Srbija je u Evropi
Ministarstvo za dijasporu potpisalo je sa predsednikom Evropskog pokreta u Srbiji Živorad Kovačević Protokol o saradnji, koji se bazira na zajedničkom projektu Srbija je u Evropi. Cilj Protokola o saradnji je stvaranje jedinstvene mreže udruženja dijaspore u Evropi kako bi se iskoristio potencijal naših građana u zemljama Evropske unije. Projekat Srbija je u Evropi ima nameru da uključi srpsku dijasporu u proces evropskih integracija Srbije kroz organizovanje obuka za pripremu projekata za EU fondove. čest uslov za učešće u programima Evropske zajednice je partnerstvo sa učesnicima iz raznih zemalja. Podizanjem kapaciteta srpskih organizacija u evropskim zemljama kreirala bi se mreža organizacija koje bi mogle da odgovore na zahteve programa i budu partneri matične države u realizaciji raznih projekata. Predloge projekta treba koncipirati iz ugla evropskih vrednosti, koje samim tim postaju vrednosti srpske zajednice i utiru put ka Evropi države Srbije.
Suština projekta je da se članovi srpskih klubova, udruženja i organizacija u evropskim zemljama obuče za pisanje projekata i apliciranje za sredstva iz fondova Evropske zajednice, evropskih gradskih i regionalnih fondova. Strateški i dugoročni cilj Ministarstva za dijasporu je da projektom obuhvati srpsku dijasporu u svim zemljama Evropske unije. Projekat je započet u Saveznoj Republici Nemačkoj, na osnovu izvršenih istraživanja i prepoznatog interesovanja za ovakav vid saradnje.
Razmatrajući načine na koje može aktivnije da uključi svoju dijasporu u proces evropskih integracija Srbije, kao i da pokrene neiskorišćene resurse iz dijaspore, Ministarstvo za dijasporu prepoznaje podizanje kapaciteta ovih srpskih pravnih subjekata u zemljama Evropske unije kao način za postizanje ovih ciljeva. Ukoliko je dijaspora obučena da pripremi projekat za sredstva iz EU fondova, samim tim i iz fondova lokalne zajednice, uz podršku matične države moguće je realizovati velike i vidljive projekte koji doprinose dostojnom predstavljanju Srbije, srpske tradicije i kulture u zemljama Evropske unije.
Osim toga, interes je Vlade Srbije da što veći broj građana bude informisan o Procesu pridruživanja Srbije Evropskoj uniji, kao i o reformama koje se sprovode u okviru ovog procesa. Ovi napori mogu biti uspešni samo ako sve strane u procesu pridruživanja sarađuju, ne samo na državnom, regionalnom i nivou lokalne samouprave, već i šire, van vladinih institucija i organizacija. Zato Ministarstvo za dijasporu planira da u okviru obuke dijaspore za pripremu projekata za EU fondove, jednu sesiju posveti informisanju dijaspore o procesu pridruživanja Srbije Evropskoj uniji.
Poslednja istraživanja pokazuju da bi 79 odsto građana Srbije podržalo članstvo u EU, jer očekuju put ka boljoj budućnosti, više mogućnosti zapošljavanja, kao i mogućnost slobodnog putovanja u okviru Unije. Dakle, u Srbiji ne postoje protivnici integracije, nego oni koji kažu ‘ne znamo’, a zbog toga je neophodno nastaviti sa informisanjem i edukacijom građana jer je važno da razumeju zašto je ovaj proces bitan, kroz koje faze prolazi i šta su uslovi koje je potrebno ispuniti. Zbog toga je Ministarstvo za dijasporu i pokrenulo projekat Srbija je u Evropi, s namerom da uključi srpsku dijasporu u proces evropskih integracija Srbije jer dijaspora predstavlja most saradnje između matice i domicilne zemlje.
(Autor je ministar za dijasporu u Vladi Srbije)