Koje su laži obeležile 2010. i početak nove 2011. godine

Ni manje vlade ni jeftinijeg goriva!

Nova 2011. počela je neispunjavanjem obećanja – saznali smo da verovatno nema ništa od najavljene rekonstrukcije vlade, ali ni od pojeftinjenja goriva, na šta je Alo! već ukazao krajem decembra!

Posle izjave predsednika Srbije Borisa Tadića da ima mnogo prečih stvari od rekonstrukcije vlade, ispostavilo se da toliko puta najavljivana rekonstrukcija nije ništa do marketinški trik.
– Stranke vladajuće koalicije posle Nove godine analiziraće dosadašnji rad Vlade Srbije i razmotriti mogućnost rekonstrukcije. Kada dođe prilika za rekonstrukciju vlade, onda ću ja izaći u javnost kao predsednik najveće koalicione stranke, a o tome se neće diskutovati u javnosti! Jer, kada bi se takva diskusija dešavala u javnosti onda do rekonstrukcije nikada ne bi došlo – rekao je Tadić 16. novembra 2010.
Predsednik se juče predomislio i izjavio: Potrebno je mirno i trezveno razmisliti o tome šta treba učiniti i napraviti plan o obavezama i zadacima, imajući u vidu plan koji smo dali građanima uoči izbora 2008. Godine, i onda razmisliti o tome da li treba izvršiti rekonstrukciju ili treba imati neka druga rešenja.

Uprkos tvrdnjama zvaničnika da će sa liberalizacijom tržišta od Nove godine cena naftnih derivata biti snižena, građani Srbije će do kraja januara kupovati gorivo skuplje od osam do 12 dinara po litru, o čemu je Alo! ranije pisao. Ovo poskupljenje posledica je poskupljenja crnog zlata na svetskim berzama, ali i povećanja akciza od 4,5 do 6,5 dinara po litru, u zavisnosti od vrste derivata.

čime su nas sve obmanjivali

– Licitiranje datumom ulaska Srbije u EU
Posle 2014, 2016. i 2018. godine, predsednik Boris Tadić pomerio je granicu za ulazak u EU izjavom da je cilj 2016, dok bi 2020. bila uobičajen rezultat. Optimizam, kao i obično, izrazio je potpredsednik Vlade Srbije Božidar đelić, po čijem mišljenju ćemo u EU ući za četiri godine.
– Obećavanje zakona za oporezivanje bogatih
Taj zakon (o porezu na imovinu) treba do kraja januara (2010.) da bude upućen vladi na razmatranje, a onda i parlamentu, izjavila je 30. decembra 2009. ministarka finansija Diana Dragutinović. Porez, naravno, još nije usvojen.
– Cene hrane će mirovatiIma više faktora za mirovanje cena hrane, posebno niska kupovna moć i, rekao bih, realan i racionalni odnos građana prema ukupnim troškovima, pa i troškovima hrane, reče Slobodan Milosavljević 20. marta. Ipak, na kraju je guverner NBS-a Dejan Šoškić to demantovao rekavši da nijedna zemlja u regionu nije imala rast cena hrane kao Srbija. Takođe od najavljene inflacije od šest plus-minus dva odsto nije bilo ništa.
– Koridor 10 i druga putna infrastruktura
Koridor 10 i pored silnih otvaranja završenih deonica nikako da konačno bude gotov. Ministar za infrastrukturu Milutin Mrkonjić je završetak izgradnje najavio za 2012. godinu, a 24. marta je u 2010. godini obećao 200 gotovih kilometara. Ipak, 16. novembra je rekao da su, kako tvrde nadležni, u toj godini započeti radovi na 110 kilometara. On je, takođe, najavio i da će radovi na autoputu Beograd-južni Jadran početi 1. marta 2010. godine. Ni to obećanje nije ispunjeno.
– Veći privredni rast, plate i penzijeOčekujem da će ove godine izvoz poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda biti najmanje tri milijarde dolara, izjavio je 26. oktobra ministar poljoprivrede Saša Dragin. Prema procenama Privredne komore Srbije od 1. decembra, dve milijarde su maksimum.
Ukoliko ne budemo uspeli da ostvarimo veći rast od dva odsto u ovoj godini, to će za nas i dalje biti vrlo slično godini krize , reče 3. marta premijer Mirko Cvetković. Ispostavilo se da će bruto društveni proizvod u 2010. biti oko 1,5 odsto.
– Legalizacija bespravno podignutih objekata
Ministar životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić je izjavio da bi građanima trebalo omogućiti besplatnu legalizaciju bespravno sagrađenih objekata, kako bi se pomoglo onima koji su s mukom gradili svoje kuće. Od te ideje je odustao za svega nekoliko dana, objasnivši da neće biti apsolutno besplatne legalizacije.
– Zakon o restituciji
Iako je najavljivan, zakon o restituciji nije donet ni u 2010. godini. Do juna bi trebalo da predlog zakona o restituciji uđe u skupštinsku proceduru, jer sada konačno postoji politička volja da se reši to pitanje, rekao je 5. aprila ministar za dijasporu Srđan Srećković.
– Deonice Telekoma Srbija i Aerodroma Nikola TeslaU 2010. godini će biti podeljene deonice ‚Telekoma Srbija‘ i ‚Aerodroma‘, rekao je još 8. decembra 2008. ministar ekonomije Mlađan Dinkić, a obećanje je ponovio i 7. aprila 2010.

Najviše lagali Mrka, Dinkić i Jeremić

Prema istraživanju internet sajta istinomer za 2010, najveći broj praznih obećanja dali su ministar za infrastrukturu Milutin Mrkonjić, ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić i ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić. Prema istinomeru, predsednik, ali i Vlada Srbije, vole da obećavaju, ali ne i da ispunjavaju obećanja, nedosledni su i hoće da slažu. Istraživanje je pokazalo da od svih izgovorenih obećanja koje daju vlada i predsednik Srbije, samo četvrtina bude ispunjena i da, u proseku, od četiri izgovorene tvrdnje, tri nikada ne budu ispunjene.