Jugoslovensko-norveško društvo utemeljeno je pre četiri decenije tokom kojih je, zajedno sa Norveško-jugoslovenskim društvom, davalo veći doprinos razvijanju prijateljstva naših naroda nego dve države. Osnivački skup je održan u Nišu, 9. februara 1969. godine, u punoj sali Narodnog pozorišta.
Drugi svetski rat je najavio rodno mesto društva. Nemci su najviše naših poterali u logore na evropskom severu sa niškog Crvenog krsta.
Poneti idejom o društvu prijateljstva kao nastavku ratne spone sa norveškim rodoljubima, Jugosloveni su u sabirnom centru „Melhus“ formirali inicijativni odbor neposredno po osnivanju Norveško-jugoslovenskog društva, 26. jula 1945. godine u Tronhajmu.
Svemoguća sloboda u otadžbini nije bila izdašna prema žarkoj želji bivših interniraca (pojedinci su nastavili kao sužnji na Golom otoku). Sudbina nepolitičkog udruženja i te kako je zavisila od državne, odnosno partijske politike, zbog čega je značajan događaj odlagan nepunih četvrt stoleća. Poseta predsednika Tita Norveškoj 1965, zatim uzvratna kralja Olafa Jugoslaviji 1966, bili su jasni signali da se „može bez rizika“.
Odmah potom je po drugi put osnovano Norveško-jugoslovensko društvo, omeđeno na oblast Trendelag, koje je u dugom međuvremenu prestalo da postoji pošto se ispostavilo da je bilo „prerano osnovano“. Posle osnivanja društva prijateljstva u Jugoslaviji 1969. Norvežani su svoje udruženje podigli na nivo zemaljskog.
Zajednička proslava oba jubileja biće održana u Srbiji, u junu u Beogradu, Obrenovcu, Milanovcu, Vrnjcima, čačku, Prokuplju, Nišu, u mestima koja su tradicijom i aktuelno na jačoj vezi s norveškim prijateljima. Jugoslovensko-norveško društvo je formalnim imenom najduže opstajalo u Srbiji, do prošle godine kad je naziv promenjen u Srpsko-norveško društvo. Norvežani su zadržali u nazivu delimično i u razuđenoj aktivnosti Norveško-jugoslovensko društvo.