Kako se svet oprašta od Alekseja Navaljnog

kako-se-svet-oprasta-od-alekseja-navaljnog

Ruski opozicionar Aleksej Navaljni preminuo je u zatvoru, saopštila je danas ruska zatvorska služba.

Navaljni je preminuo u popravnoj koloniji broj 3, u Jamalo-Nenečkom autonomnom okrugu, u 48. godini, saopštilo je danas regionalno odeljenje Federalne kazneno-popravne službe, javljaju RIA Novosti.

„Dana 16. februara ove godine, u popravnoj koloniji broj 3, osuđenik Navaljni A.A. se posle šetnje osećao loše, gotovo odmah izgubivši svest. Odmah su stigli medicinski radnici iz ustanove i pozvana je ekipa hitne medicinske pomoći“, navodi se u saopštenju.

„Urađene su sve neophodne reanimacije, ali nisu dale pozitivne rezultate. Lekari Hitne pomoći su konstatovali smrt osuđenog. Uzroci smrti se utvrđuju“, dodaje se u saopštenju.

Odmah po objavljivanju vesti o njegovoj smrti ceo svet se oglasio. Posebno ruski državljani, ali i ne samo oni, protestuju šitom sveta ispred ruskih ambasada. Neki su govorili da je Navaljni bio simbol kritike autoritarne vlade, dok su drugi govorili da je njegova smrt delo Kremlja.

Supruga Navaljnog: Ne znam da li da verujem u ove vesti, Putinu se ne može verovati

Ipak, advokat i porodica Navaljnog još uvek nisu potvrdili njegovu smrt, dakle vesti su za sada stigle samo iz zvaničnih državnih izvora, rekla je njegova supruga Julija Navaljna.

„Ne znam da li bi trebalo da verujem u ove strašne vesti ili ne. Ne možemo stvarno da verujemo Putinu i njegovoj vlasti. Pozivam sve da se ujedine i pomognu da se kazni režim u Rusiji. Putin i njegovi saveznici trebalo bi da snose ličnu odgovornost za sve što rade Rusiji“, dodala je Navaljna.

Ona je trenutno na konferenciji u Minhenu, i kako kaže, na to se odlučila jer bi njen muž tako želeo.

Navaljna je doputovala na konferenciju u Minhenu sa bliskim saradnikom svog supruga kako bi na različitim sastancima razgovarala sa svetskim liderima i ukazala na položaj svog muža u Rusiji.

Vest o njegovoj smrti tu ju je i zatekla, a njen izlazak na binu na konferenciji na kojoj je trebalo da govori potpredsednica SAD Kamala Haris bilo je iznenađenje za prisutne, piše Njujor tajms.

Organizatori konferencije su neočekivano promenili program i reč dali Navlajnoj. Američki list navodi da je ona govorila jasno i smireno, s izvenrednom pribranošću.

RUSi pale sveće za Navaljnog u Beogradu

Smrt vodećeg ruskog opozicionara Alekseja Navaljnog bila je povod da se danas održi protestni skup ispred Ambasade Rusije u Beogradu, a brojni ruski građani koji borave u našem glavnom gradu su i na drugim lokacijama obeležavali odlazak čoveka koji je preminuo u zatvoru, pa je zabeleženo i da su u samom centru grada, na Trgu republike paljene sveće za Navaljnog.

Protest ispred ruske ambasade u Beogradu.Foto OLIVER BUNIC / AFP / Profimedia

Kako su izveštači sa lica mesta javljali, ispred ruske ambasade, gde je protest počeo oko 16 sati, puštala se ruska muzika sa razglasa, a mogle su se čuti i kritičke poruke na račun predsednika Rusije Vladimira Putina.

Foto nedeljnik

Kako je preneo N1, okupljeni su uzvikivali „Rusijo budi slobodna“, emitovali su se govori Navaljnog, a na transparentima na engleskom jeziku piše: „Nećemo zaboraviti“ i „Ubice“.

Poslednja poruka Alekseja NAvaljnog

Iako je bio u zatvoru, Navaljni je uspevao sa svetom da komunicira preko advokata, davao im je poruke, koje su oni potom objavljivali na mrežama. U poslednjem postu na Instagramu, pre samo dva dana, na 14. februar, Dan zaljubljenih, uputio je poruku njegovoj supruzi Juliji, zajedno sa njihovom zajedničkom fotografijom.

„Između nas su gradovi i hiljade kilometara. Ali te osećam pored sebe svake sekunde, i volim te sve više i više“, piše u poruci objavljenoj na Instagramu.

screenshot/instagram

NAVALJNI JE GODINAMA TRN U OKU RUSKOJ VLASTI

Navaljni je kao jedan od najistaknutijih i najupornijih Putinovih kritičara držan u zatvoru oko 40 milja severno od Arktičkog okru, gde je osuđen na 19 godina zatvora. Svoje zatvorske godine služio je pod „posebnim režimom“.

Početkom decembra, Navaljni je nestao iz zatvora u Vladimirskoj oblasti, gde je služio 30-godišnju kaznu zbog optužbi za ekstremizam i prevaru. Ove optužbe on je nazivao političkom odmazdom za predvođenje antikremljanske opozicije 2010-ih. A nije bilo očekivao da će biti oslobođen za vreme Putinovog života.

Kao bivši nacionalistički političar, Navaljni je pomogao u podsticanju protesta koji su u Rusiji održani između 2011. i 2012. godine. To je uspeo tako što je vodio kampanju o izbornoj prevari i korupciji vlade. Takođe, on je istraživao aktivnosti Putinovih bliskih saradnika, i delio ih u videima koji su dostizali i nekoliko miliona pregleda.

Vrhunac njegove političke karijere bila je 2013. godina, kada je osvojio 27 odsto glasova na izborima za gradonačelnika Moskve, za koje se verovalo da nisu slobodni i pošteni.

Godinama kasnije, Navaljni je ostao trn u oku Kremlja, pošto je govorio da je palata na Crnom moru sagrađena za Putinove lične potrebe, pominjao vile i jahte koje je koristio bivši predsednik Dmitrij Medvedev i seksualnu radnicu koja je povezala visokog spoljnopolitičkog zvaničnika sa poznatim oligarsima.

Godine 2020, Navaljni je pao u komu nakon sumnje da je otrovan od strane ruske službe bezbednosti FSB. Nakon toga je evakuisan u Nemačku gde se lečio. U januaru 2021. se oporavio i vratio u Rusiju, gde je uhapšen pod optužbom za kršenje uslovnog otpusta i osuđen na prvu od nekoliko zatvorskih kazni koje su ukupno iznosile više od 30 godina.

Post Views: 180

Originalni tekst