MLADOM PRIJATELjU IZ NEMAčKE

Pre nekoliko sedmica dobili smo Vaše pismo iz zemlje koja nam nikad dobro nije mislila, niti nam je ikada išta dobro učinila. ‘‘Ironijom sudbine’‘, međutim, ona je i danas stanište bezmalo milionu Srba, privučenih njoj razlozima kojih je bar koliko i njih.

No, da ne bi bilo ono ‘‘rugala se ruga rugi’‘, moram kazati da je malo nedostajalo da se i sam svojevremeno oženim Nemicom – štaviše, ćerkom esesovca – dok je moj ujak, čuveni pevač narodnih pesama Vule Jevtić, za vreme Drugog svetskog rata od bratoubilaštva u Srbiji pobegao u ‘‘mirno oko uragana’‘, Beč. Što je tamo uhapšen i sproveden u Dahau, pa potom u bezmalo sve ostale nacističke logore nije slučaj. Što se ponovo vratio baš u Frankfurt, napustivši mesto muzičkog direktora Radio Beograda pošto je odbio da pušta ‘‘narodne pesme u obradi’‘ (preteče turbofolka) takođe nije trebalo da iznenadi ikog kadrog da mirnim okom sagleda šta se njemu – i oko njega – zaista dešava.
Vule Jevtić, višedecenijski idol mnogih pevača, u Frankfurtu je, u nekom bioskopu, cepao karte bar desetak godina, dok nije došlo ‘‘bolje vreme’‘ da se u Brozovu Jugoslaviju vrati bez opasnosti od hapšenja već na granici.

Zašto ste Vi, koji ste se svojim prvim mejlom nama raspitivali za Pokret Srbi – da bi nas već sledećim zamolili da Vaš dopis ne objavljujemo, i da bi nam se naš odgovor Vama nedavno vratio, ‘‘adresat’‘ budući ‘‘nepoznat’‘ – otišli u Nemačku, znate Vi. Negde se, valjda, moralo – da nije bili biste, kao moji sinovi, suočeni sa izborom ili ‘‘leći na rudu’‘ – u današnje vreme nižu i težu nego i za Broza – ili razmišljati o ‘‘đurđevu i Mitrovu danu’‘. No pošto gore, makar i zelene, ne mogu više nikog da kriju od helikoptera sa infracrvenim dogledima i raketama za ‘‘uništavanje živih ciljeva’‘, ili od bespilotnih letelica kojima Amerikanci misle da potamane sve nepoćudnike i njihove porodice diljem sveta – ni mojim sinovima ni Vama zaista ne znam šta da kažem.

Ako ste međutim shvatili našu višesedmičnu ćutnju kao išta do ono što je stvarno bila – kvar na računaru – žao mi je.
No, ako Vas je neko predostrožan posavetovao da se okanete veze sa ‘‘zatvorskom ptičicom’‘ (kako me je svojevremeno okarakterisao jedan od Udbinih žbira u kulturi), ‘‘nezadovoljnikom’‘ (malcontent) koga ni Amerika nije uljudila (budući da sam je s porodicom napustio godinu dana pre sticanja prava na njen pasoš), kome ni pašenog Slobodan Milošević nije bio po volji, ‘‘kome niko ne valja’‘ (tu se hor slaže i s leva i s desna, i s centra i odozgo i odozdo), te da bi trebalo da gledate ‘‘svoja posla’‘, onda problem nije samo moj – ili nas koji ne vidimo šta bismo drugo, bolje ili značajnije činili osim da se zalažemo, po potrebi i borimo, za isto ono što i svi dosadašnji naraštaji Srba.
U ekonomizovanom svetu, međutim, gde kao da je zaboravljeno šta se sve može postići zajedništvom, samopregorom i zalaganjem mimo novca, podsećati mlade ljude da su čak i evri samo hartija koja se može – možda ranije nego što mnogi misle – pretvoriti u ono što su 1993. bili dinari, ili 1920-ih marke – kao da je uporedivo sa pozivom na Termopile, Masadu ili, ne daj Bože, Kosovo.

Ali zar je ‘‘sloboda’‘ kupljena novcem – to jest sitne privilegije iskamčene od kapoa u konclogoru po kojem se, do Prvog svetskog rata, dalo putovati i raditi od Aljaske do Kamčatke, od Skandinavije do Tasmanije – vredna napuštanja svega što je i mome pokojnom ujaku i meni, kao i Vama, važno i drago? Biti ‘‘pametan’‘ u takvom ropstvu možda će nekome sačuvati čapru, ali takav život su prezirali još ‘‘krupni, suri Srbi’‘ koje je moj poznanik, mađarski Jevrejin iz Otave, s čuđenjem posmatrao kako jedan po jedan, ili grupno, umiru kao muve po logorima u Austriji. (Njemu, nisam ni pokušavao objasniti da su ti ljudi, koji su ga, po njegovim rečima, u zubima mogli nositi, umirali od sramote – nekadri da, kao on, brkaju opstanak sa čojstvom.)

