Trougao Turska–Kina–Rusija: Skrivanje karata i istinskih namera – Čitajte u Nedeljniku

trougao-turska–kina–rusija:-skrivanje-karata-i-istinskih-namera-–-citajte-u-nedeljniku
Trougao Turska–Kina–Rusija: Skrivanje karata i istinskih namera – Čitajte u Nedeljniku

Odnosi u trouglu Turska–Kina–Rusija veoma su intrigantni, sve tri strane kriju svoje prave karte i istinske namere, a potencijalno najveći okidač sukoba triju strana nalazi se u centralnoj Aziji gde su interesi Pekinga, Ankare i Moskve često suprotstavljeni. Svi međusobni sporovi, kao i nekompatibilni nacionalni ciljevi i interesi, stavljeni su pod tepih jer se sve tri zemlje nalaze u direktnoj (Rusija) ili indirektnoj konfrontaciji sa Zapadom (Kina i Turska) bez koga i dalje ne mogu da računaju na privredni rast i tehnološki razvoj.

Ne treba zaboraviti da je Turska prva pristupila Inicijativi „Pojas i put“, odnosno „Novom putu svile“ još 2015. godine. Kina je u poslednjoj godini investirala blizu dve milijarde dolara u Tursku. Posebno je upadljiva investicija od milijardu evra u industriju električnih automobila. U novoizgrađenim postrojenjima u Maloj Aziji Kinezi će proizvoditi 150.000 automobila godišnje namenjenih tržištu EU. Na taj način Peking želi da izbegne carinske namete za kineske električne automobile koristeći sporazume koje je Turska potpisala sa EU o slobodnoj trgovini i carinskoj uniji. Sve problematičnija maršruta „Novog puta svile“ preko Rusije primorala je Kinu da kreira novi pravac koji vodi preko Kazahstana, Kaspijskog mora, Azerbejdžana i Gruzije do Turske, i na kojem bi Ankara postala najvažnije čvorište za kinesku robu namenjenu EU.

Otvaranje Turske prema Kini ima za cilj da u eventualnoj novoj blokovskoj podeli sveta bude država između dva bloka sa otvorenim kanalima saradnje i savezništava sa obe strane. Čitava spoljnopolitička strategija novog šefa diplomatije Hakana Fidana bazira se na kreiranju uslova da Erdoganova Turska bude neka vrsta Titove Jugoslavije 21. veka. Fidan slovi za izuzetno prokineski nastrojenog političara koji želi da veže Tursku za Istok i posebno za Kinu. Saradnja Turske sa Rusijom u ključnim sektorima nastavlja se kroz izgradnju nuklearne centrale u kooperaciji sa Rosatomom, dok su lični odnosi Erdogana i Putina garant saradnje.

CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 12. SEPTEMBRA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS

Post Views: 99

Originalni tekst