Srbi su moćna zajednica u Austriji i treba da su jedinstveni kad je reč o očuvanju srpskog jezika i ćirilice, srpske kulture i tradicije, a Beč je veliki centar Srpstva, istakao je istoričar prof. dr Predrag J. Marković koji je u austrijskoj prestonici održao predavanje.
Marković je predavanje “Srbi – narod jedinstven na svetu” održao u svečanoj sali Zajednice srpskih klubova, a druženje i razgovor sa publikom potrajali su puna tri sata. Predavanje je organizovalo
Austrijsko-srpsko kulturno društvo “Vilhelmina Mina Karadžić” u okviru aktivnosti povodom otvaranja Biblioteke “Mina Karadžić”.
Marković je govorio o tome zašto je dobro biti Srbin, te u čemu su sve Srbi jedinstveni, podsećajući na Vinču i Lepenski vir, naše zaslužne vladare, poput Stefana Lazarevića, Sretenjski ustav, borbu za slobodu i demokratiju, Prvi srpski ustanak…
Podvukao je da će se borba za srpstvo rešiti u Beču, zbog brojne srpske dijaspore.
– Naša deca mogu da biraju koji će identitet izabrati, ali Srbi u Austriji treba da se organizuju, da imaju jasan stav i zahteve i da svojim angažovanjem utiču na političke odluke na gradskom i saveznom nivou u toj zemlji – istakao je Marković.
Naveo je i da SPC treba dodatno da se angažuje i pruži doprinos u očuvanju i negovanju kulturnog i verskog identiteta, pojača svoj pastirski rad.
Upitao je i zašto nema crkvenih škola u Beču, vrtića, ali i zbog čega Srbi nemaju status nacionalne manjine u Austriji.
– To su pitanja kojima treba da se pozabavimo i koja treba da budu sistemski rešena – rekao je Marković.
Posebno je ukazao da je našem narodu u Austriji potrebno zajedništvo.
– Srbi su moćna zajednica u Austriji i treba da su jedinstveni kada je reč o pitanjima koja su od opšteg nacionalnog interesa, kao što su očuvanje srpskog jezika i ćirilice, naše kulture i tradicije. U Beču se vodi skrivena borba za očuvanje Srpstva, a ja gledam na Beč kao veliki centar Srpstva – poručio je Marković.
Predavanju su, između ostalih, prisustvovali i dr Vjera Rašković Zec, dr Zoran Babić, profesor Ekonomskog fakulteta u Banjaluci, Miodrag Mecanović, novinar i kulturni poslenik, Slavica Klein, predsednica Kulturnog društva Zlatna reč-srpska kruna, Radmila Maksimović, predsednica KUD “Branko Radičević”, Dragutin Petković, predsednik Udruženja penzionera, humanitarac Milun Nikolić sa suprugom Nadom, Dejan i Gordana Nikolajević i mnogi drugi.
Publika je bila oduševljena predavanjem i prilikom da se upozna sa sadržajem knjiga “Istorijske (ne)prilike” i “Alternativna istorija”, koju je Marković nedavno objavio sa kolegom istoričarem Čedomirom Antićem.
Doznake kao spas
Osvrćući se na teške ekonomske prilike, Marković je naglasio je da je upravo dijaspora svojim doznakama, spasila Srbiju i Republiku Srpsku.
– Gastarbajterski novac je veći od poljoprivredne proizvodnje- rekao je Marković i naglasio da Srbija treba i dalje da podiže svoju privredu i ekonomski jača.
Pokloni i zahvalnice
Svetlana Matić, predsednica Austrijsko-srpskog kulturnog društva “Vilhelmina Mina Karadžić” je predstavljajući gosta istakla da je Marković, direktor Instituta za savremenu istoriju, profesor Univerziteta Singidunum i potpredsednik SPS-a, kao i da je svojim dolaskom dao podršku radu ASKD i Zajednice srpskih klubova.
Gost iz Beograda je u znak podrške Biblioteci “Mina Karadžić” poklonio svoja dela, a Svetlana Matić mu je u ime društva uručila Zahvalnicu za donaciju knjiga.
Luka Marković, predsednik Zajednice srpskih klubova, uručio je gostu knjigu “Srbi u Austriji” na nemačkom jeziku i zahvalio mu na svemu što čini za srpski narod u rasejanju.
Himna na violini
U muzičkom delu programa nastupila je violinistkinja Katarina Milisavljević, koja je izvela himnu Srbije “Bože pravde” i numeru “Jutros mi je ruža procvetala”.
Чланак Beč je centar Srpstva се појављује прво на Vesti online.