6 godina od ubistva Zorana đinđića

Demokratska stranka danas nizom manifestacija obeležava šestogodišnjicu ubistva predsednika te stranke i prvog demokratskog premijera Srbije Zorana đinđića. Predstavnici DS-a će u Aleji velikana na beogradskom Novom groblju položiti vence na grob, dok će u Istorijskom arhivu Srbije u 12.25, u vreme kada je ubijen đinđić, biti otvorena izložba njegove zaostavštine pod nazivom „Idejom i životom“, koja sadrži lične predmete, beleške i biblioteku.
đinđićevi prijatelji i bliski saradnici iz Vlade smatraju da su napredak i reforme u Srbiji zaustavljene posle njegovog ubistva i da će proći još vremena „dok se zemlja ne vrati na put vizije koju je imao Zoran“.

čeda ispred vlade

đinđićev blizak saradnik čedomir Jovanović koji je nakon ubistva bivšeg premijera izašao iz DS-a, najavio je da će članovi njegovog LDP-a, povodom šestogodišnjice smrti prošetati do mesta ubistva ispred Vlade Srbije u 12 sati, zatim do Novog groblja, a popodne će se u Domu sindikata emitovati film koji prati suđenje za ubistvo đinđića.

– Ubistvo đinđića oduzelo je Srbiji najtalentovanijeg političara koga smo imali u poslednjih 20 godina i oslabilo istinsku proevropsku i demokratsku opciju u zemlji. Srbija se danas tetura kroz reforme, a u jednom trenutku, sa Koštunicom na vlasti, potpuno je stala. Dominantni političari u Srbiji koji danas tvrde da slede njegovu viziju nemaju spremnost da preuzmu odgovornost i prave trule kompromise na koje đinđić nikada ne bi pristao. Kod đinđića su se razlike izoštravale i uvek ste znali za šta se zalaže. đinđić je danas kao neka zvezda vodilja za ljude koji veruju u drugačiju Srbiju – kaže Žarko Korać, potpredsednik u đinđićevoj vladi.

I Dačić polaže venac

Predsednik SPS-a i aktuelni potpredsednik vlade Ivica Dačić nije se juče pojavio na trećoj godišnjici smrti Slobodana Miloševića u Požarevcu, jer je bio na službenom putu u Bugarskoj, ali je zato najavio da će ministri iz SPS-a biti u zvaničnoj delegaciji koja će položiti venac na đinđićev grob. Zanimljivo je i da se u kabinet u kojem je nekada radio ubijeni premijer Zoran đinđić, nakon bivšeg ministra za infrastrukturu Velimira Ilića, sada uselio Ivica Dačić.

Nekadašnji ministar pravde Vladan Batić smatra da je Srbija tragično zastala nakon ubistva đinđića, a pogotovu u vreme dve vlade Vojislava Koštunice.
– Sa vladom u kojoj je dominantna DS, Srbija pokušava da se izvuče iz blata, ali je propušteno pet godina i vreme u kojem su svi oko nas napredovali. Napredak ide teško i zbog sastava vladajuće koalicije u kojoj su pravljeni neprirodni kompromisi – kaže Batić.
Iako se Zoran đinđić skoro deceniju borio protiv režima Slobodana Miloševića, danas Vladu Srbije zajedno vode DS i SPS. Portparol DS-a Jelena Trivan smatra da je sasvim normalno da se svi ministri u vladi koji su prihvatili proevropski program premijera Mirka Cvetkovića „poklone senima ubijenog premijera“, ali da se članovi DS-a nikada neće pojaviti na grobu Slobodana Miloševića u Požarevcu.

BATIć:Naručioci bili na vlasti

Lider DHSS-a Vladan Batić očekuje da će se uskoro pokrenuti istraga o političkoj pozadini ubistva đinđića i da će biti otkriveni nalogodavci, inicijatori, podstrekači, pomagači i finansijeri zločina.
– NJih treba tražiti u političkim strankama koje su verovale da će kad uklone đinđića one doći na vlast, što su neke i postigle, ali treba tražiti i među tajkunima, u antihaškom lobiju – kaže Batić.

– Vlada koju predvodi Cvetković je demokratskog kapaciteta koja nastavlja put reformi, modernizacije i priključenja EU započet 2000. godine. Ne znam zašto bi se očekivalo da mi budemo u Požarevcu. Istorija se ne može promeniti, ali se ne može ni izjednačiti uloga koju su različiti istorijski akteri imali u njoj, niti se mogu zanemariti činjenice koje su obeležile vladavine različitih političkih lidera – kaže Trivan.
Posle ubistva đinđića, za koje su 2007. godine osuđeni članovi kriminalnog zemunskog klana na čelu sa Miloradom Ulemekom Legijom, u Srbiji su brojni gradovi dobili imena ulica i trgova po bivšem lideru DS-a. NJegova supruga Ružica je krajem 2003. godine osnovala i Fond „Dr Zoran đinđić“ koji svake godine dodeljuje stipendije studentima završnih godina fakulteta i diplomiranim stručnjacima.