Sretenjska akademija održana u Budimpešti

sretenjska-akademija-odrzana-u-budimpesti

Intoniranjem srpske himne „Bože pravde“ a u izvođenju ženskog hora Srpske gimnazije Nikola Tesla, pod upravom profesorice Olivere Mladenović Munišić, na sceni Srpskog pozorišta u Mađarskoj, otpočela je tradicionalna Sretenjska akademija.

U prisustvu uglednih zvanica, Ljubomira Aleksova, srpskog predstavnika u mađarskom parlamentu, Aleksandra Lončarevića, ministra savetnika u Ambasadi Srbije u Budimpešti, sa kolegama, Vere Pejić Sutor, predsednice Samouprave Srba u Mađarskoj sa saradnicima i drugih, Sretenjska povelja ove godine pripala je istoričaru i univerzitetskom profesoru na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu Borisu Stojkovskom.

„Bilo je neočekivano, zapravo. Kada su mi javili, prvo sam se čudio, a onda postanete ponosni sami na sebe, i kad se zdravo razmisli to dođe kao neki jako težak domaći zadatak, jer treba to opravdati, da to nije samo lepa Povelja koja će da stoji u stanu, nego da ima dubok razlog iza toga…znači, moram i dalje da radim“, rekao je Stojkovski.

Na značaj Sretenja, trostrukog praznika srpskog naroda, govorio je direktor Srpskog instituta Pera Lastić, a u prigodnom kulturnom programu učestvovali su i dramski umetnici Srpskog pozorišta u Mađarskoj, Milan Rus i Branimir Đorđev.

„Mi obeležavamo dugi niz godina, postala je naša tradicija, i zahvaljujući samom činu Dana državnosti, ušlo je u svest Srba u Mađarskoj i mislim da ovaj praznik i tu tradiciju moramo čuvati i prenositi generacijama i na osnovu toga održavati naš identitet u Mađarskoj“, rekao je Borivoje Rus, predsednik Samouprave Srba u Budimpešti.

U nastavku večeri obeležena je i slava Srpskog kulturnog kluba u Budimpešti, koji ove godine proslavlja 50 godina svog postojanja.

„Već godinama je to kod nas uobičajeno, oko nedelju, dve traje priprema za slavu, ali pošto mi radimo i Sretenjsku akademiju onda je to mesec dana vrlo ozbiljnog rada“, kaže Vladan Jovanović, sekretar Srpskog kulturnog kluba.

Detaljnije