“Danas, kada postajem pionir, dajem časnu pionirsku reč; da ću marljivo učiti i raditi, poštovati roditelje i starije, i biti veran i iskren drug”. Mnoge generacije će ovaj dan pamtiti baš po ovim stihovima, uz crvenu maramu i plavu kapu, koji će ostati urezani u njihovo sećanje. Drugi će pak ovaj datum pamtiti po ustajanju rano u zoru i tradacionalnom odlasku na svinjokolj. Tog dana su sva sela mirisala na na pečenje, čvarke i ražnjiće.
Pored dominantnih crvenih slova u kalendaru, Praznika rada i Dana mladosti, Dan Republike se takođe ubraja kao značajan. Obeležavao se 29. novebmra uz velike svečanosti i događaje širom tadašnje Jugoslavije. Pevali su se hvalospevi Josipu Brozu Titu, dodeljivalo se ordenje i organizovali su se počasni plotuni.
Proslavljao se dva neradna dana, 29. i 30. novembra, a svečane akademije bile su organizovane u glavnim gradovima republika SFRJ.
Obeležavanje Dana Republike je uvek podrazumevalo i održavanje mnoštva sportskih i kulturnih manifestacija, promocija najnovijih privrednih dostignuća, otvaranja novih industrijskih i sličnih pogona.
Kako je nastao Dan Republike?
Danom Republike zapravo se obeležavao datum drugog zasedanja AVNOJ-a (Antifašističko veće narodnog oslobođenja Jugoslavije) u Jajcu u BiH 1943. godine, kada je, pod vođstvom Komunističke partije Jugoslavije, doneta odluka o formiranju države federalnog ustrojstva, kao i ustavotvorne skupštine dve godine kasnije, kada joj je dat naziv Federativna Narodna Republika Jugloslavija (FNRJ).
AVNOJ je tada konstituisan kao zakonodavno i izvršno predstavničko telo Jugoslavije dok je kao najviši izvršni i organ narodne vlasti konstituisan Nacionalni komitet oslobođenja Jugoslavije (NKOJ), koji je imao sva obeležja narodne revolucionarne vlade, prenosi Danas.
Kao posebna odluka AVNOJ-a Josipu Brozu Titu dodeljena je titula „maršal Jugoslavije“, na osnovu predloga koji je postavila slovenačka delegacija.
Nakon završetka rata – od 1945. godine, taj datum je proslavljan kao Dan Republike u nekadašnjoj SFRJ.
Dan Rebuplike posle Republike
“Danas je dan, Dan Republike; I stara kaže Dragane šuti; Skrati jezik mogu te čuti”. Da je taj dan bio jedan od najvećih državnih praznika govori i činjenica da su ovi stihovi od grupe Zabranjenog pušenje, nastali 1987. godine, godinama nakon što je Tito preminuo a Dan Republike izgubio na svečanosti.
Posle raspada SFRJ Dan republike je prestao da se obeležava u skoro svim nekadašnjim republikama, a od kraja devedesetih je proslavljan samo u Srbiji, sve do njegovog zvaničnog ukidanja, 14. novembra 2002. godine, odlukom Savezne skupštine Savezne Republike Jugoslavije.
Praznik se proslavljao sa istim značenjem sve do 1997. godine, kada je usled javnih kritika da se godinama unazad obeležava praznik države koja više ne postoji preimenovan u sećanje na 29. novembar 1945., dan kada je Jugoslavija formalno prestala da bude monarhija i postala republika.
Post Views: 2.153