Ugostiteljsko-turističke iz Beograda i Sen-Kanten-an-Ivelina nastavile su saradnju koja je počela 2005. Ove godine red je bio da u Francusku dođu predstavnici Srbije. Tako je profesor Mladen Mlađenović francuske đake podučavao da pripremaju srpske specijalitete. Vrhunac je bilo „Veče Srbije“, održano u nadaleko poznatoj ugostiteljsko-turističkoj školi. Pre nego što su učenici servirali srpske specijalitete, prikazana je video-prezentacija koju je pripremio Boro Milić, profesor informatike u beogradskoj školi . Prezentacija je sastavljena iz više delova koji su nazvani „Beogradska ugostiteljska škola“, „72 sata u Beogradu“, „Beograd – grad budućnosti“, „Turistički biseri Srbije“, „Znameniti ljudi Srbije“ i „Francuska, nekad i sad“.
Među brojnim zvanicama počasno mesto imali su savetnik u ambasadi Srbije u Parizu Viktor Jovanović i poverenik Ministarstva dijaspore Mića Aleksić, kao i mnogi opštinski čelnici koji su sve lepo odgledali i u svakom zalogaju uživali. Raznovrsne panoe i prospekte koje je poklonila Turistička organizacija Srbije (TOS), četiri učenice turističkog smera francuske škole su lepo ukombinovale i namestile. One su za tu priliku obukle narodne nošnje koje su pozajmile od KUD- a „Mladost“ iz Pariza.
Raspust u Beogradu
– Tačno je da stojim iza ovog projekta, a sve u želji da mojoj beogradskoj školi pružim nešto što druge nemaju i da ovde na najlepši način gradim sliku o Srbiji. Beskrajno sam radosna zbog rezultata, jer sada svi učenici ove škole tvrde da Srbiju nisu tako zamišljali i da su veoma zainteresovani da je posete. Jedna od četiri devojke koje su od ranog jutra do večeri pripremale štand i prvi put odenule našu nošnju, rešila je da što pre ide u Beograd, već na prvom raspustu – priča Mira Simić.
Mladen Mlađenović je sa grupom učenika smislio meni, a potom ga i spravio. I onda, iz dubine sale izvire diskretna muzika naših krajeva, a iz tanjira se šire miomirisi, sve kao kod nas, pa i prsti da se ližu.
Kako bi dela pratile i reči, prisutnima se obratio direktor francuske škole Bernar Trua, zahvalio se ekipi koja je pripremila ovo veče, zamolio da se prenesu pozdravi ambasadoru Predragu Simiću, a duboko se naklonio Miri Simić na ideji i svesrdnom zalaganju bez koje se, kako je rekao, „ovo veče ne bi ni održalo, a to svi znaju“.
– Sve je počelo oktobra 2005. kad je potpisan ugovor o saradnji ove dve škole. Do sada su svake godine u Pariz, na tromesečni staž dolazila dva učenika. Od 2006. počela je i razmena profesora, pa je Patrik Kizen demonstrirao francusku kuhinju beogradskim učenicima i kolegama, a sada se „revanšira“ profesor Mlađenović – objašnjava Mira Simić. Mira je bila profesor u beogradskoj školi, a sada živi u Parizu i predaje francuski stranim učenicima koji dolaze u školu u Sen-Kanten-an-Ivelinu.