Američki san postaje sve dostupniji za građane Srbije. Posle pada viznog režima prema EU, naše ljude je obradovala i vest da su Amerikanci omogućili sezonskim radnicima iz Srbije dobijanje neuseljeničke vize.
U ambasadi SAD u Beogradu Novostima su potvrdili da je prošle nedelje Srbija uvrštena u Program za izdavanje neuseljeničkih viza za obavljanje privremenih ili sezonskih poslova, koje nose šifre H2A i H2B. Reč je o vizama koje se daju najduže na godinu dana i mogu se produžavati, ali sezonac u SAD ne može ostati duže od tri godine.
Ova beneficija postala je punovažna u ponedeljak, kada je odlukom ministra nacionalne bezbednosti Dženet Napolitano, Srbija stavljena na listu zemalja čiji građani mogu da dobiju neuseljeničke vize za obavljanje sezonskih poslova. Napolitanova je ovu odluku donela posle konsultacija sa američkim državnim sekretarom Hilari Klinton.
Osim Srbije, istom odlukom na listu država koje uživaju ovu benificiju uvrštene su Hrvatska, Ekvador, Etiopija, Irska, Litvanija, Holandija,
Nikaragva, Norveška, Slovačka i Urugvaj. Na listi se pre ovog proširenja nalazilo 28 država.
Procedura za dobijanje viza je, kažu u diplomatskom predstavništvu SAD u Beogradu, slična podnošenju molbi za druge vrste neuseljeničkih viza, ali sa jednom razlikom – za sezonce je potrebna prethodna saglasnost Ministarstva unutrašnjih poslova SAD (DHS – Dipertment of homlend sekjuriti).
Ukoliko građanin Srbije želi da konkuriše za sezonski posao u SAD prvo mora da kontaktira sa novim poslodavcem, direktno ili preko lokalne posredničke agencije. Ovakvih agencija na Internetu ima na pretek. Nakon uspostavljenog kontakta, poslodavac traži odobrenje DHS. Ako dobije pozitivan odgovor, može da započne sa traženjem vize.
Što se ponude poslova tiče, na Internetu ih ima na hiljade. Ipak, u američkoj ambasadi u Beogradu napominju da radnici mogu i bez posrednika da kontaktiraju sa poslodavcima, ali se ograđuju i kažu da ne daju pomoć prilikom pronalaženja posla, niti preporučuju agencije koje to rade.
Najtraženiji su sezonci za poljoprivredne radove i građevinu. Traženi su i turistički i ugostiteljski radnici, ali i sportski treneri i instruktori.
Pre globalne ekonomske krize gotovo trećina američkih kompanija angažovala je sezonske radnike. Recesija koja je pogodila SAD smanjila je ponudu poslova, ali za kvalitetne radnike uvek ima posla. Ako se tome doda činjenica da Srbin u tuđini mnogo bolje radi nego kod kuće, eto dobitne kombinacije.
DIPLOME I SERTIFIKATI
ZA dobijanje sezonske vize potrebno je pripremiti diplome, ali i sertifikate, za znanja koje posedujete, poput onih za sportske trenere, instruktore, spasioce… Podrazumeva se znanje engleskog jezika.
PAPIROLOGIJA
DOKUMENTA koja je neophodno priložiti prilikom razgovora za vizu su:
– formular DS 156
– formular DS 157 za muškarce između 16 i 45 godina
– fotografija 5h5 cm sa
belom pozadinom
– taksa od 131 dolar
– važeći pasoš