NAŠI NAUčNICI U INOSTRANSTVU ŽELE DA SE VRATE

Na usavršavanju u inostranstvu nalaze se i naučnici iz Srbije, a, iako je dugo godina postojao trend odliva mozgova, ima i onih koji su se ipak vratili, kao i onih koji bi želeli da se vrate nakon usavršavanja i jednog dana karijeru nastave u svojoj zemlji.

Ministar za nauku i tehnološki razvoj Božidar đelić je pre nekoliko meseci najavio da će 20 miliona evra biti izdvojeno za povratak naučnika iz inostranstva i da je sačinjen spisak najistaknutijih naučnika koji su otišli, a sa kojima će direktno pregovarati o povratku u zemlju.

Prema podacima Ministarstva za nauku, neki su se vratili i ranije, među njima Dejan Ilić, koji je 20 godina na čelu najveće nemačke fabrike baterija Varta, a koji je sada savetnik predsednika Srbije Borisa Tadića.

Jedan od njih je i dr Miodrag Stojković, svetski poznati specijalista matičnih ćelija, koji je u Leskovcu pre nekoliko godina osnovao Kliniku za lečenje steriliteta, a namerava da u Kragujevcu otvori Centar za matične ćelije.

Među njima je i Ljiljana Kundaković, koja je ove godine postala direktor novog Fonda za inovacionu delatnost Srbije i drugi.

Anketa Tanjuga pokazala je da su i mladi naučnici koji su posle osnovnih studija nastavili usavršavanje u inostranstvu zainteresovani da se vrate u zemlju nakon stečenog iskustva.

Mihailo Velimirović, student druge godine master studija na Elektrotehničkom fakultetu u Lozani, u Švajcarskoj, završio je Elektrotehnički fakultet u Beogradu sa prosečnom ocenom 10. On kaže da je odlučio da ode u inostranstvo tokom poslednje godine studija u Beogradu, odnosno početkom 2009. godine.

Velimirović je Tanjugu kazao da su mu obrazovanje i radne navike koje je dobio na ETF-u u Beogradu omogućili da se lakše uklopi u Švajcarskoj.

– Ipak, moram priznati da postoji velika razlika između EPFL-a i ETF-a – kazao je Velimirović, dodajući da je motivacija profesora da predaju mnogo veća, pa je samim tim veća i verovatnoća da student posle kursa mnogo bolje zna materiju o kojoj se predavalo.

Studenti mogu u velikoj meri da utiču na kvalitet predavanja, rekao je on, navodeći da postoje ankete o kvalitetu koje popunjavaju studenti.

– Ankete stvarno imaju uticaj ovde i prošle godine je na jednom predmetu profesor bio smenjen zato što su se student žalili na njega – kazao je Velimirović, dodajući da bi bilo dobro da se fakulteti u Srbiji ugledaju na neki od poznatih svetskih univerziteta.

Velimirović je kazao da posao u svojoj struci u Srbiji sigurno može da nađe, ali da je jedan od problema to što misli da ne postoji mnogo velikih firmi u kojima bi želeo da radi, dok u u Švajcarskoj ima veće šanse da dobije posao u nekoj od njih.

On je naveo da planira da se vrati u Srbiju nakon usavršavanja, ali da za početak želi da stekne iskustvo u više različitih kompanija i da mu zato inostranstvo deluje privlačnije.

Naučnica Ivana Pešić iz Niša, koja se nalazi na usavršavnaju u Nemačkoj, kazala je da će se, nakon dvogodišnje saradnje sa UNESCO-L’oreal fondacijom, vratiti u svoj rodni grad.

– Volela bih da metodologija proteomskih istraživanja kojom se bavim bude dostupna i kod nas, kako bih nastavila rad u ovoj oblasti – kazala je Pešićeva Tanjugu.

Ona je navela da u Getingenu, gde se trenutno nalazi na usavršavanju, ima više od 30 mladih istraživača na postdiplomskom usavršavanju koji su osnovne studije završili u Srbiji.

– Najveći broj mojih školskih drugova je na usavršavanju u inostranstvu. Želja većine njih je da se jednog dana vrate u Srbiju i nastave sa svojim radom u svojoj oblasti – navela je Pešićeva, dodajući da kada je prisutna volja, potrebno je samo malo vremena da se to i ostvari.