Dragan Simeunović: Ne moramo uvek ispočetka

Težnja srpskog naroda da obnovi svoju samostalnost studiozno je predstavljena u istraživačkom radu „Istorija srpske političke misli“ akademika Dragana Simeunovića, kroz biografije 37 političkih delatnika prikazan je put te ideje, uz poruku – da ne počinjemo stalno ispočetka.

„Knjiga ima perspektivu kao neka baza za spajanje starog i novog, za prepoznavanje onog dobrog šta je urađeno…mnogo je lakše graditi nešto započeto, nego počinjati stalno od temelja“, kaže prof. dr Dragan Simeunović, autor knjige „Istorija srpske političke misli“.

Veliku pažnju posvetio je narodnim pregaocima iz 18. i 19. veka, kao i onima koji su se istakli na početku 20. veka. Složno Srbi tog doba živeli su i umirali za ideju oslobođenja i ujedinjenja srpskog naroda.

Danas, sloga kao sposobnost tim se neopravdano spočitava, smatra Simeunović.

„Devetnaesti vek podrazumeva da Srbi itekako mogu da se složi i to pokazuje recimo to što jedan Karađorđević monarh vodio na Kozari bitku za slobodu srpskog naroda, a lični lekar mu je bio socijalista Cenić Lazar koji je došao iz Švajcarske i poginuo na Kozari, a on danas stoji na švajcarskoj novčanici“, kaže Simeunović.

Akademik Nikola Popović kaže da je veliki problem naroda što mu se osporava istorijski saveznik, a da se ne zna da je onaj drugi što se nudi, pravi. Njegovi argumenti ne ubeđuju da su pošten saveznik, rekao je Popović.

„Kaluđeri srpski, a verovatno i bugarski su bili ti koji su ideju pravoslavnog carstva umesto Vizantije videli u Moskvi. Tada je plasirana ta velika ideja da je Moskva Treći Rim, a da Četvrtoga neće biti“, kaže Nikola Popović, direktor Instituta za istoriju ANURS.

Ko će nam pomoći, pitanje je svih pitanja, smatra Popović. Dodaje da je zabluda da je hladni rat završen. 24. februar je prerastao u vrući rat. Ponavlja da je SPC biće srpskog naciona, a jezik osnova za stvaranje nacije.

Skorija istorija nas uči da je i država stvarala naciju, a da nije imala osnovne elemente, svoj jezik, upozorava Popović.

„Bila je muslimanska nacija, sa velikim M, i to je izazivalo zabunu kod Muslimana širom sveta kako pripadnik jedne veroispovesti može biti sinonim za naciju. Onda su se smislili da geografski termin pretvore u nacionalno ime“, kaže Popović.

Zato je ovo delo od naučnog značaja kako ne bismo stalno počinjali ispočetka, jer ima mnogo državnih i nacionalnih projekata koji su Srbi razvijali, a danas su zaboravljeni, poručuje akademska zajednica.

Detaljnije