Kriza, slabo plaćen rad, nemaština, gubitak posla, neizvesnost… Pregršt je razloga za brigu u ekonomskim okolnostima koje malo kome idu naruku.
Međutim, iskustva zemalja koje su pre Srbije ušle u promenu društvenih okolnosti kazuju da ličnom domišljatošću, trudom i pravim izborom delatnosti pojedinci mogu da reše finansijsku neizvesnost. Rešenje odavno nije u zapošljavanju u prebukiranim konglomeratima ili državnim institucijama, već u pokretanju i vođenju sopstvenog posla. To može da bude veoma dobra šansa koja vodi ka uspehu i omogućava izdržavanje čitavih porodica. S druge strane, takva odluka je veoma zahtevna u pogledu vremena, angažovanja, znanja, energije i veština. Sa sobom, pri tom, nosi i veliku odgovornost na koju mnogi, nažalost, nisu naučili.
Tri uslova za dobru zaradu
Izbor zanimanja i delatnosti koje će u Srbiji biti neophodni u skorijem periodu podrazumeva i pravovremeno opredeljenje za školovanje. Puno je oblasti u kojima je nužno da se usaglasimo s evropskim propisima, a posedujemo relativno skromne, u pojedinim domenima i gotovo nepostojeće stručne potencijale. Zbog toga je perspektiva u narednom periodu upravo izbor samostalnih delatnosti, mada otiskivanje u preduzetničke vode nije nimalo lako i jednostavno. Za početak je potrebna jasna odluka, zatim novac, odnosno izvor novca za uhodavanje posla, te povlačenje pravih poteza.
– Tri su ključna koraka. Prvi je definisati koji je to tržišni prostor, odnosno ciljna grupa za određeno tržište, drugi je racionalizovati troškove, a treći i neizostavni je korišćenje elektronskog poslovanja i stručne radne snage. Izbor delatnosti je u drugom planu, a zapravo s ovakvim povlačenjem poteza novo preduzeće se pozicionira na tržištu – objašnjava Dejan Trifunović, nacionalni koordinator Evropske nedelje malih i srednjih preduzeća iz Privredne komore Srbije.
Oblasti koje su se pokazale kao propulzivne na prvom mestu su sektor informacionih tehnologija i servisi, ali takođe se šanse, prema iskustvima našeg sagovornika, mogu iskoristiti i u procesno poljoprivrednom i prehrambenom sektoru, kao i u proizvodnji auto-komponenata.
Ekspanzija se u dogledno vreme očekuje za onlajn poslove, naročito kada se usvoje svi propisi i podzakonski akti iz oblasti elektronskog poslovanja. Mogućnost za zaradu imaće i firme za prodaju i distribuciju robe preko interneta.
Nove okolnosti poslovanja pružaju šansu i za one koji se otisnu u osnivanje agencija. Prema istraživanju Unije poslodavaca Srbije, posla ima za male računovodstvene i konsalting agencije za rezanje troškova u preduzećima klijenata, kao i za naplatu dugova. Ritam života i evropsko radno vreme otvorilo je i put za osnivanje firmi za uslužno čuvanje dece i starijih, isporuku i dostavu razne robe i obavljanje usluga za porodice, starije, bolesne i nepokretne, zatim za obavljanje kućnih usluga peglanja, čišćenja, uslužnog pripremanja obroka deci…
U većim gradovima sve više posla ima i za male molersko-farbarske uslužne agencije, radnje za hemijsko čišćenje i perionice. Potrebne su i agencije za dečje proslave, rođendane, žurke, ali i za organizovanje svadbi, promocija i mini-kampanja, kao i iznajmljivanje vozača za prevoz građana i zaposlenih u firmama.
Na seoskim područjima novac može da se zaradi organizovanjem, sakupljanjem, sortiranjem i pakovanjem lekovitog i začinskog bilja, zatim i na farmama koza, nojeva, ćuraka, pataka, zečeva…
Kao svojevrsni putokaz, ili bar predlog za razmišljanje, može da posluži i analiza koju je o preduzetničkim delatnostima uradila Privredne komora Srbije, a u kojoj se navodi gotovo 300 poslova koji su se pokazali uspešnim i profitabilnim.
Budućnost u reciklaži
U drugoj polovini ove godine i početkom iduće biće značajnog prostora za razvoj takozvanih grin džobs mikropreduzeća. S otvaranjem određenih fondova Evropske unije izvesne finansijske podrške biće za osnivanje malih firmi koje će se baviti sakupljanjem, sortiranjem i transportom različitih vrsta otpada. Počev od ambalažnog, plastičnog, ali i za reciklažu tonera, održavanje fotokopira, štampača…
– Procenjuje se da će biti potrebno najmanje tri-četiri hiljade malih firmi koje će sakupljati ovaj otpad na terenu, sortirati ga i transportovati do reciklažnih centara. Takođe, i mnogim od proizvođača robe koja posle upotrebe postaje otpad biće potrebne ovakve male firme kao partneri. Oni će ovaj otpad dopremati do njihovih reciklažnih pogona, gde će se koristiti za ponovnu proizvodnju – ukazuje Dragoljub Rajić iz Unije poslodavaca Srbije.
