SRAMNO PONAŠANJE NA SABORU SPC

ZLA KRV MEđU SRPSKIM VLADIKAMA

• Razočaran što mu je izmakla titula patrijarha, vladika zahumsko-hercegovački se obrušio na Amfilohija i vladiku Vasilija, kome je od uzbuđenja skočio pritisak

Mada je stavljena tačka na izbor novog poglavara Srpske pravoslavne crkve za života njegove svetosti patrijarha Pavla, nisu okončane međuepiskopske podele i oštra sporenja oko ovog, ali i drugih vitalnih crkvenih pitanja.
Pojedine učesnike Svetog arhijerejskog sabora neočekivani rasplet po pitanju „ostavke“ patrijarha Pavla i njegov doživotni ostanak na tronu Svetog Save, pogodio je kao „grom iz vedrog neba“.
– Burne debate između dve suprotstavljene vladičanske struje, tzv novotaraca-ekumenista i revnitelja-tradicionalista, u pojedinim momentima bile su na ivici incidenta. <đŽ>estoke rasprave, kako na sednicama tako i van njih, gotovo da nisu prestajale među pojedinim episkopima, nezvanično je rečeno „Vestima“u saborskim krugovima.
– U oštrim verbalnim napadima na mitropolita Amfilohija Radovića i vladiku Vasilija Kačavendu istakao se episkop Grigorije Durić, zbog čega je vladici zvorničko-tuzlanskom u jednom momentu zbog uzrujanosti skočio pritisak – ispričao je novinarima jedan od saborskih učesnika.

Danju u kafanama, noću na splavovima

Kada je reč o tome ko je kome od vladika blizak, novinari koji su prethodnih dana revnosno dežurali pred Patrijaršijom, mogli su da vide u podnevnim pauzama kada su episkopi u grupama stajali ispred sedišta SPC ili sedeli u obližnjim restoranima. Paparaci su čak satima dežurali ispred nekih kafana da ih kamerom ulove, ali su pojedini episkopi, bežeći od objektiva, izlazili na sporedna kafanska vrata. Omiljena sastajališta su im inače restorani: „Ke Pasa“, „Ruski car“ i „Kolarac“, a za večernje izlaske splavovi „Ada“ i „Mag“ kod hotela „Jugoslavije“ na zemunskoj strani.

Pravdajući Grigorijeve temperamentne istupe, neki velikodostojnici smatraju da je „opravdana nervoza“ zahumsko-hercegovačkog vladike.
– On s razlogom može da bude nezadovoljan, jer je propalo lobiranje da postane novi srpski patrijarh. Nije više tajna da su za njega, kao mlađeg episkopa koji može da ide u korak sa prozapadnim neoliberalizmom, mondijalizmom i ekumenizom, uveliko lobirali pojedini državnici Republike Srpske preko državnog vrha Srbije i pojedinih vladika, poznatijih kao crkvene „sive eminencije“ jer su uticajni u srpskim političkim krugovima – kaže jedan od visokodostojnika.

Zaboravili na liturgiju

Da će ovo saborsko zasedanje, kao i prethodno majsko, biti polarizovano moglo se pretpostaviti već prvog dana na jutarnjoj liturgiji koju je predvodio mitropolit Amfilohije uz sasluženje episkopa Irineja Dobrijevića i Teodosija Šibalića uz prisustvo još svega petnaestak vladika, od ukupno 46 članova Svetog arhijerejskog sabora.

Pobeđena struja, dodaje on, već nagoveštava izbor novog patrijarha za maj iduće godine.
– Ne znam na osnovu čega, kad se ni lekari ne usuđuju da prognoziraju. Kažu da patrijarh Pavle može da ovako poživi još dugo. Samo Bog zna kad će ga k sebi pozvati i niko ne može da mu oroči život na ovoliko ili onoliko vremena. Uostalom, jedna od velikih dilema je bila i ta šta ako sad izaberemo novog patrijarha, a gospodin Pavle ga nadživi. To ne bi bilo nemoguće, ako se setimo da su neki od favorita za patrijarha, kad je prethodnih godina pominjana Pavlova smena, odavno već pokojni – podseća naš sagovornik.

Poseta patrijarhu

Nakon što je zvanično saopšteno da je patrijarh Pavle, koji na Vojnomedicinskoj akademiji leži godinu dana, u prisustvu trojice vladika prihvatio saborsku molbu da do kraja života ostane na tronu Svetog Save, u crkvenim krugovima je odmah krenula i šala kako su njih trojica išli na VMA, „da obaveste patrijarha da je on podneo molbu za razrešenje i da mu ona nije usvojena“. čulo se takođe da su trojica posetilaca pozdravili patrijarha i poželeli mu oporavak, a da „nisu ni zucnuli ni o kakvoj molbi“.