Pripreme za ceremoniju otvaranja Olimpijskih igara se na obalama Sene privode kraju. Sportisti su se već smestili u selo i polako se navikavaju na olimpijski život, dok na poslednjim treninzima pred izlazak na veliku scenu odrađuju „fine radove“ na svojoj formi. Novinari neumorno šalju reportaže, izveštaje i analize. Navijači se lože.
Olimpijska atmosfera, taj davno zaboravljeni osećaj koji je na prethodnim „kovid“ igrama iz objektivnih razloga izostao, ponovo se može osetiti u vazduhu širom planete, uprkos različitim aferama bez kojih nijedan globalni događaj ne može proći. Kao i pred svako veliko takmičenje, u Srbiji će i ovog leta, kao posledica uvek velikih očekivanja od sportista, neizostavan element olimpijskog hajpa biti licitiranje brojem medalja.
Od prvog samostalnog nastupa 2008. godine, Srbija je na svakim sledećim igrama osvajala veći broj medalja. U Pekingu je naš tim osvojio tri, u Londonu četiri, od koji je jedna bila zlatna, u Riju osam (dve zlatne) i u Tokiju devet (tri zlatne).
Lov na medalje u Parizu počinje već sutra ujutru, a nastupi naših sportista tokom ovog skraćenog olimpijskog ciklusa, isturili su u prvi plan favorite koji su trenutno u najboljoj poziciji da se kući vrate sa odličjem oko vrata.
NOVAK
Još otkada je u leto 2008. godine u Pekingu prvi put nastupio na Olimpijskim igrama, Novak Đoković je favorit gde god da se pojavi. Čak i danas, kada se na zalasku četvrte decenije života njegovo ime peti put nalazi u olimpijskom žrebu, najbolji teniser ikada ne može se isključiti iz uskog kruga favorita za najsjajnije odličje, iako bi za to postojala valjana argumentacija.
Pomenute 2008. godine, Đoković je osvojio bronzanu medalju, što je za talentovanog momka u usponu, mislilo se tada, tek prvi korak ka slavnim olimpijskim danima koji ga očekuju. Novak je u međuvremenu postao najuspešniji teniser u istoriji, ali sve do danas nije uspeo da nadmaši rezultat iz Pekinga. Olimpijsko zlato, ostalo je njegov nedosanjani san sve do danas, i jedini veliki turnir kojeg Novak nije uspeo da osvoji.
Đoković se tokom zime i proleća mučio da pronađe svoju igru. Baš kada je delovalo da se probudio, na Rolan Garosu ga je stigla povreda kolena, zbog čega je morao da se podvrgne hirurškoj intervenciji. Samo nekoliko nedelja nakon operacije, dogurao je do finala Vimbldona, što može biti ohrabrujuće za Pariz. Žreb nije najsjajniji, ali kao što smo već rekli, Novak Đoković će uvek biti favorit, na kojem god turniru da igra.
KOŠARKAŠI
Nije se mnogo puta u skorijoj istoriji dešavalo da košarkaška reprezentacija Srbije ode na veliko takmičenje sa selekcijom od 12 najboljih igrača koje ima na raspolaganju u datom trenutku. O tome je za Velike priče pisao Miloš Jovanović, pa bacite pogled.
Nakon osvojenog srebra u Riju, i izneverenih očekivanja na Eurobasketu u Turskoj godinu dana kasnije, kada je Srbija takođe osvojila „samo“ srebro, naša košarkaška selekcija je dugo lutala. U svom tom beznađu, Srbija je propustila da se kvalifikuje za Igre u Tokiju gde je branila srebrnu medalju.
Na svetskom prvenstvu prošle godine košarkaši su otputovali u zapadnu Aziju bez prevelikih očekivanja, ali su na kraju konačno uspeli da prekinu mračni niz i osvoje srebrnu medalju.
