Dan nakon neočekivanog povlačenja Izraela, Palestinci se vraćaju u južni grad Pojasa Gaze – Kan Junis.
Ovaj grad bio je žrtva nemilosrdnog izraelskog vojnog napada poslednja četiri meseca. Oni koji se tamo danas vraćaju, njegovo stanje su opisali kao “potpuno razaranje” i “miris smrti koji se nalazi ispod ruševina”.
Povlačenje izraelske 98. divizije iz južne Gaze, na dan kada je obeležena šestomesečna godišnjica rata, zbunilo je mnoge izraelske, ali i svetske analitičare. Oni se sada trude da protumače zvanična objašnjenja za ovaj nenajavljeni potez. Neki kažu da ga možemo posmatrati kao kraj intenzivne borbe u Gazi, piše Gardijan.
Svojim odlaskom, izraelska vojska ostavila je samo dve brigade unutar Gaze koje imaju zadatak da održe fizičko razdvajanje severne i južne polovine Pojasa.
Iako su visoki izraelski vojni i politički zvaničnici insistirali na tome da povlačenje ne znači i kraj sukoba ili odgađanje izraelskog napada na grad Rafa, svakako je došlo uporedo sa nejasnim porukama o napretku pregovora o prekidu vatre. Pregovore održane u Kairu tokom vikenda neki učesnici opisuju značajan napredak.
Na snimku Asošiejted presa iz Kan Junisa, vidi se kako se neki ljudi vraćaju u svoj porušeni grad. Među srušene višespratne zgrade, gde se penju preko ruševina.
Automobili su prevrnuti i ugljenisani. Glavna bolnica u južnoj Gazi, Naser, bila je u ruševinama. „Mnoga područja, posebno centar grada, postala su nemoguća za život“, rekao je Mahmud Abdel-Gani, koji je pobegao iz Kan Junisa u decembru kada je Izrael započeo svoju kopnenu invaziju na taj grad. „Proverio sam, i da, moja kuća i kuće mojih komšija su sada samo ruševine”, dodao je.
Neki su sa sobom poneli stvari ili su vozili bicikl po porušenim putevima pregledajući štetu. „Sve je u ruševinama“, rekao je Ahmad Abu al-Riš. „Životinje ne mogu da žive ovde, pa kako bi čovek trebalo da živi?“
Najva Ajaš, takođe raseljena iz Kan Junisa, rekla je da nije mogla da dođe do porodičnog stana na trećem spratu jer su stepenice nestale. Njen brat se popeo i uzeo stvari koje su neophodne za njenu decu.
Izraelski ministar odbrane Joav Galan je danas rekao da je potrebno doneti „teške odluke“ da bi taoci bili oslobođeni i dodao da po njegovom mišljenju “Izrael u dobrom položaju, ali postoji druga strana koja treba da pristane na to.”
Govori o tome kako teču pregovori o prekidu vatre, održani tokom vikenda, potpuno su različiti. Zvaničnik Hamasa, recimo, rekao je da nije postignut napredak, ubrzo nakon što su egipatski izvori rekli da je situacija bolja.
„Nema promene u poziciji okupacije i stoga nema ništa novo u pregovorima u Kairu“, rekao je za Rojters zvaničnik Hamasa, koji je tražio da ostane neimenovan. „Još nema napretka”, dodao je.
Egipatski državni kanal Al-Kahera citirao je visoki egipatski izvor koji je rekao da je postignut napredak i dogovor među delegacijama.
Izraelski ministar spoljnih poslova Izrael Kac opisao je pregovore u Kairu kao najbliže sporazumu od novembarskog primirja kada je Hamas oslobodio desetine talaca.
„Došli smo do kritične tačke u pregovorima. Ako to uspe, veliki broj talaca će se vratiti kući“, rekao je on za radio Izraelske vojske.
Post Views: 72