Sve četiri liste migranata, koje su se kandidovale na nedavnim izborima za Radničku komoru (AK), prošle su u ovo telo, ali u njemu neće biti predstavnika srpske zajednice.
Lista „Perspektiva“ koja se prvi put kandidovala osvojila je čak tri mandata i time dobila status frakcije.
Sa po jednim mandatom u skupštinu AK ušle su liste „Mozaik“, BDFA i Turk-Is. Borislav Kapetanović, kandidat srpske zajednice na listi Frakcije socijaldemokratskih sindikalaca (FSG), koja i pored gubitaka drži većinu u skupštini AK, nije prošao. Naime, FSG je osvojio svega 105 mandata, a Kapetanović je na listi bio na 112 mestu. Ukoliko FSG bude išao po rednom broju kandidata srpska zajednica neće imati predstavnika u skupštini AK.
Izgubljen status manjine
Da je pametno delovala srpska zajednica je iduće godine mogla da dobije status manjine. To znači da samo aktivnim učešćem u političkom životu Austrije može da se postigne mnogo više nego samo dobijanje „sitne“ pažnje kroz neznačajna sponzorstva srpskih klubova od strane političkih stranaka i institucija.
Pripadnici srpske zajednice uplaćuju velike svote u budžet kroz poreze i druge doprinose i zato imaju pravo na veću pažnju od strane političara u ovoj zemlji.
Na osnovu ovih rezultata, pošto su Srbi najveća strana grupacija u Austriji, a tako i među zaposlenima, postavlja se pitanje da li bi bilo korisno da na sledećim izborima za AK formiraju sopstvenu listu, što, naravno, ne podržavaju vladajuće stranke i frakcije. Preko aktuelnih lista većih stranaka i frakcija teško je boriti se za interese jedne zajednice, ali ukoliko bi srpska zajednica izašla sa svojom listom i osvojila dovoljno glasova, bilo bi moguće da natera „jače“ da razmišljaju i o problemima sa kojima se suočavaju zaposleni srpskog porekla u Austriji.
Druge zajednice migranata, pre svega Turci, već su pokazali da se isplati aktivno učešće u političkom životu jer ih austrijske partije smatraju važnim faktorom, dok srpska zajednica svojom pasivnošću doprinosi tome da ne predstavlja politički faktor vredan posvećivanju pažnje.
Trenutno samo ekstremno-desničarska Slobodarska partija Austrije (FPO) Hajnc-Kristijana Štrahea „lovi“ glasove Srba u Austriji, ali i to samo zato što jeuvidela da se niko ne obraća srpskoj zajednici i da je moguće baš tu pronaći nove birače, a ne zato što se posebno zalaže za njihove interese.