Sjedinjene Države ne odustaju od podrške Izraelu. Zbog toga su se našle u sukobu sa svojim najbližim saveznicima, državama poput Francuske, Kanade, Australije i Japana.
Kako su SAD ostale uzdržane kada se glasalo za rezoluciju UN kojom bi se pomoglo Gazi tako što bi se u tu palestinsku enklavu poslalo što više humanitarne pomoći, postaju sve usamljenije u svojoj zaštiti Izraela, piše The New York Times.
Takva vrsta izolacije predstavlja dramatičan preokret u međunarodnoj percepciji Bajdenove administracije. NYT piše da se Bajdenova administracija dve godine trudila da ceo svet okupi i suprotstavi ruskoj strani u ratu u Ukrajini, ali da danas pada u očima svetske javnosti.
Američki predsednik Džo Bajden i državni sekretar Entoni Blinken pohvaljeni su i u zemlji i u inostranstvu za ujedinjenje saveznika pod američkom zastavom, pošto su se pozivali na osnovne principe međunarodnog prava i ljudskih prava.
„Putinova invazija je bila vremenski test. Test za Ameriku. Test za svet“, rekao je Bajden u februaru i dodao: „Zajedno smo uradili ono što Amerika uvek radi na najbolji mogući način. Vodili smo i ujedinili NATO i izgradili globalnu koaliciju“.
Danas, kada Sjedinjene Države staju na stranu interesa Izraela, pre svega svojim glasanjem u Ujedinjenim nacijama, dok podržavaju njegovo potpuno uništenje Hamasa i obezbeđuju toj zemlji municiju, veliki deo sveta vidi Bajdenovu administraciju kao saučesnika u smrtonosnoj izraelskoj vojnoj kampanji.
SAD su sada u sukobu sa važnim saveznicima poput Francuske, Kanade, Australije i Japana – koji su svi glasali za rezoluciju UN u petak, ali i za još jednu rezoluciju ranije ovog meseca koja poziva na prekid vatre u Gazi.
Sjedinjene Države su stavile veto na tu rezoluciju, uz obrazloženje da bi bilo kakvo primirje omogućilo Hamasu da se pregrupiše i ponovo napadne Izrael.
Grupe za ljudska prava — koje su mesecima aplaudirale Sjedinjenim Državama i njihovim naporima da pozovu Rusiju na odgovornost — sada ih osuđuju zbog podrške Izraelu.
Izrael krivi Hamas što se krije među civilima i tvrdi da preduzima korake da smanji broj civilnih žrtava. Ministarstvo zdravlja u Gazi kaže da je broj mrtvih tamo prešao 20.000, iako se ne zna koliko je tačno civila.
Pojedini zvaničnici SAD priznaju da su protekle nedelje bile teške po Gazu, iako je njihova država nastavila sa pomaganjem Izraela.
„Patnja muškaraca, žena i posebno dece u Gazi je mučna poslednjih nedelja“, rekao je Blinken u sredu.
„Nijedan američki zvaničnik ne voli ovo što se dešava“, rekao je Ričard Gauen, ekspert Međunarodne krizne grupe Ujedinjenih nacija, organizacije za sprečavanje sukoba.
Međutim, neslaganje sa politikom SAD prema ratu u Izraelu, moglo bi dugoročno da izoluje njihove diplomatske odnose sa ostatkom sveta.
„Izolovani smo“, rekla je Barbara Bodin, bivša ambasadorka koja je sada direktorka Instituta za studije diplomatije na Univerzitetu Džordžtaun.
„Ovo sada predstavlja potpunu suprotnost u odnosu na naše stavove po pitanju Rusije i Ukrajine“, dodala je.
Međutim, Bajdovi zvaničnici odlučni su u poricanju da postoji bilo kakva kontradikcija između njihovog odnosa sa Rusijom i njihove odbrane Izraela.
Blinken često citira frazu „pravo Izraela je da se brani“, koju je takođe primenio na Ukrajinu. Upitan o američkoj izolaciji u, Blinken nije odao nikakvu zabrinutost, rekavši da SAD nastavljaju da „okupljaju zemlje širom sveta“ oko podrške Ukrajini, ali i jačaju svoju poziciju protiv Kine.
Što se tiče situacije u Gazi, tvrdi Blinken, „zemlje širom regiona, ali i sveta, žele da sarađuju sa nama i one traže američko vođstvo u ovoj krizi — čak i ako se možda ne slažu sa nama po određenim pitanjima“.
Ipak, veliki deo sveta vidi stvari potpuno drugačije – posebno zemlje takozvanog „globalnog juga“ koje nisu blisko povezane ni sa jednom velikom silom poput SAD, Kine ili Rusije.
Naravno da dvostruka strategija SAD ide na ruku Rusiji, koja koristi svaku priliku da pomene „nepravednost i kontradiktornost američkih stavova“.
Post Views: 44