Nezvanična medijska statistika kaže da su od 5. oktobra 2000. do danas srpske vlade prošle kroz više od 100 afera.
Gotovo da nema ministra za kojim se ne vuče neki rep. čak se i premijer Mirko Cvetković u jednom trenutku našao pred neprijatnim optužbama da je u sukobu interesa, jer je u vlasništvu imao akcije autorske agencije JAR, a Vlada je trebalo da donese zakon o autorskim i srodnim pravima.
Ipak, najviše medijskih packi dobili su kadrovi G 17 plus – Mlađan Dinkić i Tomica Milosavljević. Dinkiću je, između ostalog, na dušu stavljano gašenje četiri banke, afera sa Nacionalnom štedionicom, uzaludno traženje kiparskih para, neispunjena obećanja da će građani dobiti po 1.000 evra od besplatnih akcija, afera Satelit… Ministra zdravstva prozivali su za mnogobrojne lekarske greške, tražili mu ostavke zbog korupcije u zdravstvu, vakcine protiv svinjskog gripa. Njegov poslednji greh je operacija diskus hernije u inostranstvu.
Ni socijalisti ne brinu za rejting. Tako je pre dve godine Srbiju potresala Gasna afera, u kojoj je prozivan ministar Petar Škundrić, a koje se danas niko ne seća. Ni ministra Milutina Mrkonjića nisu mnogo uzbudili negativni komentari što je u svom resoru udomio sekretaricu Branislavu Parezanović, koja se sklonila iz Skupštine posle zloupotrebe službenih kola. Ime ministra policije Ivice Dačića čulo se u aferi Kofer i prilikom prozivki njegovog saradnika, koji je dovođen u vezu sa Šarićevim klanom.
Mirno spava i ministar prosvete Žarko Obradović, kog su mediji danima prozivali zbog kupovine stana od 217 kvadrata na Vračaru, i afere Kuba. Smatra da su svi slični napadi pokušaji interesnih grupa da blate socijaliste.
Javnost je mnogo šta zamerila i ministrima iz DS. Recimo, ministarki pravde Snežani Malović zbog visokih nadoknada za članstvo u RIK, i propusta u reizboru sudija i tužilaca. I Ministarstvo inostranih poslova Vuka Jeremića prozivano je zbog dve afere: slučaj Kovačević i iznajmljivanje stana Zorici Tomić u Parizu. Ministar Dragan Šutanovac se pre godinu dana našao u žiži javnosti, posle sukoba sa bivšim načelnikom Generalštaba Zdravkom Ponošem. Vicepremijer Božidar đelić je pominjan u aferi Nacionalna štedionica, oko akcija Meridijan banke…
Ministar Slobodan Milosavljević ovih dana čeka da na njegovu adresu stigne presuda po prijavi državnog revizora.
– To je najneprijatnija situacija koju sam doživeo u političkoj karijeri, pogotovo što sam u javnosti bio unapred osuđen – kaže Milosavljević.
I dok on smatra da negativni komentari nanose štetu jednom političaru, njegov kolega, ministar dijaspore Srđan Srećković, veruje da naše javno mnjenje često reaguje suprotno svakoj logici, po principu svaka reklama je dobra reklama.
Za krupnije afere do sada nisu vezivani: Rasim Ljajić, Jovan Krkobabić, Diana Dragutinović, Oliver Dulić, Nebojša Bradić, Bogoljub Šijaković, Svetozar čiplić, Jasna Matić…
– Javnost, delimično i zasluženo, ima veoma loše mišljenje o političarima, a mnogobrojne afere tome dodatno doprinose – kaže Matićeva za Novosti.
GRAđANI PAMTE
Afere se najdirektnije odražavaju na rejting političara u javnosti, ali samo ako su jake i jasne – kaže Srđan Bogosavljević iz Strateškog marketinga. – Pošto je afera Satelit reciklirana priča, u kojoj javnosti nije jasno ko koga i zbog čega optužuje, ona se ne odražava ni na Dinkićev ni na rejting G 17 plus.
– Afere utiču na rejting svih stranaka. Javnost, ipak, nema kratko pamćenje i kažnjava političare koji gomilaju gafove.