Jedan od najmasovnijih talasa samoubistava desio se u gradu Deminu. Više od 900 muškaraca je oduzelo sebi život, procenivši da je od hapšenja Crvene armije, bolja i takva smrt, piše Viralnova.
Ovaj gradić je tokom dvadesetih i tridesetih godina prošlog veka bio poznat kao jako uporište Hitlerove stranke. Građani su bojkotovali jevrejske radnje, a lokalna sinagoga je pretvorena u prodavnicu nameštaja. Zbog toga je stanovništvo jevrejske nacionalnosti napuštalo Demin mnogo pre izbijanja sukoba.
Slična sudbina je zadesila Nemce, ali tek 1945. Policijski službenici i zvaničnici Vermahta su u smiraj rata napuštali grad. Čak su i srušena dva mosta kako bi dobili više vremena za beg. Grad je tako ostao odsečen od sveta, a civili su ostali bez osnovnih životnih namirnica.
Do aprila 1945. Svojeti su stigli u Demin. Mnogi su okačili bele zastave na vrata svojih kuća. Ipak, neki su odbacili mogućnost predaje i sa oružjem dočekali silnog protivnika. Tada se gradom pronela vest da je Hitler mrtav.
Ovo je pogubno uticalo na njegove sledbenike u gradu. Neki su našli smrt u cevima svojih revolvera, drugi su počinili samoubistvo vešanjem. Bilo je i slučajeva gde su čitave porodice otišle u smrt.
Većina leševa je sahranjena u kolektivnim grobnicama, a masovna samoubistva koja su se ovde desila decenijama su bila tabu tema za vlasti Istočne Nemačke.