Osim reciklaže, značajan potencijal je i u turizmu. Ovo je šansa za brojne poljoprivredne proizvođače u seoskim područjima i na obodu velikih gradova, poznatih planina, jezera i reka koji ne vide više interes u poljoprivrednoj proizvodnji. Oni mogu da u saradnji sa lokalnim turističkim organizacijama privuku turiste. I eto šanse za zaradu.
– Za ovo će pogotovo postojati potencijal kada Koridor 10 bude završen, kao i deo puta kroz zapadni deo Srbije ka Crnoj Gori. Svetska ekonomska kriza je pokazala tendenciju da se strani turisti sve više opredeljuju za manje i jeftinije destinacije, kao i za privatni smeštaj u predelima s atraktivnom prirodom i privlačnom turističkom ponudom, a što je velika šansa za unutrašnjost Srbije – kaže Rajić.
Mogućnost za zaradu imaće i oni koji se reše da otvore mala preduzeća za rečni transport i prevoz turista malim brodovima i čamcima… Prilika ima, ali je na svakome ko želi da se otisne u preduzetničke vode odluka i realna procena da li on to i može da ostvari.
Ekspresno hemijsko čišćenje
Veličina prostora – 40 kvadrata (varijanta iznajmljivanja)
Broj radnika – 4 (preduzetnik, majstor, dva pomoćna radnika)
Ulaganje kapitala – 63.500 evra
Period izvršenja – od tri do četiri meseca
Rok povratka kapitala – jedna godina i tri meseca
Godišnja bruto dobit – 70.000 evra
Bruto dobit po evru investicija – 1,1 evro
Ekološka ocena B 1,3
Farbanje odeće
Veličina prostora – 100 kvadrata vlasništvo preduzetnika
Broj radnika – jedan tehničar, 2 KV i jedan pomoćni radnik
Ulaganje kapitala – 41.000 evra
Period izvršenja – od 10 do 12 meseci
Rok povratka kapitala – jedan godina i osam meseci
Godišnja bruto dobit – 64.500 evra
Bruto dobit po evru investicija – 1,57 evra
Ekološka ocena C 1,3
Limarska radionica
Veličina prostora – 45 kvadrata (varijanta iznajmljivanja)
Broj radnika – pet (preduzetnik, dva majstora limara, šegrt, prodavac)
Ulaganje kapitala – 16.000 evra
Period izvršenja – od šest do osam meseci
Rok povratka kapitala – jedna godina i pet meseci
Godišnja bruto dobit – 22.500 evra
Bruto dobit po evru investicija – 1,38 evra
Ekološka ocena B 2,(3),5
Radionica ključeva
Veličina prostora – 15 kvadrata (varijanta iznajmljivanja)
Broj radnika – dva (preduzetnik-bravar, priučeni radnik)
Ulaganje kapitala – 7.500 evra
Period izvršenja – od 30 do 60 dana
Rok povratka kapitala – jedna godina i dva meseca
Godišnja bruto dobit – 8.000 evra
Bruto dobit po evru investicija – 1,03 evra
Ekološka ocena B 2,5
Fitnes centar
Veličina prostora – 200 kvadrata (varijanta iznajmljivanja)
Broj radnika – tri (po jedan VSS, VS, KV)
Ulaganje kapitala – 7.000 evra (oprema i zakupnina dvorane)
Period izvršenja – od dva do tri meseca
Rok povratka kapitala – tri godine i osam meseci
Godišnja bruto dobit – 20.500 evra
Bruto dobit po evru investicija – 0,29 evra
Ekološka ocena A
Kompjutersko grafička priprema
Veličina prostora – 30 kvadrata (varijanta iznajmljivanja)
Broj radnika – četiri (preduzetnik, daktilograf, grafički dizajner, sistem inženjer)
Ulaganje kapitala – 10.500 evra
Period izvršenja – od dva do tri meseca
Rok povratka kapitala – godina i tri meseca
Godišnja bruto dobit – 11.000 evra
Bruto dobit po evru investicija – 1,05 evra
Ekološka ocena A
Molersko-farbarski zanat
Veličina prostora – 16 kvadrata (vlasništvo preduzetnika)
Broj radnika – pet (preduzetnik, dva majstora molera, dva šegrta)
Ulaganje kapitala – 9.000 evra
Period izvršenja – od 30 do 60 dana
Rok povratka kapitala – 11 meseci
Godišnja bruto dobit – 12.000 evra
Bruto dobit po evru investicija – 1,33 evra
Ekološka ocena A
Gerijatrijska agencija
Veličina prostora – 20 kvadrata (varijanta iznajmljivanja)
Broj radnika – tri (preduzetnik, administrator, telefonista)
Ulaganje – 9.500 evra
Period izvršenja – od dva do tri meseca
Godišnja bruto dobit – 74.500 evra
Bruto dobit po evru investicija – 7,34 evra
Ekološka ocena A