Srpski kulturni centar iz Ofenbaha dvodnevnom proslavom je obeležio 45 godina postojanja i rada.
Prvog dana slavlja uprava SKC je u novim prostorijama udruženja priredila prijem za visoke predstavnike srpske zajednice i predstavnike grada Ofenbaha kao i za nekadašnje i sadašnje članove. Prijemu su prisustvovali poslanici u gradskoj kupštini Martin Vilhelm (SPD), Paul Gerhard Vais (FDP), Ida Todisko (SPD), Brigita Koenen (Zeleni), Andre Vait (SPD) i Kai Šmit (Zeleni), Ursula Rihter (Zeleni), kao i predstavnici grada Ofenbafa Simone Lehner, Pia Kraft, Valtraud Šefer. Bili su prisutni i Branko Radovanović, generalni konzul Srbije u Frankfurtu, Nenad Milojević, vojni ataše Srbije u Berlinu, Miodrag Stojković, predsednik Centralnog saveta Srba Hesen, Dušan Vidaković, predsednik kompanije Nidda Verlag
, izdavača “Vesti” i mnogi drugi predstavnici srpske zajednice.
Zahvalnice zaslužnima
Goran Tomić, predsednik SKC, na prijemu je uručio zahvalnice za izuzetno zalaganje najzaslužnijim članovima i imenovao počasne članove kluba koji su doprineli da se ovo udruženje održi punih 45 godina.
– Poznajem ovo društvo od osnivanja kada su bili Frankfurterštrase 63. Tada smo osnovali jednu žensku organizaciju, a na spratu ispod je bio tadašnji Jugoslovenski centar koji je vremenom prerastao u Srpski kulturni centar. Sećam se da su u istoj zgradi bili i turski i grčki klubovi. Drago mi je da se ovaj klub održao i još više napredovao i da nije zaboravio stare članove jer su svi oni pomagali dobrovoljno da se klub održi sve ove godine – rekla nam je Brigita Koenen iz partije Zeleni.
Drugi dan proslave obeležen je kulturno-umetničkim programom u hali ” Vili Brant” u Milhajmu kod Ofenbaha. Uz šest folkornih grupa SKC, od najmlađih folkloraša do veterana i prvog ansabala u prgramu su učestvovali Umetnički ansambl Ministarstva odbrane Republike Srbije “Stanislav Binički” i KUD “Branko Radičević” iz Beške u Sremu.
Program je otvoren himnom “Bože pravde” u izvođenju UAMORS “Stanislav Binički” i malim koncertom ovog ansambla koji je oduševio sve u punoj hali, a naizmenični nastupi folklornog ansambla Branko Radičević iz Beške i SKC, ukupno devet folklornih grupa, praćeni su velikim aplauzima publike. Svi ansambli nastupili su uz muzičku pratnju etno-orkestra “Braća Martić” iz Novog Sada.
Goran Tomić, vidno zadovoljan, smatra da je priređen program koji će pamtiti svi koji su učestvovali i svi koji su videli ovaj spektakularan događaj.
– Naš SKC je učestvovao sa ukupno 136 aktivnih igrača starosti od dve godine, pa do prvog ansambla kao i 28 igrača našeg plus plus seniorskog ansambla. Veoma smo ponosni na sve naše igrače, a posebno na veterane koji su nam pokazali da kad folklor jednom uđe u krv, ne izlazi nikada. Zahvalni smo vojnom orkestru “Stanislav Binički” i gostima iz Beške kao i svim članovima SKC koji su danima radili na pripremi ovog spektakla. Zahvaljujemo u ime onih koji su bili ovde pre nas, a ovakav rad ostavljamo u amanet onima koji će doći u SKC – navodi Tomić.
Ojačano prijateljstvo
Aleksandar Erdeš, predsednik KUD “Branko Radičević”, ističe da su im prijatelji iz SKC sa kojima sarađuju već 10 godina priredili predivan doček.
– Prijatelji smo već odavno i sve je proteklo u najboljem redu. Smešteni smo kod članova SKC što još više produbljuje prijateljstva među folklorašima koja ostaju zauvek. Večeras je sve bilo savršeno. Bilo je mnogo emocija i videlo se da je publika sve propratila sa neverovatnom pozitivnom energijom. Planiramo dalju saradnju i već na leto će SKC biti gosti kod nas i nastavićemo saradnju dokle to bude moglo.
