Uz izložbu „Put pravih vrednosti” u Parizu su i radionice

uz-izlozbu-„put-pravih-vrednosti”-u-parizu-su-i-radionice
Uz izložbu „Put pravih vrednosti” u Parizu su i radionice

Izložba „Put pravih vrednosti”, organizovana sa Olimpijskim komitetom Srbije, otvorena je 26. jula u Kulturnom centru Srbije u Parizu i traje do 16. avgusta. Izložba je edukativna didaktička i ima za cilj da upozna širu javnost sa istorijatom i kontinuitetom olimpijskog pokreta, kao i njegovim značajem u našoj sredini od Kraljevine Srbije do danas, sa osvrtom na društveni kontekst i prilike u zemlji.

Sportisti Srbije debitovali su na Olimpijskim igrama 1912. godine i kroz istoriju dugu 112 godina ostvarili su značajne rezultate i dostojno predstavljali zemlju na Letnjim olimpijskim igrama. Na izložbi će biti prikazani najznačajniji eksponati iz fundusa Olimpijskog muzeja Beograd od osnivanja Srpskog olimpijskog kluba 1910. godine, koje je inicirao kapetan Svetomir Đukić, pa sve do poslednjih uspeha naših sportista na Olimpijskim igrama u Tokiju 2020.

Među predmetima se posebno izdvajaju prva medalja u atletici Ivana Gubijana sa Olimpijskih igara u Londonu 1948. godine, srebrna medalja u rvanju Branislava Martinovića iz Rima 1960, pismo Novaka Đokovića i Viktora Troickog iz Rija 2016, kao i mnogi drugi eksponati poput autentičnih fotografija, sportske opreme i raznih spisa.

Pristup bogatoj multimedijalnoj kolekciji, koja je deo virtuelnog muzeja, omogućiće posetiocima da pogledaju kratke filmove i priče o istoriji olimpizma u Srbiji i nezaboravnim olimpijskim momentima. Posebno kreiran video „Dve strane medalje – Koreni” duboko ponire u svet emocija naših sportista tokom njihovih najvećih trijumfa i izazova na Olimpijskim igrama, a odabrani momenti nakon pobeda i poraza prenose ne samo sportske veštine, već i čovečnost i empatiju.

Nezaobilazan segment izložbe čini Vatra koja je zbog svoje neprocenjive uloge u ljudskoj civilizaciji oduvek bila jedan od najmoćnijih simbola. Paljenje vatre na ceremoniji otvaranja predstavlja jedan od najvažnijih trenutaka i simbolizuje mir i prijateljstvo među svim ljudima i nacijama sveta što je i suština olimpijskog duha. Svečane uniforme, koje su naši sportisti ponosno nosili i koje će biti izložene u Kulturnom centru Srbije, evociraju najlepše uspomene i trenutke sa Olimpijskih igara.

Izložba je praćena programom aktivnosti. Upis je obavezan za sve događaje putem mejla na info@ccserbie.com. Neke radionice su završene ali mesta ima još ove:

Kreativna radionica za decu –  petak, 9. avgust, 14:00-16:00

Kreativna radionica će omogućiti deci da saznaju više o olimpizmu, olimpijskim vrednostima i olimpijskim simbolima uz pomoć bojanki, i tako što će moći da prave medalje, baklje i zastave. Svako umetničko delo će biti jedinstvena uspomena na Olimpijske igre koju će svaki učesnik moći da sačuva. Radionice su namenjene prvenstveno deci od 7 do 14 godina, ali su svi zainteresovani dobrodošli.

Radionica „BEACTIVE” QR PLAY SPORT I LOV NA BLAGO – četvrtak, 8. avgust, 14:00-16:00

Igrajte se sa nama kao pravi olimpijci!

Uz Memory game testirajte svoje moždane funkcije kao što su fokus i koncentracija, i unapredite svoju vizuelnu koncentraciju. Grupna igra Puzzle Game će vam povećati nivo energije, a igra Cornhole će omogućiti da se testira snaga u rukama, kao i koordinaciju i preciznost.  Lov na blago će omogućiti da se sazna više o fotografijama, predmetima, pismima i važnim dokumentima izložbe.

Projekcija filma – „Granica snova” -subota, 10. avgust, 18:00-19:30

Film govori o 1986. godini, kada je Beograd najavio svoju kandidaturu za organizaciju Olimpijskih igara 1992. godine. Glavni grad Jugoslavije učestvovao je u prvom istorijskom takmičenju gradova. Njegovi konkurenti bili su Barselona, Pariz, Amsterdam, Brizbejn i Birmingem.

Pripremi filma prethodio je višemesečni istraživački rad u Narodnoj biblioteci Srbije. Za potrebe filma, dokument sa oznakom „Poverljivo – Kandidatura Beograda za organizaciju Olimpijskih igara 1992. godine” prvi put je otkriven u Arhivu Beograda. Podaci i dokumenti su takođe prikupljeni u Arhivu Jugoslavije, u instituciji Matice srpske i u arhivama Filmskih novosti.

Izvor: Rasejanje.info

Detaljnije