Danas kada je tim kompletan, i kada prisustvo najveće košarkaške zvezde današjice Nikole Jokića više ne predstavlja opterećenje za Pešićevu taktiku – kako je to povremeno izgledalo na prethodnim turnirima na kojima je trostruki MVP igrao za reprezentaciju – naši košarkaši biće u uskom krugu favorita za osvajanje medalje.
🚨 OLYMPICS POWER RANKINGS v2 🚨
USA 🇺🇸 and Germany 🇩🇪 stay atop in the latest edition of #Paris2024 Men’s #Basketball Power Rankings!
— FIBA (@FIBA) July 24, 2024
To je potvrdila i Svetska košarkaška federacija, kada je u poslednjem „power ranking“ preseku Srbiju označila kao trećeg favorita na turniru, odmah iza SAD i Nemačke.
ODBOJKAŠICE
Ekipu koja je u poslednjoj deceniji osvojila dve olimpijske medalje, dva puta bila šampion sveta i dva puta prvak evrope, pritom osvojivši medalju na svakom velikom takmičenju od 2015. naouvamo, nikako ne treba otpisivati. Čak i kada je kladionice ocene kao tek petog favorita za zlato.
Ženska odbojkaška reprezentacija takođe je otputovala u Pariz u najjačem sastavu. Selektor Đovani Gvideti će na raspolaganju imati jak i dobro uigran tim predvođen Tijanom Bošković, jednom od trenutno najboljih odbojkašica na svetu. Na parketu će joj podršku pružati petostruka olimpijka Maja Ognjenović na poziciji dizača, što je bio tandem koji je u prošlosti odlično funkcionisao.
Turnir će otvoriti utakmicom protiv Francuske u nedelju, u kojoj su naše odbojkašice favoritkinje. Potom će Srbija imati priliku za olimpijski revanš iz Rija protiv Kineskinja, dok će se u polsednjem meču grupne faze sastati sa aktuelnim šampionkama, reprezentacijom SAD.
VATERPOLO
Najuspešnija vaterpolo reprezentacija na svetu, ovog leta će pred sobom imati nešto teži put. Nakon četiri uzastopne Olimpijade sa kojih su se vraćali okićeni medaljama, od čega su poslednje dve bile zlatne, vaterpolisti Srbije u Pariz su otišli sa podmlađenom ekipom, a od generacije koja je više od deceniju bila strah i trepet u bazenima širom sveta, na ovogodišnjim Igrama nastupiće nekoliko igrača.
Nakon zlata u Tokiju, Srbija je samo jednom došla do polufinala velikog turnira. Ipak, šampionski pedigre vaterpolo reprezentacije Srbije, kao i iskustvo Mandića, Jakšića, Ćuka, Rašovića i Ranđelovića moglo bi da vrati ekipu na staze stare slave i produži tradiciju osvajanja medalja na Olimšpijskim igrama.
basket 3×3
Od Tokija kada su osvojili bronzu, pa sve do Pariza u koji su otišli sa velikim očekivanjima, basketaši su postali dvostruki svetski i trostruki evropski šampioni. Strahinja Stojačić trenutno je najbolji basketaš na svetu, a uz sebe će imati dobro uigranu ekipu – Mihaila Vasića i Dejana Majstorovića koji su pre tri godine u Tokiju bili bronzani, kao i debitanta na igrama Marka Brankovića.
atletika
Aktuelna svetska šampionka u skoku u dalj Ivana Španović u Pariz će otići sa namerom da kompletira svoju vitrinu sa jedinim zlatom koje joj nedostaje u karijeri. Najbolji rezultat ove sezone bio joj je 6.29, što je daleko od njenog ličnog rekorda koji iznosti 7.14. Međutim, kada se očekivalo da tempira svoju formu u nedeljama pre igara, Španović je zadobila povredu ahilove tetive, što bi moglo da se odrazi na pripremu za Pariz.
