Koliko je previše ostati u krevetu ujutru?

koliko-je-previse-ostati-u-krevetu-ujutru?
Koliko je previše ostati u krevetu ujutru?

Kada je u stanu hladno, a napolju mračno, čini se da je razumno, čak i poželjno rešenje – ostati još nekoliko minuta u krevetu.

Neki tiktokeri ovu jutarnju rutinu, provođenja neaktivnog, ali budnog vremena u krevetu, opisuju kao vrednu. Nema veze ako vam prija da se samo ušuškate ispod ćebadi, sasvim je opravdano da sebi date malo slobodnog vremena, piše magazin The New York Times.

Zašto je tako dobar osećaj izležavati se?

Ostati u krevetu nakon što se probudimo, privlačno je jer žudimo za momentima uživanja, rekla je Eleanor Mekglinči, psihološkinja za spavanje i vanredna profesorka psihologije na Univerzitetu Fairleigh Dickinson. Slično kao što se trudimo da produžimo svoje vreme pred spavanje, kako bismo nadoknadili sate provedene na poslu ili brige za druge, jutarnja usporenost je uživanje u sebi, pre nego što stupimo u sve odgovornosti koje novi dan nosi.

Kome nije draža šoljica kafe u krevetu, i mekani jastuk, od pitanja poput: „Gde su moje patike za trening?“

Ipak, u svemu ovome važno je postaviti granice. Kvalitetno vreme za sebe može da sklizne u nešto štetnije – kao što je „bezumni sat“ ili čak provođenje dužeg vremena na društvenim mrežama.

„Za neke ljude je javljanje na telefon ili čitanje mejlova dok su u krevetu veoma stresno“, kaže dr Mekglinči i dodaje da unapred treba planirati kako provodite slobodno vreme u krevetu.

„Kažem ljudima da se trude da sve rade s namerom“, rekla je dr Mekglinči. „Ne dajte da vas notifikacije ometaju. Ako se osećate bolje, možete da odgovorite na nekoliko hitnih mejlova, ali nemojte preterivati dok imate malo vremena za svoje opuštanje.“

„Važno je da sami odredite kako vaš dan počinje. Posebno ako radite poslove koji zahtevaju brigu o drugima. Opustite se, odlučite kako ćete provesti svoje jutro pre posla, slušajte muziku“, dodaje dr Mekglinči.

Ljudi koji imaju probleme sa nesanicom, pa su ujutru pospani, odnosno žele da dugo leže budni u krevetu, treba da probaju da na spavanje odu ranije. To je greška jer navikavate svoje telo na to da budno bude u krevetu dugo.

Ne postoji precizno pravilo o tome koliko dugo je predugo da se ostanete u krevetu nakon što se probudite, ali ako se to dešava svakodnevno, 15 do 30 minuta bi trebalo da neki dovoljni prosek.

„Ako se probudite i osećate se dobro, i to je deo vaše rutine, ne morate da se brinete i ograničavate sebe“, rekla je dr Mardžori Soltis, specijalista za medicinu spavanja i docent neurologije na Medicinskom fakultetu Univerziteta Djuk. „Ipak, mislim da je 30 minuta adekvatna granica.“

Ležanje u krevetu nije zamena za spavanje. „Trebalo bi da slušate svoje telo, ako se osećate bolje nakon malo odmora, možda možda će vam to koristiti, iako nije isto što i spavanje“, dodaje Soltis.

„Ako želite da ostanete u krevetu tokom celog dana, jer osećate da vam je to potrebno, da ste preumorni, uradite to i nemojte se osećati loše. Ali ako počnete da se osećate depresivno ili uznemireno, ili vas to ležanje navede da napustite posao i postanete manje funkcionalni, onda morate prestati s tim. Za neke ljude, stalno ostajanje u krevetu satima, ili vraćanje na spavanje, može biti znak depresije. A takođe vam je potrebno izlaganje svetlosti da biste održali svoje cirkadijalne ritmove rekao je dr Mekglinči.

Generalno gledano, izležavanje u krevetu može biti dobra i korisna stvar, i pametno upotrebljeno vreme. Ipak, ako je to vaša rutina, trudite se da je upražnjavate relativno kratko, da za to vreme radite nešto u čemu uživate.

Post Views: 17

Originalni tekst