GORNJA AUSTRIJA DOBILA PRAVOSLAVNU OPŠTINU

U sali parohijske zgrade hrama Svetog Vasilija Ostroškog u Lincu održana je sednica na kojoj je osnovana crkvena pravoslavna opština pokrajine Gornja Austrija, sa sedištem u gradu na Dunavu. Sveštenici, odnosno predloženi predstavnici iz tri parohije u pokrajini Linca, Gmundena i Ensa, izabrani su u savet i upravni odbor opštine koja će biti pravno registrovana po zakonu države Austrije.
– Osnivanjem crkvene opštine za pokrajinu Gornja Austrija ispunili smo formalno pravnu obavezu koja nam pripada po zakonu države u kojoj živimo. Ovo ne znači da ćemo dobijati bilo kakva sredstva, pogotovo ne novac. Jednostavno kada budemo registrovani moći ćemo da ostvarimo neke olakšice kao pravni subjekt, da ne idemo u Beč kako bismo registrovali crkvenu svojinu.

Arambašić predsednik

Po pravilniku, šest članova čini upravni odbor novoformirane crkvene opštine Gornje Austrije. U njegov sastav ušli su sveštenici sve tri parohije i po jedan predloženi kandidat, odnosno član
saveta. Pošto je parohiji Linc pripalo mesto predsednika, na to mesto je postavljen LJuba Arambašić.

Od konkretne finansijske pomoći nema ni govora, kao što se ponegde čuje. Država može kao i do sada da dodeli neku pomoć, ali i dalje ćemo se sami brinuti o svojim parohijama odnosno zavisiti od dobrovoljnih prihoda naših vernika. U svakom slučaju važno je da iskoristimo naše pravo po zakonu i da ispunimo formu kako bismo bili registrovani – istakao je Dragan Mićić, koji je ujedno prvi sveštenik po položaju u novoizabranoj crkvenoj opštini Gornje Austrije.
Sa blagoslovom vladike srednjoevropskog Konstantina sveštenici Dragan Mićić iz Linca, LJubomir Bolić iz Ensa i Novo Lazić iz parohije Gmunden, predložili su članove saveta i upravnog odbora crkvene opštine. Parohiji u Lincu pripalo je mesto predsednika, sveštenika po položaju i blagajnika, odnosno njegovog zamenika. Iz parohije u Gmundenu izabrana su dva revizora i jedan zamenik, dok iz Ensa dolaze potpredsednik, sekretar, revizor i njegov zamenik.

– članstvo u skupštini opštine ne donosi nikakve privilegije niti povlastice. Jednostavno sve je na dobrovoljnoj bazi, ali sa obavezom da se predstavnici pridržavaju pravila propisanih pravilnikom za ovu oblast. Treba naglasiti da se ništa bitnije neće menjati u parohijama. Svi ćemo nastaviti da obavljamo naše dužnosti kao i do sada – istakao je sveštenik Novo Lazić iz parohije Gmunden.
Novoizabrani članovi saveta crkvene opštine imaju mandat šest godina ako u međuvremenu vladika ne sazove vanrednu skupštinu. članstvo u upravnom odboru traje dve godine.
Posle završene osnivačke sednice svi članovi su položili crkvenu zakletvu u hramu Svetog Oca Vasilija Ostroškog. Kada će Austrija registrovati novoformiranu crkveno-pravoslavnu opštinu ostaje da se vidi. Prema nekim procenama to će trajati najmanje godinu dana.