Predsednik SKC je zadovoljan i velikom posetom, a u publici su među ostalima bili Branko Radovanović, generalni konzul Srbije, Aleksandar Damjanac, konzul BiH u Frankfurtu, predsednici i predstavnici klubova, Saša Ćelić, KHD Kolo, Ljubiša Torlaković, predsednik Srbije iz Noj Izenburga, Draženka Prtljaga, SD Dunav iz Hohajma na Majni, Miodrag Stojković predsednika CŠH i predstavnici FK Tempo.
Među najsrećnijim u publici su bili Radmila i Momir Rakita iz Bad Nauhama.
– Ja sam najsrećniji čovek na svetu. U programu je učestvovalo četvoro naših unučadi, Kosta, Elena, Tereza, Luka i ćerka Nataša i na tome im puno zahvaljujem. Ja nisamo igra u folkloru, ali sam vodio klub 30 godina i tako omogućio Radmili i deci da budu deo srpskog folklora i tradicije. Sada igraju i unuci i nema srećnijih od supruge Radmile i mene.
Posle kulturno-umetničkog programa usledilo je opštenarodno veselje uz trubački orkestar Veseli Vranjanci i Svit bend iz Kragujevca.
Jani prijao aplauz
U folkloru nije igrala Daliborka Despotović, Šapčanka iz Ofenbaha, ali je njena ćerka Jana talenat za igru nasledila od mame.
– Igram u B grupi SKC, a gledali su me mama Daliborka i brat Lazar. Dugo smo se pripremali za ovaj veliki folklorni koncert, ali se isplatilo jer smo dobili veliki aplauz od publike – kaže nam Jana, a mama dodaje:
– Jana igra od četvrte godine u Šapcu, a kada smo stigli u Ofenbah sama je tražila da dođe u SKC i nastavi sa folklorom. Aktivna je i voli da igra, na šta sama takođe ponosna.
Gledali buduću snajku
Miljana Stepanović , članica folklornog ansambla SKC, verovatno je imala najveću podršku u publici i to od Valentine Stepanović i četvoro članova porodice Andrejević, Klaudije, Predraga, Milana i Branka. Klaudija nam je itkrila da će joj Miljana biti snajka.
– Uz buduću snajku Miljanu, posebno smo gledali i Anastasiju Davidović, moju rođaku. Šta da vam kažem, super su igrale i obe su bile najlepše. Svi su bili fantastični, od najmlađih pa do najstarijih. Gosti iz Beške su takođe bili odlični, a vojni orkestar je stvarno probudio jake emocije na početku programa.
Čestitika komšijama
– Kao predsednik KHD Kolo mogu da kažem da su naše komšje iz Ofenbaha priredile veliki događaj za celu srpsku zajednicu iz ovog dela Nemačke. Čestitam im na uspehu i želim još mnogo rođendana i ovakvih proslava. Organizacija je bila na visokom nivou, a publika je bila zadovoljna kao i svi učesnici programa što i jeste cilj ovakvih okupljanja – rekao nam je Saša Ćelić koji je najavio proslavu u martu sledeće godine kada će KHD Kolo slaviti 30 godina postojanja i rada.
Postali još veći klub
Među dobitnicima zvanja počasni član je i Slobodan Miletić, nekadašnji predsednik Centra i umetnički rukovodilac:
– Meni je, pre svega, drago da Centar postoji i da radi. Vidim da su u SKC sve nekadašnja deca koja su svojevremeno učila kod mene folklor, a danas dovode svoju decu da igraju. Proširuju se i rade na veliko. I mi smo tada bili veliki klub, a danas mi je drago da je SKC postao centar gde mladi i dalje dolaze.
Uzajamno poštovanje
Žarka Lovre i Dragan Isajlović su dobili zahvalnice, ali su i doneli poklon za 45. rođendan SKC.
– Zahvalni smo veoma za zahvalnice, ali kao što je to običaj kod nas, mi smo doneli poklon za rođendan, tortu. Nešto više od pet godina smo članovi i naša ćerka Milica igra u folkloru. Ovaj prijem danas je lep gest i dokaz da se SKC brine o svojim nekadašnjim i sadašnjim članovima kao što se i članovi brinu o svom klubu. To je uzajamno poštovanje može samo da doprineše da se svi još više zbližimo i budemo još jači, rekao nam je Dragan, a Žarka je dodala:
– Ponosni smo kao Srbi da postojimo 45 godina i da naša deca, ovde rođena, kroz klubove znaju odakle potiču i čuvaju naš identitet. Torta je, inače, naručena iz Kelna i stigla je baš na vreme.
Чланак Duh Srbije u Ofenbahu се појављује прво на Vesti online.