Uočima Alternative za Nemačku (Alternative für Deutschland ili AfD), 2024. godina ostaće upamćena kao izuzetno uspešna. Na izborima za Evropski parlament u junu, ova ekstremno desničarska partija, osnovana 2013. godine, osvojila je 15,9% glasova, postavši druga najjača politička snaga u Nemačkoj, iza Hrišćansko-demokratske unije (CDU). Još upečatljiviji su rezultati postignuti na regionalnim izborima u septembru, održanim u tri istočne nemačke pokrajine, koji su uzdrmali političke štabove: 29,2% u Brandenburgu, gde je Alternativa za Nemačku (AfD) zauzela drugo mesto iza Socijaldemokratske partije (SPD) sa 30,9%; 30,6% u Saksoniji, odmah iza CDU-a sa 31,9%; i 32,8%, što je prvo mesto u Tiringiji. Prvi put od završetka Drugog svetskog rata, jedna ekstremno desničarska partija ima većinu u regionalnom parlamentu u Nemačkoj. Iako će „republikanski front“ — Brandmauer, ili „protipožarni zid“ — sprečiti AfD da formira vladu, partija će imati dovoljno poslanika za blokiranje odluka, što će njen lider u Tiringiji, Bjern Heke, svakako koristiti.
Ono što ove rezultate čini posebno upečatljivim jeste prodor AfD-a među omladinom, i to u trenutku kada ova partija dodatno radikalizuje svoje stavove, uključujući plan za masovnu „remigraciju“. Na evropskim izborima u junu 2024. godine, 16% mladih Nemaca uzrasta od 16 do 24 godine glasalo je za AfD, u poređenju sa 17% za CDU, koji je zauzeo prvo mesto, dok su Zeleni izgubili dve trećine svog biračkog tela u ovoj starosnoj grupi (sa 33% 2019. na 11% u 2024). Pet godina ranije, Zeleni su profitirali od popularnosti pokreta Fridays for Future, usmerenog na borbu protiv klimatskih promena, koji je tada bio na vrhuncu. Godine 2024. plaćaju cenu svojih neuspeha i kompromisa u koalicionoj vladi koju vodi Olaf Šolc. Na regionalnim izborima u septembru, AfD beleži još bolje rezultate među mladima od 18 do 24 godine nego među ostalim stanovništvom: 31% u Saksoniji i Brandenburgu, 38% u Tiringiji. Kako objasniti da omladina u istočnoj Nemačkoj više ne glasa ni crveno ni zeleno, već plavo, bojom ekstremne desnice?
Prvo, AfD ima efikasnu omladinsku organizaciju, Junge Alternative (JA), koja je namenjena isključivo mladima uzrasta od 14 do 35 godina. Njena pravna nezavisnost u odnosu na matičnu partiju omogućava joj da zauzima još ekstremnije stavove i koristi izraze koji su joj, od 2023. godine, doneli status ekstremno desničarske grupe koja ugrožava demokratiju, prema Saveznom zavodu za zaštitu ustava. Kako bi umirila javnost uoči vanrednih parlamentarnih izbora zakazanih za 23. februar 2025, AfD je najavila osnivanje nove omladinske organizacije. Uprkos optužbama za podsticanje rasne mržnje, uvrede i nasilje prema migrantima (kao u Kemnicu u avgustu 2018), popularnost pokreta raste među mladima, pa čak i među najmlađima: ciljna grupa JA „pomakla“ se sa mladih od 17-18 godina na adolescente od 14-15 godina. Na „simuliranim izborima“ organizovanim među učenicima osnovnih i srednjih škola u manjim gradovima istočne Nemačke, poput Plauena, Dëbelna ili Vurcena, AfD osvaja više od polovine glasova mladih tinejdžera.
Kult tela i muževnosti
U godinama kada se formira svest, oblikuju uverenja i buntovno reaguje na moralne norme, JA uspešno privlači pažnju. Namenjena adolescentima iz manjih i srednjih gradova, ova organizacija nudi javne sastanke sa liderima AfD-a, besplatne koncerte lokalnih bendova, tematske večeri, pa čak i, za starije članove, moto vožnje koje predvodi harizmatični Björn Höcke, lider stranke u Tiringiji, kome mnogi mladići otvoreno odaju počast. U ovim istočnonemačkim regijama, koje beleže stalno iseljavanje poslednjih trideset godina, JA, AfD i mnoge ekstremno desničarske ili neonacističke grupe — poput Republikanaca (REP), Pegide, Pro Kemnica, Heimat-a, Trećeg puta, Die Rechte, Slobodnih drugova (Freie Kameradschaften), Slobodnih Saksonaca (Freie Sachsen) — praktično nemaju konkurenciju kada organizuju aktivnosti prilagođene mladima i tako preuzimaju značajnu ulogu u njihovoj političkoj socijalizaciji. Ovaj proces indoktrinacije, zasnovan na zajedničkim druženjima, kultu tela i muževnosti (na primer, kroz kolektivne borilačke sportove) i obožavanju vođe, izuzetno je delotvoran, naročito jer AfD i JA kroz lokalne ogranke pokrivaju sve teritorije ovih regiona.
Pored ovih (…)
PRETPLATITE SE NA LE MONDE DIPLOMATIQUE NA SRPSKOM – MESEČNA PRETPLATA 300 DINARA, ILI GODIŠNJA PRETPLATA 2.500 DINARA.
ZA PRETPLATU KLIKNITE OVDE.
ČITAJ VIŠE, ZNAJ VIŠE.
Post Views: 14