Na kolenima, krevetu ili dve stolice smenjuju se u vozilu hitne pomoći pacijenti iz nekoliko sela Kosovskog Pomoravlja. Putuju tako više od sat vremena u jednom pravcu do odeljenja Dijalize vranjske bolnice, bez medicinske pratnje.
"Mučimo se, pun kombi, neki put stanemo, a neki put ne, ćuškamo se jedan do drugoga", kaže Trajanka Vasić iz Grnčara kod Vitine.
"Sedište nemamo, već ležište od kreveta i to drma kad se vraćamo kad primimo dijalizu", kaže
Radomir Vasić iz Grnčara kod Vitine.
Gnjilanski Zdravstveni centar ima mali broj vozila, a samo jedno srpske tablice. Zbog toga pacijenti prepešače deonicu između dve administrativne linije.
"Kako je počelo na kosovske tablice da se registruje nismo nijedno vozilo prebacili tamo, sada smo pre deset dana neko vozilo uzeli, ali na prištinske probne tablice koje ne možemo da dovozimo u Srbiju", kaže Zoran Stojković, Zdravstveni centar Gnjilane.
Milovan Filipović iz Domorovca kod Kosovske Kamenice na dijalizi je 18 godina. Bolest je teška kaže, ali još teže je putovanje, pešačenje i prebacivanje iz jednog vozila u drugo.
"Kad je gužva idemo i po dva kilometra pešice, bez obzira da li je kiša i kakvo je vreme", kaže
Milovan Filipović iz Domorovca kod Kosovske Kamenice.
Na dijalizu sa Kosova u Vranje, petnaestoro pacijenta dolazi tri puta nedeljno. Vožnja u tim uslovima i pešačenje dodatno ugrožava njihovo zdravlje.
"Od petka do ponedeljka bez dijalize, onda se nakupi puno vode u njima, pa oni dođu nekad sa otocima, nekad se guše", kaže dr Desimir Živulović, načelnik Dijalize vranjske bolnice.
U Zdravstvenom centru u Vranju leče se pacijenti iz Pčinjskog okruga i Kosovskog Pomoravlja. Domovi zdravlja u svim opštinama obezbeđuju prevoz ambulantnim vozilima. Jedino gnjilanski Zdravstveni centar ima samo jedno vozilo za pacijente na dijalizi.
rts.vranje@rts.rs
+381 17 424 945