Da li nam je stvarno toplije kada pijemo alkohol?

da-li-nam-je-stvarno-toplije-kada-pijemo-alkohol?
Da li nam je stvarno toplije kada pijemo alkohol?

Nauka kaže da ne treba da dozvolimo da nas zavara legenda o svetom Bernardu, koji nosi bure rakije ledenim planinarima u snežnim Alpima. Alkohol može učiniti da se osećamo prijatnije i da nam bude toplije tokom hladnog dana, ali to je iluzija.

Magazin Time piše da alkohol širi naše krvne sudove, i šalje toplu krv koži, gde stimuliše nervne završetke koji pomažu da osetimo toplotu.

„Vaša koža postaje toplija, i to je dobro, kao što je dobar osećaj izaći po sunčanom danu i osetiti sunce na svojoj koži“, kaže Kit Hamfris, profesor psihijatrije na Univerzitetu Stenford. „Ali to znači da toplota izlazi iz vašeg tela.“

Kako krv juri ka površini, povlači se iz jezgra, gde je potrebna da bi organi bili topli. Telo postaje hladnije, a ne toplije – ali to ne možemo da osetimo. U teškim vremenskim uslovima, ovo može da poveća rizik od hipotermije – veoma niske telesne temperature.

„Pivska jakna je iluzija“, rekao je Aron Vajt, viši naučni savetnik direktora Nacionalnog instituta za zloupotrebu alkohola i alkoholizam.

Postoji drugi mehanizam pomoću kojeg alkohol može da utiče na temperaturu našeg tela, kažu stručnjaci. To remeti rad hipotalamusa, koji delimično reguliše temperaturu jezgra. To onda ograničava sposobnost našeg tela kontroliše temperaturu i čini nas podložnijim spoljnim temperaturama.

Alhokol dodatno pogoršava pad telesne temperature tokom izlaganja hladnoći, tako što inhibira reakciju drhtanja, u kojoj se mišići skupljaju i opuštaju da bi zagrejali telo.

Ali ne mogu svi da reaguju na isti način.

Na efekte alkohola na telesnu temperaturu mogu uticati brojni faktori, kao što su količina konzumiranog alkohola, lična tolerancija i opšte zdravlje, rekla je Džulija Zumpano, dijetetičarka iz Centra za ishranu ljudi Klivlendske klinike.

Generalno, što je veći nivo alkohola u krvi, veća je verovatnoća da će osoba doživeti neželjene efekte, uključujući promenu osnovne telesne temperature. To važi i za one koji imaju neke zdravstvene probleme ili uzimaju određene lekove.

Ovo treba da znate:

Kada pijete alkohol, a na hladnom ste, kaže Vajt, nemojte da vas zavara osećaj da vam je toplo. Bolje je da umesto toga preduzmete mere predostrožnosti:

Ne šetajte puno po hladnoći i ne ostajte na hladnom duže vreme.

Ako pijete alkoholna pića tokom hladnog dana, možda ćete se zagrejati, ali verovatno sniziti telesnu temperaturu što čini da vam bude još hladnije.

Post Views: 40

Originalni tekst