Jer u prihvatanju Života kao trajanja uz nadu u ‘‘bolje sutra’‘ – koje nikako da dođe mimo svih revolucija i zamene jednih tlačitelja drugim, jedne ‘‘svojine nad sredstvima za proizvodnju’‘ drugom, kapitalizma socijalizmom pa toga opet kapitalizmom, ‘‘jovo nanovo’‘ u nedogled – leži opis boravka u zemlji ljudi koji kao da su zaboravili da ih je Bog stvarao. (Bar ne Onaj koga smatramo ne samo moćnijim od nas, već i boljim.) Isključivo svojim životima mereći sve, poput Golootočana saučestvujući u poništavanju razloga i za sopstveno postojanje mi smo postali sami sebi grobari – više no i nesretnicima koji i dalje beže iz svojih zabrana, rezervata, logora, zatvora, karcera umesto da zlotvorima makar pljunu u lice.

Pogledajte samo stare iseljenike, koji se posle četrdeset pa i više leta služenja našim iskonskim protivnicima, neprijateljima pa i dušmanima vraćaju u Stari Kraj, da skončaju po kućama krcatim skupe opreme, zdelanim za decu koja bi i sama da ponove njihov ‘‘put smrti’‘. Srpske zemlje su sve pustije; da se u nas živi sve gore potrudili su se i oni čija je ambasadorka nedavno otišla u Novi Pazar, da otvori ispostavu za izdavanje viza ‘‘Bošnjacima’‘, ne bi li njih poštedela ponižavanja po ambasadi u Beogradu. Ali kako god bilo ovde, još je u nas mogućnosti očuvanja, pa i razvijanja, onog što nas je činilo narodom kome su drugi zavideli. Ni u Prvom ni u Drugom svetskom ratu nije Srbija bila gladna; ovde se da jesti i od prinosa sa manje od hektar zemlje, i divaniti sa ljudima kojima to nešto znači, i koji još svi ne premiru od strepnje šta će sutra s njima biti.

Jedini odgovor Novom svetskom poretku, i onima koji kao Žak Atali hoće da stave van zakona svakoga ko računom u banci ne može da dokaže svoje robovanje tiraniji kakvu ni Orvel ni Haksli nisu mogli zamisliti, stoga jeste ostati ovde i tući se stavom, rečju, delom, hajdučki se nositi s navalom na nas – biti ‘‘klip u točkovima’‘, ‘‘remetilački faktor’‘ kakvim nas opanjkavaju. Inače su nas već bombardovali ‘‘osiromašenim’‘ uranom, upotrebljivim i za veće nuklearne bombe. Ako se naime i ‘‘očuvamo’‘ kakvim nas Oni hoće, pitanje je hoćemo li moći da trpimo sebe, i bez pogleda u ogledalo.
Umiranje Srbije je u toku, i tu ne pomažu ni časopisi za zdravlje, homeopatija, joga, wonder drugs, ‘‘pozitivno mišljenje’‘, ‘‘tašna i mašna’‘, osiguranje, paket aranžmani, pa ni napljačkano bogatstvo. Rak – možda najneporeciviji simptom bolesti bića – tamani Srbe, neobjašnjivi padovi imuniteta umanjuju radost življenja, epidemije se prećutkuju a za ‘‘odbranu’‘ od lažnih troše milioni evra pokradenih od nas, naših predaka i čukununuka.
Moramo li se, zaista, nadati kataklizmi da nas izbavi od nečega što je u opsegu naše odgovornosti?
Ko će nešto učiniti, ako ne mi?

I kad nego sad? (’‘ćutati i smrdeti’‘ u Frankfurtu, činiti to ovde – ili pak ustati?)
Naš odgovor na ta pitanja neće rešiti sve probleme – naročito ne zauvek niti ‘‘trajno’‘, to budući, ipak, zadatak smrti. No možda će primer uspešne Srpske revolucije upozoriti vavek prisutne pljačkaše, nasilnike, prevarante, hulje, izdajnike, prelivode i demagoge među nama da je njihovo vreme prošlo, i da se neće obnavljati dok je vere da oni nisu politička, već samo antropološka neminovnost.