Za premijerku koja je u Dauning stritu 10 provela svega 49 dana, nova knjiga Liz Tras nudi pregršt zanimljivih anegdota. Bivša liderka Torijevaca, koja je preuzela dužnost od Borisa Džonsona u leto 2022. godine, omogućila nam je svojim memoarima „Deset godina za spas Zapada“ da pogledamo iza kulisa i iz novog ugla analiziramo neke od političkih događaja koji su obeležili poslednju deceniju. Zlonamerni bi rekli da pitanje „zašto ja i zašto baš sada“, karakteriše čitav njen premijerski mandat, ali to pitanje, zapravo je pogled na unutrašnji monolog bivše predsednice britanske vlade iz onog dana kada je saznala da je kraljica Elizabeta 2 preminula.
„Bilo je to stanje šoka“, napisala je Tras. „A onda je mašina krenula da melje. Crna haljina za sahrane poslata mi je iz kuće u Griniču, a telefonski pozivi su se samo ređali. A onda je vest iz Balmorala potvrđena“.
Inače, kraljica Elizabeta i Liz Tras su imale samo jedan sastanak, tradicionalno ispijanje čaja (ili makar mi to tako zamišljamo, na osnovu serije „The Crown“) monarha i predsednika vlade, i tom prilikom premijerka je ostala zatečena. Svoje utiske zapisala je u dnevnik, a sada tu dnevničku građu, u obliku memoara čitaoci dobijaju u izdanju „Daily Maila“.
„Bila je neverovatno sposobna da se nosi sa svim stvarima i bude totalno u skladu sa svojom ulogom i onim što se događa. Tipično oštra. Vrlo duhovita. Upozorila me je koliko je težak premijerski posao i rekla poslednje dve reči koje sam od nje čula – umiri se. Trebalo je da je poslušam“, zapisala je Tras.
Naravno, britanski mediji pohrlili su da podele tizere priče bivše primejerke u vezi sa bivšom kraljicom jer bi to moglo da uz dodatnu romantizaciju, podstakne prodaju knjige. Neki se, međutim, ne bi obradovali velikim tiražima. Naprimer Džo Bajden.
„Njegove kritike za moj ekonomski paket i plan da srežem poreze, bile su čisto neznanje i licemerje.“
Ili Boris Džonson. „Nekoliko od svojih šest nedelja u Dauning stritu provela sam češući se – Džonson je iza sebe ostavio kabinet u kome su se zapatile buve.“
Ili bivši guverner engleske Centralne banke.
„To bi“, priznala je, „izazvalo mali unutrašnji rat“.
Iako je zapravo najveći deo knjige ispunjen njenim iskrenim dilemama (šta da radi sa ekonomskom politikom) ili blamovima (pomešala Džil Bajden i Bridžit Makron), ili poniženjima (kada su je saopštili da je degradirana i da joj je smanjena plata).
Zvuči kao zabavno štivo.
Post Views: 193