Ove godine bruto domaći proizvod Srbije biće za dva odsto manji nego 2008. a da bi se budžetski deficit smanjio na 90 milijardi dinara, uz kresanje državnih troškova dodatno će se, sa šest odsto, oporezovati plate, penzije i sva ostala primanja stanovništva iznad 12.000 dinara, saopštili su danas, na zajedničkoj konferenciji za novinare, posle uspešno okončanih pregovora o novom stend-baj aranžmanu, predstavnici Vlade Srbije i Međunarodnog monetarnog fonda.
Ministarka finansija Diana Dragutinović objasnila je da će, izmenama Zakona o porezu na zarade koji bi trebalo da bude usvojen do maja, dodatno po stopi od šest odsto biti oporezovane plate, penzije, autorski honorari i primanja stanovništva po osnovu ugovora o delu, dividende i učešća u dobiti veća od 12.000 dinara.
Ministarka je pojasnila da će se taj dodatni porez obračunavati na bruto, a ne na neto primanja. Na plate između neoporezovanog cenzusa od 5.938 i 12.000 dinara i dalje će se plaćat porez na zarade po stopi od 12 odsto.
To konkretno znači da bi svi sa prosečnom neto zaradom, koja je u februaru iznosila 31.121 dinar po novom rešenju dobijali 29.960 dinara ili za 1.161 dinar manje.
Dragutinovićeva je iznela računicu po kojoj će se na ovaj način obezbediti dodatnih 34 miljarde dinara prihoda za budžet. Uz to, ove godine javna preduzeća moraće svu, a ne polovinu dobiti iz 2008. da uplate u državnu kasu i po tom osnovu će se prihodi povećati za pet milijardi dinara. Ostatak do 100 milijardi dinara, ili oko dve trećine te sume biće pokriven kresanjem rashoda.
Najvažnije mere za smanjenje rashoda su zamrzavanje fonda penzija i zarada u javnom sektoru, za 15 milijardi dinara smanjiće se transferi iz budžeta Srbije drugim nivoima vlasti, a za 3,5-4 milijarde Fondu za zdravstveno osiguranje.
Uz to, državne institucije više neće moći slobodno da raspolažu sopstvenim prihodima, već će 40 odsto tako prikupljenog novca da uplate u budžet, kazala je Diana Dragutinović. Ona je precizirala da će za 18 milijardi dinara biti smanjeni diskrecioni rashodi, proporcionalno svim Ministarstvima. Budžetski rashodi su na taj način smanjeni za 62 milijarde dinara.
U dogovoru s MMF-om Vlada, će za tri nedelje pripremiti rebalans budžeta i novu poresku regulativu, kojim će biti povećan budžetski deficit.
Prva tranša zajma sredinom maja
Guverner NBS Radovan Jelašić precizirao je da će Srbija na osnovu stend-baj aranžmana, koji bi Bord direktora MMF-a trebalo da usvoji početkom maja, moći da povuče ukupno tri milijarde evra kredita, 2,2 milijarde ove, a 800 miliona naredne godine. Ako sve bude kako je planirano, prvu tranšu Srbija bi mogla povući već sredinom maja, najavio je guverner.
Jelašić je objasnio da će Srbija, koja u MMF-u ima kvotu od 468 miliona specijalnih prava vučenja, za iskorišćenih 200 odsto kvote (okvirno oko 1,2 milijarde evra) plaćati kamatu od 1,47 odsto godišnje, na iznos do 300 odsto kvote (oko 1,6 milijardi evra) 22,47 odsto, a preko toga 3,47 odsto.
On je rekao da neće biti promena monetarne politike i politike kursa. NBS će zadržati model ciljane inflacije, s tim što je procenjeo da će ona umesto osam biti oko 10 plus-minus dva odsto. Zbog dogovora sa MMF-om moguće je, ako država spreči rast kontrolisanih cena iznad 15 odsto, da inflacija bude i na nivou od osam odsto.
Kako je naveo, konsolidacija finansijskog sektora će se nastaviti uz razmatranje spajanja četiri banke u većinskom državnom vlasništvu. Reč je o Poštanskoj štedionici, Srpskoj banci, Credy banci i Privrednoj banci Pančevo.
Jelašić je potvrdio da će sutra u Beču razgovarati sa inostranim kreditorima da se ove godine obim zaduženja privatnog sektora u Srbiji ne smanji. Tom sastanku će, kako je rekao, prisustvovati predstavnici Međunarodnog monetarnog fonda, koji su učestvovali u dogovoru o novom aranžmanu sa Srbijom.
Jeger: Srbija će imati pad BDP-a u 2009. godini
Šef Misije Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Albert Jeger izjavio je da će Srbija u 2009. imati pad bruto domaćeg proizvoda od dva odsto umesto ranije planiranih 3,5 odsto rasta BDP-a.
Prema novim procenama, biće neophodno da se svi budžetski rashodi prilagode negativnom rastu. Jager je kazao da se na globalnom nivou ove godine očekuje negativan rast od dva odsto, dok se u 2010.očekuje da neće biti rasta.
Jeger nije precizirao kada će Odbor direktora MMF-a potvrditi dogovoreni aranžman sa Srbijom, vredan oko tri milijarde evra, ali je naveo da će pre toga Vlada Srbije morati da ispuni određene uslove.
To, kako je rekao, podrazumeva rebalans budžeta, da Vlada predloži promene poreskih propisa za ostvarenje planirane ekonomske politike i da se dobije potvrda od međunarodnih kreditora da u ovoj godini neće smanjivati obim kredita privatnim pravnim licima u Srbiji. Srpske vlasti i MMF su postigli sporazum o kreditnom stend baj aranžmanu u iznosu od oko tri milijarde evra koji će trajati do aprila 2011.
Jeger je pojasnio da ako se ne obezbedi podrška međunarodnih kreditora da zadrže isti nivo kreditne izloženosti prema Srbiji da će biti potrebno da se opet razmotri aranžman sa MMF-om, jer bi u tom slučaju sad dogovorena sredstva bila nedovoljna.