsedavajućeg tog tela od Silajdžića.
Takođe, u rezoluciji se traži ukidanje entitetskog načina glasanja, izdvajanje Srebrenice iz sastava RS, ukidanje policije RS i brisanje imena Republika Srpska.
U kontekstu ove rezolucije treba posmatrati i učestala „privatna putovanja“u SAD, Harisa Silajdžića, njegovog ministra inostranih poslova Svena Alkalaja i reisa Cerića.
Da i pored upozorenja i oštrih kritika koje na njegov račun dolaze iz Brisela, Silajdžić ni milimetra ne odstupa od svojih stavova, računajući na podršku SAD, govori i njegova izjava kako „očekuje da SAD u BiH sprovedu međunarodno pravo, zbog toga što se bivšem predsedniku RS Radovanu Karadžiću sudi u Hagu za genocid, i da tako spreče provođenje projekta Slobodana Miloševića“.