Sa druge strane, osamnaestogodišnja Angelina Topić nalazi se u sjajnoj formi. Na Evropskom prvenstvu u Rimu ove godine osvojila je srebro u skoku uvis, a njen rezultat 1.98 trenutno je peti na svetu ove godine. Skokom iznad dva metra, Topić bi mogla da se umeša u borbu za podijum.
To bi moglo da pođe za rukom i Adriani Vilagoš, srebrnoj sa EP u Rimu, koja je u disciplini bacanje koplja ostvarla četvrti rezultat u svetu ove sezone sa 65,58m. Ovaj hitac, doneo bi joj srebro na igrama u Tokiju.
borilački sportovi
Takmičari u borilačkim veštinama Srbiji tradicionalno donose veliki broj medalja. Samo u Tokiju, borci su se vratili sa četiri medalje. Milica Mandić se vratila na najviši olimpijski podijum u tekvondou u kategoriji 67+ kilograma, dok je najsjajnijim odličjem zasijala i Jovana Preković u karateu. Tijana Bogdanović je tada osvojila svoju drugu olimpijsu medalju u tekvondou, dok je Zurabi Datunashvili bio srebrni u rvanju grčko-rimskim stilom u disciplini 87 kilograma.
U Parizu, Srbija će imati 17 takmičara u četiri borilačka sporta. Nemanja Majdov je jedan od favorita u džudou, Aleksandra Perišić bi mogla da nastavi tradiciju uspešnih tekvondisktinja, a velike šanse da se dokaže ima i Sara Ćirković u boksu.
Rvači Aleksandar Komarov u grčko-rimskom i Stevan Mićić u slobodnom stilu, takođe se nalaze u dobroj formi i imaju realne šanse da doguraju daleko u svojim disciplinama.
STRELCI
Još jedan sport koji nas na svakoj olimpijadi obraduje jeste sreljaštvo. Ove godine, Srbija će imati tri predstavnika – dvostruku svetsku šampionsku Zoranu Arunović, srebrnog iz Tokija i zlatnog sa svetskog prvenstva 2022. godine Damira Mikeca, kao i bronzanog sa istog prvenstva sveta Lazara Kovačevića.
Zorani Arunović će ovo biti četvrte Olimpijske igre i prilika da konačno osvoji jedinu medalju sa velikih takmičenja koja joj nedostaje. Damir Mikec je na svetskom u Kairu upucao zlato, i ima velike šanse da se, nakon Tokija, ponovo nađe na podijumu.
iznenađenja
Potencijalni „dark horse“ srpskog olimpijskog tima mogli bi biti plivači, pre svega Andrej Barna. Šesto mesto u finalu Svetskog prvenstva na 100m slobodno, bronza u istoj disciplini i zlato u štafeti 4x100m na Evropskom prvenstvu u Beogradu, rezultati su sa kojima je Barna otputovao na svoje druge Igre u karijeri. Pored toga, zlatna srpska štafeta u kojoj pored Barne plivaju i Velimir Stjepanović, Nikola Aćin i Justin Cvetkov, mogli bi da se bore za mesto u finalu.
Jovana Arsić, još jedna „sveža“ evropska šampionka u srpskom timu, mogla bi da iskoristi dobru formu u kojoj se nalazila ove godine i da u veslačkoj disciplini skif, pokuša da dođe do podijuma i „iz drugog plana“ obraduje svoje navijače u Srbiji.
Upravo će ona sutra ujutru nastupiti prva, a od naših sportista će se prvog dana takmičiti i Novak Đoković, plivači u štafeti 4×100 slobodno, Mikec i Arunović u streljaštvu, Martin Mačković i Nikolaj Pimenov u veslanju, Milica Nikolić u džudou, Sara Ćirković u boksu i Izabela Lupulesku u stonom tenisu.
Kompletnu satnicu možete pronaći na sajtu Nedeljnik.rs.
Post Views: 89