Pozorišna predstava kao pretnja bezbednosti ili cenzura kao pretnja društvu?

pozorisna-predstava-kao-pretnja-bezbednosti-ili-cenzura-kao-pretnja-drustvu?
Pozorišna predstava kao pretnja bezbednosti ili cenzura kao pretnja društvu?

U nedelju, 21. jula u 20 časova u KC Gradu (Braće Krsmanović 4, Beograd) biće održano čitanje dramskog teksta „Finist, bisti soko“ u znak solidarnosti sa autorkama predstave Svetlanom Petrijčuk i Ženjom Berkovič.

Predstava „Finist bistri soko“, premijerno је izvedena u Rusiji 2020. i govori o Ruskinjama, koje su se udale za pripadnike radikalnih islamističkih grupa “na daljinu” i otišle u Siriju da im se pridruže. Dramski tekst je zasnovan na stvarnim materijalima saslušanja i presuda ženama osuđenim za podršku terorizma.

Godine 2023, autorke predstave Svetlana Petrijčuk i Ženja Berkovič optužene su za navodnu propagandu i javno opravdavanje ideologije terorizma. Navodi optužbe, utemeljeni u spornim mišljenjima veštaka, umetnice krive za “romantizovanje lika jednog teroriste”, “diskriminaciju ruskih muškaraca”, ali i “radikalni feminizam”.

Dramski komad Svetlane Petrijčuk „Finist bistri soko“ u režiji Ženje Berkovič je 2022. dobio četiri nominacije za glavnu rusku pozorišnu nagradu „Zlatna maska“ i osvojio dve: „Najbolji kostimograf“ i „Najbolji dramski pisac“.

Dve godine kasnije, Svetlana i Ženja su dobile po 6 godina zatvora za navodno “opravdavanje terorizma” u istoj toj predstavi. Svetlana Petrijčuk i Ženja Berkovič su provele više od godinu dana u pritvoru, odvojene od svojih porodica, bez prava na kućni pritvor, da bi 8. jula 2024. bile proglašene krivim i osuđene na po 6 godina zatvora.

Režiserka predstave Ženja Berkovič pak tvrdi da je njen cilj bila “predstava koja sprečava terorizam i takva je i ispala”.

Beogradska publika će 21. jula imati priliku da čuje kontroverznu dramu u izvođenju profesionalnih glumaca i amatera i da donese svoj sud.

Organizatorke događaja su novinarka i prevodilac Viktorija Martinova i rediteljka i performerka Nju Simakina, pridružene od strane hrabrih pojedinaca suprotstavljenih terorizmu, političkom progonu, ograničavanju slobode govora i zabrani umetničkog iskaza, pozivaju vas da prisustvujete javnom čitanju i donesete svoj zaključak.

Da li je u pitanju neprihvatljivo veličanje terorizma ili opasno nastojanje ruske države da ućutka angažovane umetnice i pošalje poruku celom društvu na njihov račun?

Čitanje je na ruskom jeziku, sa engleskim titlovima.

Termin: 21.07. u 20 časova

Lokacija: KC Grad (Braće Krsmanovića 4, Beograd)

Drugi umetnici o slučaju Svetlane Petrijčuk i Ženje Berkovič:

“Doušnici su digli glave, fukara je dobila pravo glasa. Sada je njihovo vreme, Ženja. I ništa ne možemo protiv toga, moraćemo jednostavno da čekamo.”

Kiril Serebrenikov, pozorišni i filmski reditelj, evropski operski reditelj godine 2022, francuski vitez Reda umetnosti i književnosti

“Za pozorišnu predstavu u Rusiji se po prvi put izriče zatvorska kazna. Izgleda da se to još nije desilo u svetskoj istoriji. Čak ni za vreme Staljina glumcima i dramskim piscima se nije sudilo za njihove profesionalne aktivnosti već prema članu 58 zakona o izdaji domovine.”

Boris Akunin, pisac

“Ni na koji način nisam mogao da vidim ili čujem opravdavanje zabranjene organizacije u predstavi/…./ I drama, i predstava eksplicitno upozoravaju na katastrofu u obliku terorista i neprijatelja naše domovine. Užasni navodi zbog kojih smo se sada okupili su apsolutno neistiniti.”

Venijamin Smehov,  glumac, nosilac Ordena za zasluge pred domovinom

Post Views: 4

Originalni tekst