Šta Ijan Bremer misli o ratu; Povratak Tome Nikolića; Dobrica Ćosić o padu Rankovića – O čemu ćete, uz novi Nedeljnik, danas pričati

sta-ijan-bremer-misli-o-ratu;-povratak-tome-nikolica;-dobrica-cosic-o-padu-rankovica-–-o-cemu-cete,-uz-novi-nedeljnik,-danas-pricati

I da je treći put zaredom Dobrica Ćosić svojom najvećom posthumnom knjigom zadužio naslovnu stranu Nedeljnika, ne bi bilo pogrešno, posebno što je tema o kojoj piše, pardon pisao je, pardon piše, opet aktuelna iz sijaset razloga.

Ali, ovog puta su svetske (ne)prilike i živa reč ipak preuzeli primat. Sukob na Bliskom istoku ne jenjava, vesti se prate netremice, a strane zauzimaju bez mnogo razmišljanja; upravo o tome govori Ijan Bremer, pojačan našim stalnim i studioznim analitičarima Željkom Pantelićem i Aleksandrom Radićem.

Možda i najzanimljiviji tekst u ovom izdanju punom kao šipak onaj je Zorana Panovića, o novoj upotrebi starog kadra. Posle kratkog većanja ipak smo odlučili da bivši predsednik Tomislav Nikolić ne dobije (preveliku) fotografiju na kiosku ni na sajtu Nedeljnika.

Makar zasad…

Pogledajte šta vas sve čeka u novom broju Nedeljnika

Pretplatite se na naše štampano ili digitalno izdanje

BREMER – Da se za predviđanje katastrofa dobija trofej, Ijan Bremer bi imao makar dve-tri olimpijske medalje. Govorio je često prethodnih godina da je odnos Izraela i Palestine, posebno u Pojasu Gaze, neizdrživ, i da je samo pitanje vremena kada će se nešto ovakvo desiti. U ekskluzivnom razgovoru za Nedeljnik sada priča o lažima, dezinformacijama, društvenim mrežama…

LALIĆ – U prvom ustavu Srbije 1888. posle nezavisnosti (Berlinski kongres) pisalo je „Štampa je slobodna“, piše glavni urednik Veljko Lalić u uvodniku „O čemu mi pričamo?“

LEKA – „Slučaj Ranković“ bio je senzacionalan za našu i za svetsku javnost. O Titovoj nameri da politički likvidira Rankovića, saznao sam na krnjem sastavu Centralnog komiteta Saveza komunista Srbije, kojim je rukovodio Milojko Drulović. Ulazeći u Centralni komitet, u salu gde je zakazana ta sednica, Antonije Isaković i ja smo odmah po sastavu plenuma, koji je zastupljen samo trećinom, zaslutili da se nešto ozbiljno i opasno zbiva… Novi izvodi iz „Knjige o Titu“ Dobrice Ćosića, u trećem delu feljtona u Nedeljniku.

NIKOLIĆ – Raspršile su se nade nekih neobaveštenih „šumadinaca“ da bi nezadovoljan Vučićevom autokratijom i urušavanjem ustavnosti, Toma mogao da postane opozicionar. Pod pretpostavkom da na neki način nije ucenjen, piše Zoran Panović u analizi novog pojavljivanja bivšeg predsednika u politici.

POPIS – Popis u Crnoj Gori odložen je na mesec dana, pa bi trebalo – ako ostane tako – da počne 1. decembra. Kome (ne) odgovara prebrojavanje u Crnoj Gori, koje je više od statističkog? Analiza Petra Komnenića u novom Nedeljniku.

PANTELIĆ – Zauzetost i opterećenost Amerike vođenjem paralelinih ratova na više frontova (Ukrajina, Bliski istok, Tajvan, Korejsko poluostrvo), mogla bi da otvori niz drugih Pandorinih kutija. Nije isključeno da bi Moskva odledila zaleđene sukobe između Pridnjestrovlja i ostatka Moldavije kao i u Gruziji, baš kao što je verovatno da bi pokušali da iskoriste svoje ljude infiltrirane u Beogradu, Banjaluci i Podgorici da zapale Zapadni Balkan, piše Željko Pantelić u velikoj spoljnopolitičkoj analizi u novom Nedeljniku.

GAZA – „Hamasovci neće prihvatiti frontalnu borbu i to se čini sasvim razumnim postupkom jer prelazak u podzemlje je njihova jedina šansa da prežive i nastave borbene aktivnosti. Zato su godinama gradili tunele“, piše Aleksandar Radić u tekstu o Gazi i Hamasu u novom Nedeljniku.

Post Views: 38

Originalni tekst