Vlasnici brojnih “naših” ugostiteljskih objekata u Beču suočeni su sa neprestanim kontrolama bečkih vlasti koje “teraju” goste, pa zato postavljaju pitanje da li se na isti način kontrolišu i austrijski lokali.
Posle teškog perioda zaključanosti, kada su morali da zatvore svoje lokale, sada su ugostitelji suočeni sa novim problemom, a to su stalne kontrole kako korona mera, tako i ostalih pravila.
Slučaj Bobana Buligovića, vlasnika kafea Ex Džu najbolje svedoči o tome kako kontrole utiču na poslovanje.
– Tokom korona zaključavanja imao sam izdatke u visini od 45.000 evra, a od države sam dobio maksimalno 17.000 evra za deset meseci nemogućnosti rada. U tom periodu sam uredno morao da plaćam kiriju u visini od 25.000 evra – objasnio je Buligović, koji je u svoj lokal uložio 100.000 evra.
Kaže da je sada suočen sa redovnim kontrolama vlasti, koje kontrolišu ne samo korona mere, već sve, od čistih čaša do cenovnika.
– Redovno nas kontrolišu, možda i do dva puta nedeljno. Nedavno je jedan gost zaboravio prilikom korona registracije da napiše svoj broj telefona i to me je koštalo 180 evra – objasnio je Buligović.
Takođe, kaže i da su u bašti lokala vlasti prilikom kontrole “uhvatili” i jednog gosta kojem je korona test istekao samo par sati ranije.
– Taj gost nije znao tačno do kada mu je validan test. On je istekao samo par sati pre boravka u mojoj bašti. Sada će za to biti kažnjen gost za 90 evra, a ja, ako imam “sreće”, sa 350 evra – dodao je on.
Te kontrole, kaže, stvaraju ružnu sliku, posebno zbog toga što policajci dolaze u velikom broju u lokal, i to još sa pripadnicima nadležnog Magistrata.
– Čini mi se kao da kontrolišu samo nas. Pre neko veče sam prošao pored jednog austrijskog lokala, u tri sata ujutro, a ispred objekta stoji 200 ljudi. Poznanici koji su bili tamo kažu da im nije tražen ni test, a ni registracija. Međutim, to je lokal u centru grada. Ispada da kontrolišu samo naše lokale u 20. ili 16. okrugu, gde znaju da žive građani stranog porekla – dodao je on.
Buligović ukazuje da je na izmaku strpljenja i snage, te da takve kontrole ugrožavaju njegovu egzistenciju.
– Nisam u mogućnosti da svaki test pročitam do kraja i vidim da li nekom ističe u 13.00 ili 15.00. Ko će da plati konobarice da kontrolišu te testove i popunjavaju registracije? – upitao je on.
Đuskanje sa PCR testom
Buligović navodi da kontrole evidentno utiču na broj gostiju, koji se smanjio.
– Nisam čuo da su kontrole vršene i po austrijskim lokalima u 20. bečkom okrugu, gde se nalazi moj. Ne znam kome da se žalim. Mere su nejasne i nemoguće ih je pratiti. Mi imamo muziku uživo. Mere predviđaju da, ako se radi o lokalu u kojem se igra, potrebno je da gosti imaju validan PCR test, a ako se ne igra nije potreban PCR test. To je sve zbunjujuće – dodaje on.
Buligović ukazuje da, na primer, u Mekdonaldsu ništa ne kontrolišu, da se u njihove lokale ulazi bez ikakvog testa, a da se malim ugostiteljima sve i svašta kontroliše, kao da vlasti žele da ih ugase.
Чланак “Ubi” nas inspekcija се појављује прво на Vesti online.