Predsednica poslaničke grupe prijateljstva Austrija – Srbija u Saveznom parlamentu Republike Austrije, Gudrun Kugler iz austrijske narodne partije, pokrenula je zvaničnu inicijativu da se jezici u okviru BHS (bosanski/hrvatski/srpski) jezika razdvoje i da svaki od njih postane samostalan. Kugler je prva austrijska političarka na državnom nivou koja je pokrenula ovo, za srpsku zajednicu u Austriji, posebno važno pitanje, iskakao je portal Rudnik.at
„Izraz BKS krije više od čisto lingvističke debate. Svaka osoba ima poseban odnos prema svojoj zemlji porekla, svojoj kulturi i svom jeziku. Rušiti ovaj odnos argumentom jezičke sličnosti i pod izgovorom promovisanja integracije je nepoštovanje i zanemaruje kulturne osobenosti dotičnih zemalja”, naglasila je Kugler.
„Mnogi Bošnjaci, Hrvati i Srbi žive u Austriji – svi u vezi sa svojom zemljom porekla koju s pravom žele da održe. Oni i njihova deca imaju pravo na samostalnu nastavu na svom maternjem jeziku. To je ono čemu sam posvećena. Srećni smo što među nama imamo ljude bosanskog, hrvatskog i srpskog porekla: Hvala vam za sve što radite u Austriji”, dodala je ova austrijska poslanica.
Gudrun Kugler, aktivno podržava srpsku zajednicu u Beču i čest je gost na manifestacijama i događajima. Početkom godine, prisustvovala je prijemu povodom Srpske nove godine koji je organizovala Zajednica srpskih klubova u Beču. Sa predsednikom svoje stranke, austrijskim kancelarom Karl Nehamerom, bila je gost na i Svetosavskom balu u Hofburgu.
Povodom 8. marta, u Saveznom parlamentu ugostila je poslovne uspešne Srpkinje u Austriji. Kugler je prisustvovala i smotrama srpskog folklora dijaspore i organizovala posete srpskih predstavnika Saveznom parlamentu Republike Austrije kako bi se upoznali sa radom ove institucije u zemlji u kojoj žive, podsetio je na aktivnosti ove austrijske poslanice portal Rudnik.at.
„Svi koji žele, na predstojećim parlamentarnim izborima koji se u Austriji održavaju 29.septembra, mogu dati svoj glas prednosti Gudrun Kugler u Beču, a u opštinama Floridsdorf (Floridsdorf, 21.okrug) i Donauštat (Donaustadt, 22. okrug), tako što će na svom glasačkom listiću zaokružiti njeno ime. Inače, u Austriji živi oko 300.000 ljudi srpskog porekla od kojih samo oko 200.000 u glavnom gradu Beču. Pravo glasa na predstojećim parlamentarnim izborima u alpskoj republici imaju svi građani sa austrijskim državljanstvom, a glasanje je moguće i putem pošte”, dodato je u saopštenju portala Rudnik.at.
Inače od raspada Jugoslavije u austrijskom obrazovnom sistemu se kao maternji jezik u austrijskom školama predaje BHS (bosanski/hrvatski/srpski) jezik i sva tri naroda su nezadovoljna time. Na taj problem ukazao je prošle godine i patrijarh srpski Porfirije kada je uputio pitanja austrijskim zvaničnima zašto ova tri naroda a posebno Srbi nemaju pravo na svoj jezik i religiju. Podsećamo da je u većini zapadnih i centralno evropskim zemalja Srpska pravoslavna crkva registrovana kao udruženje građana, a ne kao verska zajednica.
Izvor: Rudnik at /Rasejanje.info