Mali Mileta je posle sedam dugih godina čekanja, doneo radost porodici Potić iz Pirota. S obzirom na to da nisu mogli da postanu roditelji prirodnim putem, Potići su se, na preporuku lekara, odlučili za vantelesnu oplodnju. Višegodišnja borba za potomstvo bila je veoma iscrpljujuća, ali su iz nje izašli kao pobednici.
"Mogu da kažem da sam imala sreće da je to kod mene uspelo iz prvog puta, ali pretpostavljam, da je drugim parovima jako zamorno i psihički i fizički. Jer juriti sva ta dokumenta, sve papire, to jeste zamorno", kaže Jelena Potić.
U Dispanzeru za zdravstvenu zaštitu žena ističu da ne postoji tačna evidencija koliko bračnih parova u Pirotu ima problem sa sterilitetom, ali ohrabruje činjenica da se poslednjih godina češće i sa manje predrasuda javljaju lekaru.
"Interesantne su godine žena kada traže pomoć. Uglavnom dominiraju žene između 30. i 40. godine. Razlog je kasna udaja, kasno planiranje porodice. Međutim one ne znaju da se biološka starost žene nije promenila", kaže dr Zorica Pešić, načelnica Dispanzera za zdravstvenu zaštitu žena.
Problem nataliteta u Pirotu je sve veći, tako da lokalna samouprava raznim merama pokušava da ga ublaži. Jedna od njih je isplata jednokratne novčane pomoći parovima za vantelesnu oplodnju.
"Naša lokalna samouprava finansira proces vantelesne oplodnje bez obzira na broj prethodno obavljenih vantelesnih oplodnji i to je ono što je novo- finansira dva postupka vantelesne oplodnje", kaže Nadica Adamović, načelnica Dečje zaštite u gradskoj upravi Pirot.
U poslednjih šest godina finansijsku pomoć za vantelesnu oplodnju dobilo je 140 parova, a iz gradskog budžeta je za ove namene izdvojeno 12 ipo miliona dinara.