Danas se navršava sedam godina od atentata na premijera Srbije i lidera Demokratske stranke Zorana đinđića, koji je ubijen ispred sedišta Vlade Srbije 12. marta 2003. godine
đinđić je bio prvi premijer Srbije posle pada režima Slobodana Miloševića 2000. godine. Vlada na čijem je čelu je bio izabrana je 25. januara 2001. godine.
Za vreme njegovog mandata pokrenut je proces demokratizacije društva i korenitih ekonomskih i socijalnih reformi u Srbiji.
Prema oceni zapadnih diplomata, đinđić je doprineo izgradnji dobrih odnosa sa svim zapadnim zemljama, posebno sa SAD, posle perioda višegodišnje nestabilnosti.
đinđićeva vlada zalagala se za saradnju s Haškim tribunalom za ratne zločine.
U Aleji velikana na Beogradskom novom groblju, povodom sedme godišnjice ubistva premijera Srbije Zorana đinđića, na njegov grob venece su položili i zapalili sveće predsednik Srbije i Demokratske stranke Boris Tadić, supruga Ružica đinđić sa sinom Lukom i brojni građani.
Poštu đinđiću odali su i premijer Srbije Mirko Cvetković, fukcioneri DS-a Dragan Šutanovac i Dušan Petrović i ministri u Vladi Srbije.
Cveće i vence na đinđićev grob položila je i delegacija stranke G17 plus koju je predvodio predsednik partije Mlađan Dinkić.
Počast ubijenom premijeru odali su i gradonačelnik Beograda Dragan đilas, potpredsednica parlamenta Srbije Goradana čomić, kao i članovi đinđićece vlade Gordana Matković, Goran Pitić, Gašo Knežević…
Pokojnom premijeru i lideru DS-a poštu je odala i omladina te stranke, koja je predhodno organizovala šetnju od Vukovog spomenika do Aleje velikana.
Poštu đinđiću odali su i stipendisti Fonda koji nosi njegovo ime, kao i istaknute javne i kulturne ličnosti.